hirdetés

Ezzel a módszerrel bármely kutya boldoggá tehető

Berek-Halász Beáta

2025. február 20 - Képek: Getty Images Hungary

A szimatolás egy természetes viselkedés az ebek esetében. Kiváló mentális stimulációt biztosít számukra, amikor különböző illatokat pásztáznak, majd feldolgozzák azokat, hogy kinyerjék az információkat. A megfelelő szimatolási idő biztosítása hihetetlen mértékű gazdagítást jelent négylábú barátaink életében. Ilyenkor agyuk teljes mértékben az illatok elemzésére fókuszál, ezért hatalmas mentális igénybevételnek van kitéve, ami kifejezetten előnyös számukra.

hirdetés

Ha éppen azon gondolkodsz, hogy milyen közös szabadidős tevékenységet kereshetnél magadnak és kedvencednek, amely egyben testmozgást és mentális stimulációt is biztosít, jó helyen jársz! Valószínűleg nagy örömötöket lelnétek az illattúrákban, vagyis a szagoktatásban! Az illattúrák remek alternatívái, vagy kiegészítései lehetnek az erdei túráknak, a közös futásnak, vagy akár a formális szaglással kapcsolatos tréningeknek is, miközben egyedülálló élményt nyújtanak a kutyád számára. Egészen meglepő, mennyi energiát égethet el az eb pusztán azáltal, hogy az orrát követi!

A séta közbeni szaglászás kiváló mentális stimulációt biztosít az eb számára

A kutyák szaglása dióhéjban

A kutyák szaglása valóban figyelemre méltó; akár 300 millió szaglóreceptorral is rendelkezhetnek, míg mi, emberek, mindössze körülbelül 6 millióval. Ez azt jelenti, hogy kedvenceink szaglása körülbelül 100 000-szer jobb, mint a miénk. Az ebek orra úgy alakult ki, hogy részletes információkat gyűjtsön a környezetről a szagmolekulák segítségével, éppen ezért sokkal részletesebben képesek feldolgozni és elemezni az illatokat. Az agyuk azon központjai, amelyek felelősek a szagok elemzéséért, szintén sokkal nagyobbak és összetettebbek, mint a miénk. Ez is lehetővé teszi számukra, hogy a különböző illatokat rendkívüli precizitással különböztessék és jegyezzék meg, valamint kövessék.

A szimatolásra a kutyáknak szükségük van az alapvető mentális jóllét megőrzéséhez. A szaglászás mentális stimulációt is biztosít, mivel aktiválja az agyukat és bevonja az érzékeiket. Olyan ez számukra, mintha rejtvényeket oldanának meg, vagy egy lebilincselő könyvet olvasnának. Ez a típusú mentális stimuláció különösen fontos az idősebb kutyák számára, akiknek már lehetnek fizikai korlátaik, azonban még mindig vágynak arra, hogy mozgásban tartsák őket.

Mi az illattúra?

Az illattúrák általában kényelmes séták, amelyek lehetőséget adnak a kutyának arra, hogy a környezetet szuper szimatával felfedezze. Ellentétben a szokásos sétával, ami általában a mozgásra vagy a tréningre összpontosít. Az illattúrák arra ösztönzik a kutyákat, hogy használják az orrukat, és kövessék a természetes ösztöneiket. Ez egy lehetőség is számukra, hogy élvezzék a körülöttük lévő érdekes, furcsa, vagy akár ismeretlen illatokat, így az élmény számukra rendkívül jutalmazó és mentálisan serkentő lehet. És természetesen nemcsak a kutya, hanem gazdája számára is.

Az illattúrák arra ösztönzik a kutyákat, hogy használják az orrukat

Milyen távolságban képes a kutya szagokat érezni?

A pontos távolságot nehéz meghatározni (a fajták és az egyedek között is nagy különbségek lehetnek), de egy biztos, hogy a kutyák képesek rendkívüli távolságokból is észlelni az illatokat. Egyes szakértők azt állítják, hogy a kutyák szaglása akár több kilométeres távolságban is éles maradhat. Az eb egyéni képességei mellett azonban olyan körülményektől is függ ez, mint például az időjárás, a szél, és maga a konkrét illat intenzitása. Fontos megjegyezni továbbá, hogy a szaglás nemcsak a távolságról, hanem magáról az illat bonyolultságáról is szól.

A legkiválóbb illatazonosító fajták közé sorolják a beagle-öket, az angol vérebeket és a basset houndokat. Ezen fajták esetében nem csupán az orr játszik nagy szerepet a kiváló szaglásban, de a kutya fején található bőrredők, valamint a hosszú fülek is a kifinomultságot okozzák. Érdemes még itt megemlíteni a lagotto romagnolót is, aki az egyetlen triflász fajta, vagyis kifejezetten a szarvasgomba felkutatására specializálódott.

