Így használhatod jól a klikkert a kutya képzése során
2024. október 22 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 22 - Képek: Getty Images Hungary
Ma már számtalan lehetőségünk van kutyánk képzésére, hogy alapvető viselkedési formákat elsajátítson. Most egy olyan eszközt mutatunk, amely segítségünkre lesz kedvencünk oktatásában!
Az idomító klikker használata egyszerű és hatékony képzési módszer, egy apró eszközzel. A kattintás sokkal gyorsabb és egyértelműbb, mint a „jó kutya” kimondása, valamint jóval hatékonyabb is, mint pusztán a jutalomfalatokkal történő pozitív megerősítés.
A klikker egy mechanikus zajkeltő eszköz, kis műanyag dobozban, amely nagyjából akkora, mint egy kapunyitó. A készüléken található gomb megnyomásakor határozott kattogó hangot hallat, amit egy tanulási folyamat után a kutya pozitív megerősítésként értelmez.
A klikkertréning lényegében pozitív megerősítéses tréning egy eszközzel kiegészítve. A technika az állatok tanulási folyamatainak megfigyelésén alapszik, amely szerint a jutalmazott viselkedések nagyobb valószínűséggel ismétlődnek meg a jövőben. A klikkertréning nem a jutalomfalatok helyettesítésére való, hanem együtt kell alkalmaznunk. A kattintás hangja jelzi a kutyának, hogy az adott viselkedés jutalmat érdemel. Ennek hangsúlyozása érdekében a kattintásokat jutalomfalatoknak kell követni, ellenkező esetben a klikker elveszíti hatékonyságát.
A klikkertréning alapja az operáns kondicionálás, amely egy tudományos kifejezés. A lényege, hogy az állatok hogyan tanulnak bizonyos viselkedések következményeiből. Az operáns kondicionálás egyik típusa a pozitív megerősítés is, amelyet gyakran alkalmaznak a kutyakiképzésben. Mindenképpen olyan jutalmat használj, amit kedvenced igazán kedvel.
Fontos, hogy nyugodt környezetben kezdd a tréninget kedvenceddel. Ideális esetben akkor a legjobb elkezdeni, ha a kutya éhes, így egy maréknyival a kedvenc jutalomfalatjából és a klikkerrel kezedben, neki is láthatsz a tanításnak.
Nyomd meg a klikkert, és azonnal adj egy jutalomfalatot a kutyának, majd ismételd meg ezt a kattintás/jutalomfalat kombinációt öt-tíz alkalommal. Tesztelheted is kis barátodat, ha épp nem figyel rád. Ha a kattintásra egyből felkapja a fejét és keresi a jutalomfalatot, máris továbbléphettek. Ha nem, akkor addig ismételd a kattintás-jutalomfalat kombinációt, míg a kutyus nem tanulja meg, hogy minden kattintás egy jutalomfalatot jelent. Alapvető parancsokat is megtaníthatsz neki a klikker segítségével, azonban arra figyelj, hogy pontosan abban a pillanatban kattints, amikor kedvenced végrehajtja a kívánt feladatot. Ezt követően egyből jöhet a dicséret, a jutalom. Ellenkező esetben (ha nem óraműpontossággal kattintasz) a kutya összezavarodik és nem fogja tudni, hogy melyik cselekedetét jutalmaztad. Ha az alapokat már megtanulta, az eszköz használata egy haladó engedelmességi képzés során is hatékony lehet.
A klikker használata során gyakori hiba, hogy elfeledkezünk a dicséretről. A tréning során arra képezzük a kutyát, hogy reagáljon az eszköz hangjára, amelyet cselekvés követ, azt pedig jutalmazás. Semmiképpen se hagyd figyelmen kívül, hogy a kutyusnak szüksége van dicséretre és szeretetre gazdájától. Amennyiben szőrös barátodnak alacsony a táplálékigénye, a jutalomfalattal történő képzés nem lesz hatékony számára. Továbbá, ha a klikkertréninget haladóbb mozgásokhoz vagy gyakorlatokhoz használnád, akkor nagyon pontos kéz-szem koordinációra és teljes figyelemre lesz szükséged. Ez azért fontos, mert minden esetben pontosan kell kattintanod ahhoz, hogy kutyád ne zavarodjon össze.
További kutyakiképzési módszerekről ide kattintva olvashatsz!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek