hirdetés

Így építheted kutyád önbizalmát: a közös élet több területén is jól fog jönni

Molnár Enikő

2025. január 12 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary

Ha kedvenced félős, szorongó vagy nehezen birkózik meg az új helyzetekkel, megtörténhet, hogy kissé hiányos az önbizalma.

hirdetés

Az önbizalom nem csak az embereknél fontos. Egy önbizalom-hiányos kutya nehezebben éli meg a mindennapok kihívásait, és kevésbé ellenálló a potenciálisan stresszes helyzetekben. Ez könnyen megnehezítheti a közös életet, nem is beszélve arról, hogy hosszú távon kedvencünknek sem tesz jót a sok stressz. Ám vannak olyan egyszerű gyakorlatok, amelyekkel erősítheted kutyád önbizalmát.

A vidám kutya egyik alapköve az önbizalom / Fotó: azenkutyam.hu

Hogyan építheted kutyád önbizalmát?

Számos lehetőség áll a gazdik rendelkezésére, amivel építhetik kedvencük önbizalmát. Sőt, nagyon valószínű, hogy a legtöbb, felelős gazdi sokat már ki is próbált ezek közül, akár a mindennapokban is gyakorolja őket kedvencével. A pozitív, jutalmazó alapokra helyezett trükktanulás, engedelmességi gyakorlatok is önbizalom-növelő erővel bírnak, de nem lehet elfeledkezni a játék, illetve a szocializáció erejéről sem. Most két olyan gyakorlatot mutatunk be, amelyek további segítséget nyújthatnak kutyád önbizalmának építésében.

A formálás előszobája

A formálásnál általában van egy cél, amire rá kell jönnie kedvencünknek. Ez is egy kiváló gyakorlat, amit ugyanúgy lehet önbizalom-növelésre használni, ám most egy leegyszerűsített feladatot hoztunk, ami arra vezeti rá kedvencünket, hogy merjen próbálkozni. Ennél a gyakorlatnál nincs egy vágyott viselkedés – itt jóformán mindenért jutalmazzuk kedvencünket. Ez elsőre kicsit túlzásnak tűnhet, ám sokat segíthet kutyánk önbizalmán ebben a kontextusban.

A jutalmazás ezúttal is célravezető

Ha kedvencünk ismeri a klikkert, akkor szükségünk lesz egy klikkerre, néhány jutalomfalatra és egy biztonságos környezetre. Néhány lépésre eldobunk egy jutalomfalatot kedvencünknek. Rögtön, miután megette ezt a falatot, fel fogja emelni a fejét, tesz egy lépést, vagy valami hasonló viselkedést produkál. Erre a gazdi klikkel és jutalmaz, méghozzá úgy, hogy egy másik irányba dob egy jutalomfalatot. A gyakorlat ennek a rövid folyamatnak a többszöri megismétléséből áll. 

Néhány ismétlés után a gazdi észreveheti kedvencén, hogy sokkal direktebb mozdulatokat tesz, mintegy próbálgatva, hogy mire kaphat jutalmat. Egészen kis mozdulatokat is jutalmazhatsz, például a mancs felemelését. A lényeg, hogy a mozgást és a változatosságot jutalmazzuk. Tehát ha kedvencünk például leül, és várakozik a finom falatokra, az most nem lesz elég. Lehetőség szerint ne jutalmazzuk az ugatást sem, hiszen ennek a játéknak nem az a lényege.

Ha kedvencünk hajlamos a földről felenni dolgokat, akkor érdemes lehet valamilyen kontrasztot teremteni. Például kihelyezhetünk kistányérokat, amikbe beledobjuk a jutalomfalatot.

Egyensúlyozás és különböző felületekre való felugrás

A testtudatosság és a különböző izomcsoportok feletti kontroll fejlesztése nem csak kedvencünk fizikai egészségére van hatással (például a különböző sportoknál kisebb lehet a sérülés veszélye), önbizalmát is építheti. Erre kiváló lehetőséget biztosítanak az egyensúly-, illetve mobilitásgyakorlatok, mondjuk, amelyeket ebben a cikkünkben gyűjtöttünk össze. Emellett pedig a hétköznapok sétáin is fejleszthetjük kutyánkat különböző, kreatív feladatokkal. Például instrukciót adhatunk neki arra, hogy feltámaszkodjon bizonyos felületekre, vagy felugorjon néhány általunk kijelölt pontra, esetleg átugorjon egy-egy akadályt. Ezek mind-mind apró sikerélményként jelentenek, és növelhetik kedvencünk önbizalmát.

A séták alkalmával is fejlesztheted kedvencedet

Zárógondolatok: a megoldás nem univerzális

Az önbizalom építésének számos módja lehet, és a legjobb az, ami saját kutyánkhoz, körülményeinkhez és céljainkhoz leginkább illeszkedik. A fent leírtak csak példák, amik gyakran beválnak az ebeknél, ám számos további „praktikára” lehet rálelni az interneten.

Fontos megemlíteni, hogy ezek nem egy alkalom után fogják felépíteni kedvencünk önbizalmát, a kulcs a konzisztenciában és a gyakoriságban rejlik. Többet ér, ha mindennap rászánunk akár csak 5-15 percet, mintha egyszer vagy kétszer akár egy vagy több órát is eltöltünk ezzel, ám abbahagyjuk, ha nem látunk azonnali javulást.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Anélkül, hogy túlkomplikálnánk a dolgokat, nem szabad azt sem elfelejteni, hogy minden kutya más. A félelem, illetve a szorongás pedig több, mint szimplán az önbizalom hiánya. Nagyon sokat segíthet egy visszahúzódó kutyán az önbizalom sikeres építése, ám gyakran nem elég a komplexebb problémák megoldásához. Vannak olyan helyzetek, amikor erősen ajánlott egy megbízható trénerrel együtt dolgozni, hogy kedvencünk minél sikeresebben vegye az akadályokat. Vannak olyan ebek is, akiknél gyógyszeres kezelésre van szükség a szorongás sikeres csökkentéséhez.

A lényeg, hogy odafigyeljünk kedvencünk igényeire és határaira, és legyünk vele türelmesek. Hiszen lehet, hogy tényleg csak egy kis önbizalom hiányzik ahhoz, hogy teljesebb életet élhessen.

játék klikker kutya tanítása önbizalom stressz szorongás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!