Lagotto romagnolo

Így érdemes szaglástréningezni az ebet

A szaglástréning csodálatos módja annak, hogy elmélyítsük a kapcsolatot kedvencünkkel, elsajátítsunk egy új készséget, szórakozzunk közösen, lemozgassuk a kutyát és stimuláljuk az agyát. Ha rossz az idő, még a házat sem kell elhagyni ahhoz, hogy elkezdhessük ezt az izgalmas tevékenységet. Ha a szabadban vagyunk, a legjobb, ha hosszú pórázon (30 méteres) végezzük az illattúrákat, hogy több természetes és szabad mozgást biztosítsunk számukra. Hagyjuk, hogy az ebek vezessék az utat, és élvezzék, megismerjék a világot az orrukon keresztül. Kedvenceink hálásak lesznek a lehetőségért, hogy részt vehetnek ebben az ösztönös cselekvésben, mindemellett pedig egy erősebb kötődést alakíthatunk ki szőrös barátunkkal egy boldogabb, egészségesebb jövő érdekében.

A legfontosabb, hogy minden esetben győződjünk meg róla, hogy az eb képes visszatérni a parancsunkra. Ez biztosítja, hogy vészhelyzet esetén visszatérjen hozzánk, ezáltal megalapozva a biztonságot mindkettőnk számára.

Hogy a behívást hogyan sajátíthatjátok el, azt kiképző mutatja meg itt.

Így indítsuk el a folyamatot

Készítsünk szaglóeszközt: Fontos, hogy csak egy tárgyra vigyünk fel szagot, és ne szennyezzük be a kezünket, ruhánkat vagy más tárgyakat ugyanazzal az illattal, mert ez nagyon zavaró lehet a kutya számára.

Vezessük be a szagot: Tegyük le a szaglóeszközt, hogy a kutyánk megvizsgálhassa. Ha megszaglássza, azonnal adjunk neki jutalmat, közvetlenül a szagforrásnál. Minden alkalommal, amikor ebünk az orrát a szaglóeszközhöz teszi, jutalmazzuk meg. Váltogassuk pár percig, hol az egyik, hol a másik kezünkben a szaglóeszközt.

Fontos, hogy ne vigyük túlzásba az edzéseket! A kutya figyelme semmiképpen se lankadjon, és igyekezzünk, hogy megtanulja, a szag jutalommal jár. Ha túl sokáig eddzük, előfordulhat, hogy elveszíti az érdeklődését, vagy az orra túlterhelődhet az új illattól.

A következő lépés: Tanítsuk meg kis barátunknak, hogyan találja meg a szagot, és amikor már megbízhatóan reagál a szaglóeszközre, ideje nehezíteni a feladatot. Ekkor bevezethetjük a szóbeli utasítást, például „keresd”, „találd meg” vagy „kutass” parancsszavakat. Minden alkalommal ünnepeljük meg, ha megtalálja a keresett szagot, és ahogy fejlődik, bevezethetünk több szaglódobozt is. Illetve mást is megkérhetünk annak elrejtésére, így nem adunk nyilvánvaló jeleket ebünknek.

DOGZ Farsangi Falkaséta a Városligetben

Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!

Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.

Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.

Mentsd el a dátumot a naptáradba!

Add to Calendar

A szaglástréninghez szükséges eszközök

  • Szagforrás: Az illóolajok hasznos eszközei lehetnek a szaglástréningnek. A nyírfa az egyik leggyakoribb illat, amit használni szoktak az ánizs és a szegfűszeg mellett. Ha már van egy konkrét szagláson alapuló munka, amit a kutyánknak szeretnénk megtanítani – például a szarvasgombászás –, akkor kezdhetjük a gyakorlást szarvasgombaolajjal. Ne feledjük azonban, hogy sok illóolaj irritáló és káros lehet kedvenceink számára, ezért fontos, hogy az általunk választott biztonságos legyen, és csak kis mennyiségben használjuk, kizárólag a tréning céljából.
  • Fültisztító pálcikák: Ezeket használjuk az illóolaj felvitelére.
  • Eldobható gumikesztyűk: Fontos, hogy ne keveredjen össze a mi szagunk a követendő szaggal.
  • Műanyag, zárható zacskók: Ebben tárolhatjuk a fel nem használt eszközöket, távol tartva őket a tréning szagmintájától.
  • Szaglódoboz: Ez egy műanyag tárolóedény legyen, amit a tetején kis lyukakkal kell ellátnunk. Erre akkor lesz szükség, amikor elkezdjük tanítani négylábúnkat arra, hogy megtalálja az általunk kiválasztott szagot.
  • Jutalom: Az egyik legfontosabb, hogy itt is jutalomalapú rendszerben gondolkodjunk, és ne felejtsük el megjutalmazni kedvencünket egy kis finomsággal a jól végzett munka után.

Rendszeresen jutalmazzunk a tanulási folyamat alatt kedvencünket

kutya szaglása Sniff walks szaglászás szagok szagoktatás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!