Árulkodó fülek: ezt mondja a kutya, ha hátrahúzza
2024. május 19 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 19 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyák testbeszédének megértése olykor nehézséget okozhat, de kellő odafigyeléssel kedvencünk füleiből is sok mindent kiolvashatunk.
A harmonikus kutya-gazdi kapcsolat alappillére, hogy felelős állattartóként mindent megtegyünk annak érdekében, hogy megtanuljunk az eb nyelvén beszélni. Ehhez nélkülözhetetlen, hogy a kutya hangjelzései mellett a testbeszédére is figyeljünk. Sokatmondó többek között a kutya füleinek helyzete; az alábbiakban mélyrehatóbban vizsgáljuk, mit szeretne mondani az eb, amikor hátrahúzza a füleit. Azt azonban ne feledjük, hogy kedvenceink testbeszédét egészében kell megfigyelni, ez pedig igaz a fülekre vonatkozóan is. Ha megnézzük a kutya által adott egyéb jelzéseket is, könnyebb lesz megérteni, mint szeretne mondani nekünk azzal, hogy hátrahúzza a füleit.
Egyes kutyafajták fülei nem állnak fel, és nyugalmi helyzetben hátrafelé hajlanak – de nem tapadnak szorosan a koponyához. Ha az eb lazán tartja a füleit, ellazult a teste, a farkát lazán felfelé tartja, és az arcizmai sem feszültek („kedvesen” néz ránk), egyértelműen azt jelzi, hogy elégedett és boldog.
Talán az egyik legkönnyebben megfejthető jelzés a szorosan a koponyára simuló hátracsapott fül. Különösen akkor, ha egyéb, stresszre utaló magatartás is társul hozzá: ásítás, a száj nyalogatása, lábak közé húzott farok, és az árulkodó düllesztett szemek. Ilyenkor fontos, hogy megfejtsük, mi váltotta ki az állatból ezt a reakciót, és tegyünk meg mindent annak érekében, hogy segítsünk neki.
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
A félelemagresszió során a kutyáknál általában a támadást megelőző pillanatokban figyelhető meg a fülek hátrahúzása. Ezt gyakran morgás, vicsorgás kíséri, és sokszor megjelenik a kis testű kutyáknál, akik a túl sok inger hatására utolsó mentsvárként próbálják így jelezni, hogy nagyon nem jó nekik egy helyzet. A fentiekhez hasonlóan ebben az esetben is probléma gyökerét kell megtalálni.
Bizonyos esetekben a kutya hátrahúzhatja a fülét, ha fájdalmat érez – valószínűleg azért, mert fél, hogy még rosszabb lesz a helyzet, ha valaki a közelükbe megy. A fülproblémák gyakori intő jele, hogy a kutya nem engedi, hogy nyugalmi helyzetbe álljanak a fülek. Ilyen esetekben a mielőbbi állatorvosi vizsgálat elengedhetetlen.
Az ebek olykor azért húzzák hátra a füleiket, hogy jobban hallják a mögülük érkező hangokat, zajokat. Ezt viszonylag könnyű felismerni, hiszen általában mi is halljuk ezeket a hangokat.
A kutyák testbeszéde kimeríthetetlen téma: ide kattintva a szájnyalogatás értelmezéséről olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek