Így taníthatod meg legegyszerűbben pacsit adni a kutyát
2024. augusztus 18 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 18 - Képek: Getty Images Hungary
A pacsi az egyik legalapvetőbb parancs, de nem mindenki tudja, hogyan tanítható meg rá a kutya. Itt egy kis segítség hozzá.
A jó hír, hogy a pacsi utasítás viszonylag könnyen tanítható, és segíthet kapcsolatot teremteni a kutya és az emberek között. Ahhoz, hogy kedvenced elsajátítsa, nincs szükség fizikai manipulációra: nem kell ráerőltetned, hogy „kezet fogjon” veled. A teendőd a következő.
Amikor elkezded tanítani a kutyát, mindenképp legyen kéznél valamilyen finom csemege vagy jutalomfalat, illetve esetleg egy klikker is. Ha ez megvan, az American Kennel Club szakértői az alábbi lépéseket javasolják:
Első lépés: Ültesd le a kutyát veled szemben, vedd a markodba a választott csemegét, és nyújtsd ki a karod a kutya felé a mellkasa vonalában. Bár jó esély van rá, hogy nyalogatni vagy szimatolni kezdi a kezed, ezen a ponton fontos, hogy ne tegyél, és ne is mondj semmit. Várd meg, amíg reflexszerűen a kezedre teszi a mancsát, majd használd a klikkert és/vagy dicsérd meg, nyisd szét a tenyered, és hagyd, hogy elvegye a csemegét.
Második lépés: Ahogy a kutya elkezdi következetesen a kezedre tenni a mancsát, várj egy kicsit, mielőtt megjutalmaznád. Szóbeli jelzéseket azonban továbbra se adj neki.
Győződj meg róla, hogy a kutya megérti a parancsot, mielőtt szóban utasítanád.
Harmadik lépés: Próbáld tovább növelni azt az időtartamot, amíg a kutya mancsa a kezeden nyugszik, mielőtt megjutalmaznád. Figyelj oda az időzítésre, és győződj meg róla, hogy a kutya megérti-e, mit vársz tőle.
Negyedik lépés: Most csak egy másodpercig hagyd, hogy a kutya a kezedre tegye a mancsát, majd rögtön jutalmazd meg. Így rá fog jönni, hogy azért kapja a finomságot, ha a mancsát a kezedre teszi, nem pedig azért, hogy például kaparássza.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Ötödik lépés: Ha sikerül elérni, hogy a kutya végrehajtsa a mozdulatot, kezdd el bevezetni a pacsi parancsot (akár más szót is használhatsz). Közvetlenül azelőtt kell kimondanod, hogy érintkezne a kezeddel a mancsa, majd jöhet a szokásos dicséret. Ennél a lépésnél az a cél, hogy a kutya összekösse a pacsiadást a verbális jelzéssel. Itt szintén nagyon fontos, hogy ügyelj a helyes időzítésre.
Hatodik lépés: Nyújtsd ki a kutya felé a karod, immár nyitott tenyérrel, add ki a szóbeli utasítást, és ahogy pacsit ad, dicsérd meg. Ha nem teszi meg, akkor még nem áll készen erre a lépésre.
Hetedik lépés: Ha a kutya képes pacsit adni a nyitott tenyeredre, valószínűleg már nyert ügyed van. Gyakoroljatok úgy is, hogy fokozatosan emeled fel a kezed, és ne feledd mindig megdicsérni.
Ha a kutya bizonytalanná vagy idegessé válik, térj vissza ahhoz a lépéshez, ami még jól ment neki.
A kutyák nem olyanok, mint az emberek. Attól, hogy kedvencednek az egyik mancsával már megy a pacsi, még nem jelenti azt, hogy a másikkal is fog. Ezt külön kell begyakorolni vele.
Érdemes megtanítani a kutyának, hogy mindig a kinyújtott kezedhez közel eső mancsával adjon pacsit. Tehát ha a kutyával szemben állsz, és a jobb kezed nyújtod felé, akkor a bal mancsával kell reagálnia, vagy fordítva.
Ha a „rossz” mancsával reagál, ne korrigáld és ne büntesd meg. Neki kell kitalálnia, hogy mit vársz tőle. Várd meg, amíg a megfelelő mancsával ad pacsit, majd dicsérd meg. Vedd figyelembe azt is, hogy még ha otthoni körülmények között gördülékenyen is megy a trükk, egy idegen helyen, különféle zavaró tényezők mellett, nem feltétlenül fog sikerülni. Éppen ezért célszerű más helyszíneken is gyakorolni.
Arról, hogy a képzés során miként kell helyesen alkalmazni a jutalomfalatot, ebben a cikkünkben írtunk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek