Így szoktasd hozzá kutyádat az ijesztő zajokhoz: a nyári mennydörgéstől a hangos petárdázásig
2022. június 14 - Képek: Getty Images Hungary
2022. június 14 - Képek: Getty Images Hungary
Sajnos sok kutya retteg a hangos durrogásoktól, a tűzijáték, mennydörgés vagy akár csak az eső hangjától is. Így a zajhoz szoktatást minél előbb el kell kezdeni, és nem a Szilveszter előtti napokig várni vele, amikor a hangok a legintenzívebbek, a tűzijátékok miatt.
Fél a kutyád a tűzijátéktól, zivatartól, mennydörgéstől és egyéb hangos zajoktól? Ez azért történik, mert hallása sokkal érzékenyebb, mint az emberé. Jóval távolabbi hangokat is meghallanak, mint mi, és olyan frekvenciákat is érzékelnek, amelyeket az emberek képtelenek. Éppen ezért azok a zajok, amelyek egyszerűen nekünk csak hangosnak tűnnek, rendkívül zavaróak lehetnek az ebeknek. A megijedő kutya remegéssel, zihálással, bujkálással, bevizeléssel és meneküléssel reagálhat. Egy kis képzéssel és kondicionálással segíthetsz megnyugtatni kedvencedet, és azt is elérheted, hogy idővel figyelmen kívül hagyja a hanghatásokat.
A kulcs kedvenced hangos zajokkal szembeni érzéketlenítéséhez az, hogy fokozatosan tedd ki a hanghatásoknak, és hagyd, hogy a kutya kényelmesen érezze magát. Fiatal ebek rövid, ellenőrzött látogatásokra vihetők nyüzsgő, zajosabb helyekre. Fokozatosan növeld az időtartamot és a gyakoriságot az állat kényelmének megfelelően. Ez egy egyszerű módja annak, hogy az ebet hozzászoktasd a hangos zajokhoz. Ha azonban kedvenced stressz jeleit mutatja, például remegést, zihálást vagy általános izgatott viselkedést, csökkentsd az ingerszintet, amíg el nem engedi magát.
Kutyáknak való deszenzitizációs hangokat és lejátszási listákat találhatsz az interneten, mint például ez vagy esetleg ez. Ezeknek a számoknak sajátos zajai vannak, például tűzijáték, mennydörgés és különféle durranások. Kezdd a számok alacsony hangerővel történő lejátszásával, körülbelül napi 10 percig. Idővel fokozatosan növeld a hangerőt a kutya toleranciájának megfelelően. Folytasd ezt néhány hétig és hónapig. Ez nagyban segít csökkenteni a kutya zajfélelmét.
A kutyák hangos zajokhoz való hozzászoktatása bizonyos figyelemelterelő technikák alkalmazását is magában foglalja. Zajérzéketlenítő számok lejátszása közben pozitív zavaró tényezőket vezethetsz be, amelyek elősegítik kutyád reakcióinak szabályozását. Foglald el az ebet kedvenc játékával vagy finomságaival. Ez segít neki pozitív asszociációt kialakítani a zajjal.
Egyes kutyáknál súlyos zajfóbia alakulhat ki traumatikus élmények vagy akár életkorral összefüggő érzékenység miatt. Ilyen esetekben további intézkedéseket kell tenned, hogy azonnali enyhülést érj el, mielőtt elkezdenéd a tréninget. Mutatjuk, mit kell tenned, ha kutyád fél a tűzijátéktól, a zivataroktól és a szokásos hangos zajoktól.
Amikor kutyád fél a hangos zajoktól, például tűzijátéktól, zivatartól, akkor ösztönösen el akar bújni. Adj biztonságos helyet neki, ahová visszavonulhat, ha fél. Ez lehet egy védett kennel, egy hely a gardróbban, az ágy alatt vagy a ház bármely más helyiségében, amely csendes és megnyugtató, lehetőleg halvány világítással. Minden alkalommal, amikor kutyád szorongást mutat, nyugodtan vezesd el arra a helyre. Maradj ott kedvenceddel, és folytasd a szokásos teendőidet.
Hangszigeteld ajtóid és ablakaid, hogy csökkentsd a zaj mértékét. Amennyiben ez nem lehetséges, húzd le a rolót vagy a függönyt, mivel a villámlás látványa is félelmet kiváltó ok lehet.
Különféle technikákkal kísérletezhetsz, hogy megnyugtasd szorongó kutyádat. Egyes ebek jól reagálnak a szorongás elleni nyugi-csomókra vagy viharkabátokra.
Az alábbi videóban láthatod, hogyan tedd fel a nyugi-csomót:
Kipróbálhatsz ezekből csináld magad változatot, vagy beszerezhetsz egy kereskedelmi terméket is. Használhatsz nyugtató hatású természetes spray-ket is. A kifejezetten kutyák számára készült nyugtató lejátszási listák szintén segíthetnek kedvencednek ellazulni. Az alternatív gyógymódok, például a homeopátia és a gyógynövényes kezelések is beválhatnak. Súlyos esetekben azonban konzultálj állatorvossal a kutyád számára használható speciális gyógyszert illetően.
A jobb hatás érdekében használd a fent felsorolt módszerek és a deszenzibilizáló tréning kombinációját. Egy kutyás viselkedéskutató további tippeket tud adni kedvenced hangos zajokkal szembeni érzéketlenségéhez. Türelemmel és idővel fokozatosan hozzászoktathatod őt a hangos zajokhoz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek