Állatorvos mondta el, mikortól van túl hideg odakint a kutyának
2024. december 30 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 30 - Képek: Getty Images Hungary
A téli gondoskodás szempontjából teljesen mindegy, hogy kedvencünket kint vagy bent tartjuk-e, hiszen mindkét esetben elkél egy kis extra figyelem.
Legtöbbször, amikor a téli gondoskodásról beszélünk, akaratlanul is inkább a benti ebek kerülnek a középpontba, mert manapság úgy érződik, hogy ez az elterjedtebb tartási forma. De nem szabad elfeledkezni arról, hogy vannak kint tartott kutyák is, és náluk is ugyanúgy (hacsak nem jobban) figyelni kell a téli idővel járó veszélyekre!
A következőket érdemes szem előtt tartani, amikor azt próbáljuk eldönteni, hogy vajon fázik-e kedvencünk a cudar időben:
Fontos, hogy idősödő kutyákat, nagyon fiatal kölyökkutyákat vagy beteg kutyákat semmiképpen ne hagyjuk kint; akkor sem, ha normális esetben kinti tartásúak lennének, mert nem fognak tudni odafigyelni a saját hőháztartásukra.
– magyarázta dr. Vada Edina állatorvos.
Ez egy folyton visszatérő kérdés, amire nincs egyetlen jó válasz, hiszen „attól függ”. Függ a fenti kondícióktól, a csapadékosságtól, attól, hogy milyen fedezéke van kedvencünknek, hogy mennyire van hozzászokva a szélsőséges időjáráshoz és a többi. Egy szó, mint száz, nincs olyan határ, ami minden kutyára igaz lenne.
Ennek ellenére vannak ajánlások és becslések arra vonatkozóan, hogy fedél és minden „extra” nélkül mi számít túl hidegnek. Érdemes hozzátenni, hogy általában nem pontosítják, hogy milyen időintervallumon belül jelentenek az alábbi hőmérsékletek problémát. Ám abban közel biztosak lehetünk, hogy nem arra vonatkoznak, hogy egész nap kint lehet az eb, védelem nélkül.
Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!
Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.
Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.
Mentsd el a dátumot a naptáradba!
A Tufts Animal Care and Condition skálája alapján (ami nem tér ki a kutyák szőrzetére, csak a méretükre) a következőket lehet mondani:
Az előző bekezdésben egy nagyon hőmérséklet-specifikus megközelítést hoztunk. Ám az nem mindig pontos, és nagyon sok faktor befolyásolhatja a kutya aktuális hőérzetét és hidegtűrését. Ha éppen kint vagyunk kedvencünkkel, akkor ezekre a jelekre figyeljünk:
Arról is megkérdeztük dr. Vada Edinát, hogy mit gondol, mikor érdemes fűtött helyre vinni a kinti kutyákat. Kiemelte, hogy nyilván mindenki saját belátása szerint cselekszik, de ő ezeket az értékeket tartja határesetnek (egy jól szigetelt, funkcionális kutyaház mellett):
Azt gondolom hogy ha a hőmérséklet tartósan –5 fok alatt van, az már hűvös lehet nekik, de nyilván –5–10 fok még határeset. Nagyon nehéz megmondani, hiszen ha egy kutya folyamatosan kint van, akkor hozzászokik, más lesz a bundája, megváltozik a fedő- és az aljszőrzete. Viszont körülbelül –10 fok alatt én már bevinném őket (akár egy garázsba vagy fészerbe, ahol egy picit azért már melegebb a hőmérséklet), legalább az éjszakára, hogy ne érje őket baj. Nyilván ez fajtától és szőrzettől is függ. Egy rövid szőrű kutyát például akár már –5 foknál bevinnék, de mondjuk egy bundásabbat (egy pásztor- vagy juhászkutyát, vagy egy kifejezetten kinti házőrző kutyust) tovább kint lehet hagyni.
A doktornő is hangsúlyozta, hogy ha mégis kinn maradna egy budásabb kutya akár –10–15 fok körüli hőmérsékletben, akkor mindenképpen naponta többször menjünk kis kedvencünkhöz, hogy biztosak legyünk az állapotában. Emellett ellenőrizzük gyakran a kutyaházat (nem ázott-e be, eléggé szigetel-e a hideg és a szél ellen), hogy garantáltan legyen egy biztonságos hely, ahová elvonulhat a hideg elől. Ha nagyon hideg van, vagy úgy látjuk, hogy kedvencünk küszködik az időjárással, engedjük be legalább az előszobába.
Ha nem vagy biztos abban, hogy a kutyaház megfelelő védelmet biztosít a téli időre, olvasd el ezt a cikkünket; leírjuk, milyen kritériumoknak kell megfelelnie egy biztonságos kutyaólnak.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek