hirdetés

Ha félős kutyusod van, ezek a módszerek a segítségedre lesznek

Berek-Halász Beáta

2025. január 3 - Képek: Getty Images Hungary

Az érzéketlenítés vagyis a deszenzitizáció, valamint az ellenkondicionálás két olyan kiképzési módszer, amelyek segíthetnek a kutyádnak legyőzni a reaktivitást és a negatív érzéseket bizonyos emberekkel, állatokkal vagy más ingerekkel szemben. Ha a kutyád félelmet vagy szorongást mutat, fontos egy olyan terv kidolgozása, amely következetes és bevált módszereken alapul, hogy ezzel újraformálja a gondolkodási folyamatait és reakcióit.

hirdetés

Lássuk máris, hogy a kutyák esetében jelentkező félelem és reaktivitás hogyan kezelhető.

Az érzéketlenítés és az ellenkondicionálás két módszer, amellyel egy kutya esetében a félelem leküzdhető

Mi az a deszenzitizáció?

Az egyik leggyakrabban ajánlott módszer, amely segíthet a kutyádnak leküzdeni a félelmeit, az érzéketlenítés. Ez egy viselkedésmódosító folyamat, amelynek során a kutyát nagyon lassan, alacsony szinten, fokozatosan növekvő intenzitással teszik ki a félelmeinek, hogy megtanulja, ne reagáljon rájuk negatívan. A deszenzitizáció segít a kutyádnak megtanítani, hogy a dolog, amitől fél, valójában nem jelent veszélyt. Ha a kutyád korábban érzékeny volt egy tárgyra, zajra vagy személyre, ezen tréning segítségével az inger lényegtelenné válik, vagy olyan lesz, mint bármely más dolog, amitől kedvenced nem fél. Gyakran kombinálják a technikát ellenkondicionáló tréninggel.

Mi az ellenkondicionálás?

Ha a kutyád negatívan reagál egy ingerre, az ellenkondicionálás segíthet megváltoztatni ezt a reakciót: a nemkívánatos viselkedést kívánatossá, vagy a negatív reakciót pozitívvá alakíthatja. Például képzeld el, hogy minden alkalommal, amikor a kutyád meglát egy embert elsétálni a ház előtt, nekiugrik az ablaknak, morog és ugat. Ezeket a negatív érzéseket és nemkívánatos viselkedéseket pozitív érzésekké és kívánatos viselkedéssé kell alakítani. Az ellenkondicionáló tréning segíthet ebben a változásban azáltal, hogy a kutyád a ház előtt elsétáló embert pozitív vagy örömteli élménnyel társítja. Az ilyen típusú viselkedésmódosítás során jutalomként csemegék, figyelem, szóbeli dicséret, különleges játékok és más pozitív megerősítések szolgálnak.

Ha következetesek és türelmesek vagyunk, pozitív változásokat érhetünk el a tréning segítségével

Hogyan használjuk a két technikát a kutya viselkedésének megváltoztatására?

Az adott viselkedéstől, helyzettől és a kutya személyiségétől függően egyes ebeknek hosszabb időbe telhet, míg megtanulják, mire kondicionálták őket. De ha következetesek és türelmesek vagyunk, pozitív változásokat érhetünk el.

Határozzuk meg a kutya félelmének kiváltó okait

Hang, szag, személy vagy tárgy az oka? Ehhez szükség lehet némi megfigyelőképességre a részünkről. Ha egyszer viszont fényt derítünk az okra, akkor elkezdhetjük a képzést. Először vezessük be a kutyát a kiváltó okba, úgy, hogy az ne legyen számára olyan ijesztő vagy félelmetes, hogy az agresszivitásra ösztönözze. Szőrös barátunk néha olyan finom jeleket mutat, amelyek aztán fokozódnak; emiatt úgy tűnhet, hogy valami olyasmire reagál, ami valójában nem is a kiváltó ok. Például, ha a kutya ideges a postás miatt, ugat; aztán pedig agresszívvá válik egy lakótárssal vagy a házban lévő személlyel szemben. A félelem és a szorongás legelső tüneteit kell azonosítanunk, és az adott kiváltó okra kell átnevelnünk.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Gyakoroljuk a pozitív megerősítést a kiváltó ok körül

Ha egy tárgy váltja ki kutyánk negatív gondolatait és viselkedését, akkor először helyezzük a tárgyat távol kedvencünktől. Győződjünk meg róla, hogy a kutya látja a tárgyat, de nem reagál rá negatívan. Minden alkalommal, amikor az eb észreveszi a kiváltó okot, és nem reagál negatívan, jutalmazzuk meg. Ez a jutalom lehet a kutya kedvenc játéka, szóbeli dicséret és simogatás, vagy egy különleges jutalomfalat is. Tartsuk a tárgyat ezen a helyen egy ideig, általában néhány napig. Idővel lassan, egyre közelebb és közelebb vihetjük a tárgyat szőrmókunkhoz, miközben folyamatosan jutalmazzuk őt a szembesülés pillanataiban. Ha negatívan reagál, ahogy közelebb visszük a tárgyat, akkor lassítsunk, hogy szokja a folyamatot.

Ne szidjuk a kutyát

Ne szidjuk le a kutyát, ha nem kívánt módon reagál! Inkább azt az elvet kövessük, hogy mindig jutalmazzuk, amikor pozitív reakciót mutat. Idővel a kutya akár el is kezdheti figyelmen kívül hagyni a tárgyat, de mindenképpen valami pozitívval fogja társítani a folyamat során.

Ha úgy érezzük, hogy egyedül nem boldogulunk, keressünk fel egy állatorvost vagy trénert

Mindig kezdjük kicsiben

E két tréningtechnika kombinációja hasonló módon alkalmazható olyan szagok, hangok, sőt emberek esetében is, amelyek nem kívánt reakciót váltanak ki a kutyából. Kezdjük egy gyenge szaggal vagy halk hanggal, majd haladjunk felfelé egy erősebb szaghoz vagy erősebb hanghoz, ha ezek a dolgok a kiváltó okok. Ha a kiváltó ok egy személy, kezdjük úgy, hogy a személy távol van, és idővel közelítse meg az ebet, ahogyan egy tárgy esetében is idővel mozgatnánk azt közelebb a kutyához.

Legyünk türelmesek

Fontos megjegyezni, hogy ezek a tréningek a kutya reakciói szerint alakulnak, nem pedig a gazdi elgondolása szerint. Tehát az ebet figyeljük, ne mi határozzuk el, hogy mikor léphetünk a következő szintre. Ha megpróbáljuk siettetni a dolgokat, a deszenzitizáció és az ellenkondicionálás nem fog működni! Ne akarjuk túlstimulálni, megijeszteni vagy erőltetni a kutyát, mert ezzel csak ronthatunk a helyzeten. Csak úgy érhetjük el a legnagyobb változást, ha türelmesek vagyunk, és figyeljük négylábúnk reakcióit.

Mindenképpen beszéljük állatorvosunkkal is, lehet, hogy van néhány ötlete, ami segíthet a szorongás csökkentésében és a tanulás előrehaladásának javításában.

deszenzitizálás ellenkondicionálás félelem jelei kutya fél

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!