hirdetés

Itt egy újabb módszer, amivel megakadályozhatod, hogy felugráljon rád a kutyád

Kövess Péter

2024. augusztus 10 - Képek: Getty Images Hungary

Sok gazdi rosszul kezeli, hogy a kutya felugrál rá – sőt, a tudtukon kívül gyakran ők maguk táplálják ezt a viselkedést. Itt a lehetséges megoldás.

hirdetés

Akár egy kölyökről van szó, akár egy idősebb kedvencről, aki nem lett megnevelve, a gazdi számára komoly probléma lehet, hogy a kutya felugrál. Ez ráadásul több is lehet puszta kellemetlenségnél, mert bár akaratlanul, de a kutya akár sérülést is okozhat vele. Lássuk, mivel magyarázható ez a fajta viselkedés, és mit lehet ellene tenni.

Ne hagyd, hogy a kutya felugráljon rád!

Ez az oka, ha a kutya felugrál rád

A kutyák valószínűleg úgy gondolják, ez jó módja annak, hogy üdvözöljenek valakit – különösen, ha egy ilyen ugrás közelebb hozza őket ahhoz, hogy arcmagasságban legyenek. A kutyák rendkívül szociális lények. Ha belegondolunk, hogyan köszöntik egymást, ez tovább erősíti az elméletet, hiszen általában szemtől szemben állnak, így nem kell felfelé nézniük, hogy szemkontaktust teremtsenek.

A kutya felugrálása gyakran figyelemfelkeltésként szolgál, amit azért folytat, hogy továbbra is megkapja a figyelmet, amit igényel.

Az ugrálással közelebb kerül a kezedhez is, ami az ő szemében azt jelentheti, hogy a simogatásnak is nagyobb az esélye. Bár a felugrálás során behatol a személyes teredbe, a legtöbbször ez nem reaktív viselkedés a részéről. Ahogy azonban a kutyák idősödnek, nagyobbak és erősebbek lesznek, ami növeli a felmerülő kockázatokat és az esetleges sérülésveszélyt.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Így akadályozható meg

Ha a kutya még kölyök, nem szabad hagyni, hogy „megússza” az felugrálást. A legjobb megoldás, ha senki nem figyel a kutyára, egészen addig, amíg mind a négy lábával a földön nem áll.

Természetes reakció lehet, ha nemet kiáltunk, és a kezünket vagy a térdünket használjuk a felugráló kutya kivédésére, ám gyakran éppen ez ösztönzi viselkedését, mivel összetéveszthető a játékkal.

Ha megtanítod a kutyának a le parancsot, és következesen alkalmazod, amikor felugrál valakire, az sokat segíthet. Komoly szerepe van a pozitív megerősítésnek – például a szeretetteljes dicséretnek, vagy egy finom csemegével való jutalmazásnak is. Ha megjutalmazod a kutyádat, amikor nem ugrál fel, vagy engedelmeskedik a le parancsnak, előbb-utóbb le fog szokni róla.

Szoktasd le kedvencedet a rossz szokásról!

Idősebb kutyákkal sem lehetetlen

Az idősebb kutyákat nehezebb tanítani, de korántsem lehetetlen. A fenti módszerek náluk is használhatók, csak épp több időbe telhet, mire hallgatnak rád. A lényeg továbbra is az, hogy a kutya csak akkor kapjon figyelmet, amikor mind a négy lába a földön van. A következő stratégiák beválhatnak:

  • Tanítsd meg ülni. Ha a kutya tudja, hogyan kell parancsszóra leülni, ez segíthet megfékezni izgatottságát, amikor társaság érkezik. Ha sikerül, ezt szintén dicsérettel és csemegékkel kell jutalmazni.

Az a kutya, amelyik nem tud ülni, valószínűleg nem fogja tudni megtanulni, hogy ne ugráljon fel.

  • Miután a kutya elsajátította a parancsot, tanítsd meg neki, hogy amikor közel kerül valakihez, le kell ülnie. Ne engedd meg neki az ugrálást: kérd meg családtagjaidat és barátaidat, hogy ültessék le, amikor belépnek otthonodba.
  • Ha vendégek jönnek, az első 15 percben tartsd pórázon a kutyát, hogy csökkenjen az izgalmi szintje. Ha már megy neki az ülés, és nem ugrál, amikor pórázon van, megtaníthatod neki, hogy ezt tegye akkor is, amikor lekerül róla.
  • Nem lehet elégszer hangsúlyozni: a felugrálásra úgy reagálhatsz a legjobban, ha figyelmen kívül hagyod. Egyes kutyáknál ugyanakkor előfordulhat, hogy nem éred el vele a kívánt hatást. Ilyen esetben az ül parancsot érdemes alkalmazni. Ha a kutya továbbra is felugrál a vendégekre, vidd ki a szobából, hogy csökkenjen az izgatottsága.
  • Az első a biztonság. A fizikai vagy érzelmi büntetést alkalmazó képzési módszerek még rosszabb viselkedésre késztethetik a kutyát, és akár támadó magatartásba is torkollhatnak, ezért ezeket kerülni kell.
  • Használj nyakörvet. Megfontolhatod egy úgynevezett „fejnyakörv” használatát is, amellyel elhúzhatod a kutya orrát, hogy megakadályozd a nem kívánt viselkedést.

Ha következetes vagy, idővel bármilyen korú kutyát megtaníthatsz, hogy abbahagyja a felugrálást.

Létezik egy másik módszer is. Ennek lényege, hogy tanítsd meg a kutyát, hogy a karba tett kéz egyenlő az ülés paranccsal. Így ha legközelebb felugrál, csak hátra kell lépned, és összefonnod a kezedet. Ha erre válaszul leül, adj neki szóbeli visszacsatolást, és jutalmazd meg a kedvenc csemegéjével. Ha vendégeid jönnének, tedd karba a kezed, amikor belépnek az ajtón, és jutalmazd meg a kutyát, ha leül. Segíthet, ha vendégeid is követik a példád.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Ne kövesd el ezeket a hibákat

Nézzük, mik azok a hibalehetőségek, amelyeket el kell kerülnöd a kutya tanításakor.

  • Ne érintsd meg a felugráló kutyát. Ennek magától értetődőnek kell lennie: amíg megvonod tőle a figyelmet, semmilyen módon ne érintkezz vele.
  • Ne használd a térded. Erről is volt már szó. Ha a térdeddel tartod vissza a kutyát, az felhívás lehet keringőre.
  • Időben dicsérd meg. Ha leülteted a kutyád, akkor jutalmazd meg, amikor ténylegesen leül, ne pedig akkor, amikor utána feláll. Ez segíthet neki összekapcsolni az elvárt viselkedést a jutalommal.
  • Intsd nyugalomra a vendégeket. Ha vendégeket vársz, kérd meg őket, hogy legalább kezdetben maradjanak csendesek és nyugodtak, hogy ne izgassák fel a kutyát.
  • Ne alkalmazz büntetést. Véletlenül se üsd meg a kutyát, és ne is ordibálj vele. Nem fogod elérni vele a kívánt hatást – sőt, épp ellenkezőleg.

Ha nem boldogulsz, soha nem késő szakember segítségét kérni. Fordulj egy elismert trénerhez, vagy iratkozzatok be egy kutyaiskolába.

jutalmazás kutya tréning viselkedés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!