hirdetés

Ezeket a hibákat ne kövesd el kutyád nevelése során

Berek-Halász Beáta

2024. október 10 - Képek: Getty Images Hungary

Az emberek sokféleképpen vélekednek arról, hogyan kell kutyát nevelni, és bár nincs univerzális módszer, biztosan van néhány nevelési hiba, rossz gyakorlat, melyet elkövethetünk.

hirdetés

Rengeteg információt találhatunk arról, hogyan tanítsuk és neveljük kutyánkat. A legkülönbözőbb módszerekkel szinte bármit megtaníthatunk kedvencünknek, de sajnos nevelése során akaratlanul is rengeteg hibát követhetünk el. Ezek a nevelési hibák gyakoribbak, mint gondolnánk, és miattuk bosszúsággal teli évek várhatnak ránk négylábú társunk mellett.

Szeretetünk a legnagyobb jutalom a kutyák számára

Nevelési hibák elkerülése érdekében mindig legyünk következetesek és ügyeljünk rá, hogy a család minden tagja ugyanolyan jelzéseket közvetítsen a kutyus felé. Ha nem így teszünk, és a szabályok nem egyértelműek, akkor nem várhatjuk kedvencünktől, hogy megértse, amit egyszer szabad, azt máskor miért nem.

Összegyűjtöttünk néhány általános nevelési hibát, mely a póráz mindkét végén frusztrációt okozhat, így érdemes ezeket elkerülni.

Elmarad a szocializáció

Gyakori hiba, hogy a kutya kölyökkori szocializációja elmarad. Így nem alakul ki bizalom ismeretlen emberekkel és kutyákkal szemben. Idegen környezetben a kutyus akár reaktív is lehet, ami a félelemből eredő agresszív reakciókhoz is vezethet. A rendszeres, mindennapos játék a kutyussal sokat segíthet abban, hogy erős kötődés alakuljon ki gazdájával. Ez a kötődés később az idegen emberekkel szembeni biztonság érzetét is növelheti. Ha kölyökként elmaradt a szocializáció, akkor fontos, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá kutyánkat más emberek és állatok jelenlétéhez, hogy megtanulja értelmezni a jelzéseiket és a megfelelő viselkedést a társaságukban.

Nincsenek határok

Akárcsak a gyerekeknek, a kutyának is meg kell tanítani, mi az amit nem szabad. Muszáj határokat szabni, különben a nem kívánatos viselkedés dominánssá válhat. Minél később változtatunk és szabunk korlátokat, annál nehezebb lesz gátolni az olyan cselekedeteket, mint a felugrálás, a bútorok rongálása vagy a bepisilés.

Állítsunk fel határokat, ne engedjünk meg mindent

A kutya sétáltat

Bár meglehetősen ártalmatlan dolognak tűnhet, hogy a séta közben húz minket a kutyánk, de ez egyrészt azt jelenti, hogy túl izgatott, és így nem figyel ránk séta közben, ami balesetveszélyes, másrészt a dominancia jele is lehet. Mindenképpen tanítsuk meg neki a helyes pórázon közlekedést, ez nyugodtabb sétákhoz is hozzásegít minket és a kutya-gazdi kapcsolatot is támogatja.

A kutya képzésének elhanyagolása

Új barátunk érkezésekor mindenképpen tanítsuk meg neki az alapparancsokat. A legjobb, ha kutyaiskolába is elvisszük, így egyúttal a szocializációs folyamatot is segíthetjük. Az egyik alaphiba, amit elkövethetünk, ha az elkezdett képzést abbahagyjuk. Folyamatos megerősítés híján nem fogja követni a parancsokat. Bár a legtöbb kutya rendkívül jól motiválható élelemmel, az oktatása során, ha tudjuk, lehetőleg már a kezdeti időszakban cseréljük le a jutifalatokat más motiváló eszközre. Lehet az dicséret, simogatás vagy a kedvenc játéka.

Jutalmazni, nem jutalmazni

A legáltalánosabb hiba, ha helytelen viselkedésformát jutalmazunk. Ezt persze nem tudatosan követjük el. Jó példa erre, ha folyamatosan rászólunk a kutyára, amikor ugat, mert így megerősítést kap, hogy az ugatás jó módszer, ha a figyelmünkre vágyik. Másik hibánk lehet, hogy a helyes viselkedést nem jutalmazzuk. Ha a kutya az elvárt módon hajtja végre az utasításainkat, vagy az elvárt módon viselkedik, például szépen sétál láb mellett, akkor jutalmazással mindig erősítsük ezt.

 

Nevelési hiba, ha utólag szidjuk le kedvencünket

Nem jól időzítünk

Ha a kutya bepisilt vagy nagyobb baleset történt és nem sikerült tetten érni, akkor később már ne büntessük. Ilyenkor csak összezavarodik és nem fogja érteni miért dorgáljuk. Azt sem, hogy miért kiabálunk és miért nyomjuk bele az orrát. Egyszerűen csak könyveljük el, hogy elszalasztottuk a lehetőséget, és legközelebb majd jobban oda kell figyelnünk. Vegyük észre a kutya jelzéseit, ne hagyjuk figyelmen kívül, ha leül az ajtó elé és dicsérjük meg, ha jelzi, hogy ki kell mennie.

Gyerekek és kutyák felügyelet nélkül

A gyerekek nagyon szeretik a háziállatokat, de néha nem a legjobban fejezik ki az érzéseiket, és előfordulhat, hogy kedvenceink számára túlságosan durvák vagy hangosak. Emellett gyakran nem jól értelmezik a kutyák testbeszédét, jelzéseiket. Még a legjobban viselkedő kutyáknál is elszakadhat a cérna, ilyenkor megeshet, hogy rájuk csattan, vagy feldönti őket, miközben menekülni próbál a helyzetből. Éppen ezért soha ne hagyjuk egyedül őket és mindig magyarázzuk el a gyermeknek, hogy mit kell tudni kedvenceinkről, hogy érdemes velük viselkedni és mire kell figyelni eközben.

Ne hagyjuk egyedül kutyánk gyermekünkkel

Sokáig hagyjuk egyedül a kutyát sem

A kutyák természetüknél fogva falkában érzik jól magukat, társas lények.  Megtagadni tőlük mások társaságát éber óráik nagy részében kegyetlenség. Persze, valamennyi időt nyilván kibírnak egyedül, de ha rendszeresen hosszú időre, több mint 7 órára magukra hagyjuk őket, annak negatív hatásai lehetnek. Ilyenkor unaloműzőként olyan foglalatosságot találhatnak maguknak, aminek mi nem fogunk örülni. Így amikor lehetőségünk van rá, legyünk velük minél többet, vagy gondoskodjunk társaságról a távollétünkben.

Ha érdekel a kutyák és a gyerekek kapcsolata, akkor ebben a témában ide kattintva olvashatsz.

 

 

hibák kutya nevelés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!