5 dolog, amit minden kutyának tudnia kell: így tanítsd meg kedvencednek az alapokat
2022. október 17 - Képek: Getty Images Hungary
2022. október 17 - Képek: Getty Images Hungary
Hogy kutyáddal problémamentes és biztonságos legyen az együttélés, muszáj megtanítanod neki legalább az alapvető vezényszavakat. Az alábbi módszerrel ez gyorsan fog menni!
A kutya tanítása bonyolultnak tűnhet, pláne, ha most először tartasz házi kedvencet, vagy idősebb, esetleg mentett jószág került hozzád. Pedig jó technikával nem lesz nehéz dolgod, hiszen szőrös társad hihetetlenül okos teremtmény! Az alábbiakban a legalapvetőbb parancsokat vesszük sorra lépésről-lépésre.
Megoszlanak a vélemények a kutyák helyes képzési technikáját illetően. Vannak trénerek, akik a dicsérő szavakban hisznek, míg mások jutalmazással érik el a kívánt eredményt. Egyes esetekben – például a vadászkutyáknál – célszerűbb csak szóban elismerni az eb munkáját, de a jutalomfalatokkal vagy a kutyus kedvenc játékával is szép eredményt érhetsz el. Mi az alábbiakban az utóbbi módszert vesszük alapul.
Ami fontos, hogy sose büntess, se hanggal, se tettekkel! A kiabálás vagy a póráz rángatása nem vezet sehova, csak félelmet kelt az állatban, aki ráadásul könnyen össze is zavarodhat a feladatát illetően.
A kutya tanítása során lehet, hogy sok-sok türelemre lesz szükséged. Azonban ez ne szegje kedvedet! Ha megakadtok egy feladatnál, gondolj arra, hogyan bánnál hasonló helyzetben egy totyogóval – ugyanis az eddigi vizsgálatok szerint a kutyák körülbelül egy két éves gyerek szintjén fogják fel a dolgokat. Épp emiatt légy megértő, és ne várj el túl sokat kedvencedtől. Hidd el, a tanítás során fokozottan igaz a mondás, miszerint „lassan járj, tovább érsz!”
Sokan bizonytalanok, hogy mikor kezdődjön a kutya tanítása, gondolván, a hozzájuk kerül kölyök még túl pici. Pedig az ebek már 8 hetes koruktól remekül képezhetők. Arra azonban ügyelj, hogy ne legyenek túl hosszúak a leckék. Alkalmanként 5-10 perc bőven elegendő, ami azonban fontos, hogy minden óra pozitív végkicsengésű legyen, és kiskutyád boldog emlékként raktározza el a közös foglalkozást.
A jó zárás akkor is fontos, ha a jószágnak éppen nem sikerült teljesítenie az új feladatot. Ilyenkor az óra végén kérj tőle olyat, amit biztosan tud, majd dicsérd meg érte. Ezzel megelőzöd, hogy rossz élmény legyen számára a tanulás.
Az egyik legalapvetőbb dolog, hogy kutyád kérésre visszajöjjön hozzád. Ennek megtanítását zárt, csendes helyen kezd el.
Fontos tudnivaló, hogy egyes kutyák számára riasztó lehet, ha hirtelen feléjük nyúlsz vagy megragadod őket, ezért behíváskor se tedd! Inkább guggolj le mellé. Ugyanígy sose kövesd el azt a hibát, hogy azért hívod magadhoz az állatot, hogy megbüntesd! Ezzel tönkreteheted a tanításba fektetett munkát. Ha az állat szót fogad, akkor nem szabad megróni, még akkor sem, ha előtte valamilyen tiltott dolgot követett
A legtöbb gazdi vágya, hogy kutyájával kényelmesen, lazára engedett pórázzal sétálhasson, és ne kelljen állandóan rendszabályoznia az ebet, ha csak leszáll mellettük egy kósza falevél. Nos, van egy jó hírünk: ez csak tanítás kérdése!
A „nulladik lépés”, hogy megfelelő nyakörvet/hámot és pórázt választasz kedvencednek. Az alkalmatosság ne legyen se túl szoros, se laza. Ha ez megvan, akkor kezdetét veheti a gyakorlás.
A nyugodt és kellemes séta feltétele nemcsak a helyes vezetési technika, de az is, hogy elegendő időt hagysz kedvencednek a szimatolásra. Ő így térképezi fel a környezetet, ráadásul ahol te egyáltalán nem érzel semmit, őt ezer meg ezer finom vagy ép szokatlan illat bombázza kifinomult orrán keresztül.
Ahogy a kutya tanítása során minden egyes készségre számos módszer létezik, úgy az ülésre is többféleképpen taníthatod meg. Nézzünk most kétféle metódust!
Az első módszer lényege, hogy az állatot „rögzíted” az adott helyre.
A másik módszer a „csalizás”.
Nem jó taktika fizikai kényszerrel, tehát a fenekét a földre nyomva, vagy kézzel ülő helyzetbe igazítva próbálkozni, ez ugyanis frusztrálhatja a kutyát!
A „fekszik” vezényszó megtanítása nagyon hasonlít a kutya leültetéséhez. Ezúttal is két utat ajánlunk az okításra.
A másik módszer szintén „csalogatós”:
Hogy kutyád vezényszóra egy helyben tudjon maradni (tehát addig ne mozduljon, míg az úgynevezett feloldó parancs el nem hangzik), mind a saját, mind mások védelmében nagyon fontos. Éppen ezért már az első leckék között kezdd el megtanítani rá!
Ezúttal is lényeges, hogy ne siettesd kedvencedet a tanulás útján! Lehet, hogy egyes lépések megértéséhez több időre lesz szüksége, de hidd el, megéri az oktatásba fektetett energia, hiszen hosszú távon bőségesen megtérül. Fogd fel úgy, hogy a kutya tanítása egy izgalmas és hasznos közös időtöltés!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek