Innen tudhatod, hogy kedvenced reaktív: egyes kutyák érzékenyebbek társaiknál
2023. március 14 - Kép: Getty Images Hungary
2023. március 14 - Kép: Getty Images Hungary
Tudod, mit jelent a reaktív kutya kifejezés? Állatorvos magyarázza el, miért ilyenek ezek az ebek, és gazdaként mit tehetsz, hogy könnyebb legyen az életetek.
Reaktívnak nevezzük azokat a kutyákat, akik egy normális hétköznapi ingerre – egy idegen emberre, egy másik kutyára, egy szemeteskukára, stb. – normálisnál erősebben, fokozottan reagálnak – fogalmaz dr. Balatonyi Lilla állatorvos, író, aki nemcsak a rendelőben, de könyvekkel és rövid videókban is segít a gazdiknak kedvencük gondozásában. Az alábbiakban a reaktivitással foglalkozó kisfilmek tartalmát összegezzük, a jelenség magyarázatától kezdve a mögöttes okokon át a megfelelő tréningig.
Ahogy a doktornő is hangsúlyozza, a reaktív eb nemcsak szimplán izgatott lesz a kiváltó inger láttán, hanem egy másik tudatállapotba kerül, ha a reaktivitása tárgyával találkozik. Gyakori a remegés, a nyálzás, lihegés, az adott dologra való merev fixálás, a morgás és a hörgés, az ugatás, a levegőbe ugrálás, vagy akár bevizelés, sőt hányás is.
Ebből az állapotból nehéz kizökkenteni az ebet, és akár a harapásig is fajulhat a helyzet – figyelmeztet az állatorvos. Mindezek után egyértelmű, hogy a reaktivitást muszáj komolyan venni, és segíteni az ilyen típusú állatokon, hogy nekik is, gazdájuknak is könnyebbek és örömtelibbek legyenek a mindennapok.
Mint a szakember is elmondja, nem csak akkor hívunk reaktívnak egy kutyát, ha az a többi négylábúra reagál intenzívebben. A kiváltó tényezők listája igen hosszú, ezeket veszi sorra dr. Balatonyi Lilla (a teljesség igénye nélkül, hiszen lehetnek további dolgok is, amiktől kibillenhet az eb.)
A reaktivitás kiváltói lehetnek: az autók, a kis fehér kutyák, a nagy fekete kutyák, általában a többi kutya, a rolleresek, a kalapot viselő emberek, a futók, a gyerekek, a szakállas emberek, a biciklik és a biciklisek, a rolleresek, az esernyők, az idősebb emberek, sőt a pórázon való sétálás is.
Az állatorvos tapasztalata szerint sajnos még a kutyások között is él az a tévhit, miszerint egy reaktív kutya a gazdája miatt vált azzá. Tipikus jelenet, ha például egy eb ugatva reagál egy másik jószág felbukkanására, vagy egy mellette elhaladó gyalogosra, hogy „csak meg kellene nevelni”. Ezzel pedig a gazdára terhelik a felelősséget, miszerint ő nem nevelte megfelelően/eleget a kedvencét. Sokszor elhangzik még a „látszik, hogy nem a gazda a főnök” megállapítás is, szintén hibás elgondolást tükrözve.
Ezzel szemben a reaktivitás kialakulása igen összetett, sok tényezőből álló folyamat. Nagyon rossz álláspont a kutyatartót hibáztatni, aki ráadásul többnyire minden erejével azon fáradozik, hogy segítsen a kutyáján – figyelmeztet erre dr. Balatonyi Lilla is.
Először is vidd el négylábúdat a már említett állatorvosi kivizsgálásra. Ha valamilyen egészségügyi baj áll a reaktivitás hátterében, azt kezelni kell! Emellett egyes kutyáknak akkor is szükségük lehet gyógyszeres segítségre, ha nem betegség váltotta ki a viselkedést. Ez segíti a további nevelési folyamat sikerességét.
A reaktív kutyák tréningje általában hosszadalmas, ami sok empátiát igényel a gazda részéről. Emellett azzal is tisztában kell lenned, hogy ez egy hullámzó folyamat, könnyebb-nehezebb periódusokkal.
A dekompressziós, azaz a gőzkieresztős séták fontosságáról is beszél a doktornő:
Hogy se neked, se a kutyádnak ne legyen kudarcélménye, mindig kis célokat tűzz ki magatok elé! Például azt, hogy négylábúd képes legyen tombolás nélkül elsétálni az út túloldalán álló másik eb mellett. Fontosak a részsikerek!
Ha trénerrel szeretnél dolgozni, csak olyat válassz, aki nem alkalmaz averzív módszereket (mint a fojtó- vagy az elektromos nyakörv), és nem büntetéssel akarja nevelni a kutyát (ez ugyanis hibás és káros hozzáállás!)
A megfelelő motiváció is nagyon fontos. Dr. Balatonyi Lilla az élelemmel való motiválás eredményességét hangsúlyozza. Az alábbi videóban segít abban, miként javíthatod az ebnek az ételhez való kapcsolatát:
Ismerd meg kedvencedet! Figyeld meg, milyen helyzetek vagy tényezők váltják ki belőle az intenzív reakciót. Tanulmányozd a testbeszédét, hogy már a legapróbb rezdüléséből tudd, hogy érzi magát. Tapasztald ki a határait, hogy meddig lehet „elmenni vele” egy adott szituációban, amitől még nem készül ki. Gazdaként te vagy a legfontosabb személy kutyád életében, egyszersmind te ismered a legjobban. Ha jól olvasod a jeleit, hatékonyabban tudsz rajta segíteni, és hamarabb túljuttok a nehézségeken!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek