hirdetés

Megerősítés és büntetés a kölyökkutyák tréningjében

Tóth-Hencz Edit

2024. augusztus 14 - Képek:  Maticsek Orsolya, Getty Images Hungary

A kutyák tréningje során használható módszerekről beszélgettünk Udvarhelyi-Tóth Kata képzővel, a DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadójával.

hirdetés

Udvarhelyi-Tóth Kata kutyakiképzővel, a DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadójával beszélgettünk a kutyatréningek során előforduló megerősítés és büntetés különbségéről.

Udvarhelyi-Tóth Kata biológus, kutyakiképző / Fotó: Maticsek Orsolya

Bekapcsoló rituálé

A kutyák tréningje során alkalmazhatjuk a bekapcsolási rituálét, amelynek mindig az a célja, hogy a kutya figyelmét magunkra irányítsuk azért, hogy ne a külvilággal akarjon foglalkozni. Fontos, hogy rájöjjön arra, hogy mi, gazdák, sokkal érdekesebbek vagyunk az adott helyzetben. A rituálé bekapcsolás bármi lehet, amit a kutyával csinál közösen a gazda. Ha megkaptuk a figyelmet, már tudunk is együtt dolgozni a kutyussal.

Vannak kutyaiskolák, akik kifejezetten tanítanak rituálét, mondjuk egy mellkaskocogtatást, vagy hasonlókat. A kutyák nagyon jó megfigyelők, általában észreveszik, ha a gazda felcsatolja a jutalomfalat-tartót, vagy előveszi a pórázt. Mi, a kutyasuliban leginkább bemelegítési folyamatokat szoktunk csinálni a kutyával, hogy magunkra vonjuk a figyelmét

– erősíti meg a bekapcsoló rituálé fontosságát Udvarhelyi-Tóth Kata .

Ha megkaptuk a kutya figyelmet a tréningezés előtt, már tudunk is együtt dolgozni vele

Pozitív megerősítés

Alapvetően tanítási szempontból megerősítésről és büntetésről beszélünk. „Megerősítés az, amikor valamit csinálok, és ennek hatására a kutyának valamely viselkedéseleme gyakoribbá válik. Ez lehet pozitív, ha hozzáadok a rendszerhez valamit. Illetve negatív, ha valamit elveszek, és ennek hatására lesz gyakoribb a viselkedés. Büntetés során valami olyat csinálok, hogy annak hatására a kutya viselkedéseleme ritkábbá válik. Ez szintén lehet pozitív, ha hozzáadok valamit a rendszerhez, vagy negatív, ha elveszek, és annak hatására változik a viselkedés. Viszont egyik se jelent feltétlenül jutalomfalatot vagy fájdalmat, ezek csupán eszközök. Mondok mindegyikre egy példát

–  kezd bele az oktató a különbségek részletezésébe.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

„Pozitív megerősítés: jutalmazom azt, hogy a kutya pórázon a lábam mellett jön, és ennek hatására egyre gyakrabban jön a lábam mellett. Negatív megerősítés: mondjuk a kutyának valamiért kellemetlen, ha húz, de ha laza pórázon jön, elmúlik a kellemetlenség; ezért egyre többet jön laza pórázon. Pozitív büntetés: a kutya valami nekem nem tetsző dolgot csinál, ezért hangosan rászólok. Mivel megijed az erős hangtól, ezért ritkábban fogja az adott dolgot csinálni. Negatív büntetés: például a kutya harapdál játék közben, ezért ilyenkor otthagyom. Idővel rá fog jönni, hogy ha erősen harapdál, akkor vége lesz a játéknak, ezért kevesebbet fog erősen harapdálni játék közben” – összegzi a lehetőségeket a kiképző.

Gyakori, hogy a kutyák mást értenek meg, mint amit szeretnének nekik elmagyarázni

Fontos, hogy értse

Gyakori, hogy a kutyák mást értenek meg, mint amit szeretnének nekik elmagyarázni. Egy tipikus példa a tréningezés esetén a fektetés tanításánál, amikor a gazdi azt hiszi, hogy azt tanította meg a kutyának, hogy feküdjön le, de valójában a kutya azt tanulta meg, hogy a gazda cipője közvetlen közelében feküdjön le. Ezért nem működik mondjuk két lépés távolságról elsőre, távkontrollal, mert a kutyának nagyon specifikusan belövünk egy-két minimumot. Mivel a kutyák nagyon jó részletmegfigyelők, ezért odafigyelnek ezekre a minimumokra. Ezért is fontos alapvetően, hogy főleg pozitív megerősítéssel, és nagyon maximum negatív büntetéssel dolgozzunk kölykök esetében, merthogy ő nem tudja, hogy én mit várok el tőle, és egyszerűen meg kell neki tanítanom, ennek ez a módja.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Még egy példa

Nem azt tanítom meg, hogy ha én kinyitom az ajtót, akkor ő várjon egy kicsit, és utána kimehet, mert megéri várni, mert kap jutalomfalatot, ha várakozik. Hanem azt, hogy ha ő kiszalad az ajtón engedély nélkül, akkor hozzávág valaki kintről egy újságpapírt. Nagyon más alapon fog a kölyök gondolkodni. Az egyiknél meg fogja tanulni azt, hogy neki érdemes megállnia az ajtóban, mert jó dolgok fognak történni. A másik esetben azt tanulja meg, hogy nem szabad átlépni az ajtón, mert odakint valami nagyon nagy baj van. Ez a különbség a későbbiekben a kutya felfogásában és terhelhetőségében nagyon sokat számít.

Ezek a példák természetesen „átlagos” kutyákra igazak. A mentett kutyák például másképp működnek, mert az esetükben már előfordulhatnak különböző traumák, amelyek befolyásolják a tanítás menetét. Érdemes figyelni arra, ha kutyaiskolát választunk, ahol alapvetően pozitív megerősítéssel dolgoznak; de persze minden kutya más szükségletekkel rendelkezik.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

DOGZ-2024 kutya kutya és ember kutya és ember kapcsolata kutyatartás nevelés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!