hirdetés

Miért hasznos az engedelmességi tréning?

Berek-Halász Beáta

2024. október 25 - Képek: Getty Images Hungary

Manapság számos lehetőségünk van elsajátítani, hogyan kommunikáljunk kedvenceinkkel. Ilyen alternatíva számunkra például az engedelmességi tréning, amelynek során kedvencünkkel együtt tanulhatunk.

hirdetés

Az engedelmességi tréning vagy engedelmességi képzés során a kutya megtanul megbízhatóan reagálni az alapvető szóbeli parancsokra, mint az „Ül”, a „Fekszik”, a „Gyere” vagy a „Marad”.

Asszociatív tanulás, ami megfigyeléseken alapul

A kutyák és a tanulás

A kutyákra, mint a legtöbb állatra, elsősorban asszociatív vagyis megfigyelésalapú tanulás a jellemző. Ahhoz, hogy hatékonyan képezhessük őket, alapvető fontosságú a tanulási módjuk megértése. Így biztosíthatjuk a harmonikus együttélést az ember által irányított környezetben. Akármilyen módszert használunk oktatásukra, jutalomalapú rendszerben kell gondolkodnunk. Ha olyan jutalmat kínálunk a kutyáknak a kívánt viselkedés tanúsításakor, amit őszintén szeretnek – legyen az étel, játék, szeretet vagy szóbeli dicséret –, az növeli annak az esélyét, hogy gyakrabban ismétlik majd az adott viselkedést.

Engedelmességi tréning

Az engedelmességi képzés lényege, hogy megtanulják a kutyák az alapvető parancsokat, és tudják, hogy hol vannak a határok. A képzés után a kutyáktól elvárható, hogy minden esetben megbízhatóan reagáljanak gazdáik hívószavára. Kedvenceink megtanulják, hogy szóbeli parancsnak vagy kézjeleknek engedelmeskedjenek. Ezek a képzések sok időt vehetnek igénybe, de a legfontosabb, hogy mindig maradjunk következetesek. A tréning hasznos eszköz a szoros és tartós kapcsolat kialakítására a kutyák és gazdijaik között. Kutyusaink elsajátítják a megfelelő viselkedésformákat, és pozitív megerősítést kapnak a képzés során.

Az engedelmességi tréning értékes eszköz a szoros kapcsolat kialakításához

A viselkedésterápia más célt szolgál

Ezt a fajta terápiát leggyakrabban az évek során kialakult rossz szokások kezelésére használják. Hasznos lehet olyan fiatalabb kutyák esetében, akiknek némely szokását szeretnénk megváltoztatni. Az engedelmességi tréninggel ellentétben a viselkedésterápia célja a rehabilitáció vagy a kutyák bizonyos körülményekre vagy ingerekre adott reakcióinak megváltoztatása.

A viselkedésterápia például olyan esetben segíthet, amikor a kutyák szeparációs szorongással küzdenek. Ennek egyik jele lehet, ha  kedvencünk mindent megrág, amikor néhány órára magára hagyjuk. Arról, hogy milyen jelek utalnak még szeparációs szorongásra, ebben a korábbi cikkünkben írtunk.

Melyik a megfelelő a kutyád számára?

Szinte a legtöbb kutya számára előnyös lehet az engedelmességi tréningen való részvétel, elsősorban a szorosabb gazdi-kutya kapcsolat és a megfelelő kommunikáció kialakítása miatt. Valamint azért, mert megtanulják az alapvető vezényszavakat, amelyek sokat segíthetnek a mindennapi helyzetekben.

A viselkedésterápia nem feltétlenül szükséges minden kutya számára. Ha a kutyák agressziót, szorongást mutatnak, megrágnak mindent, vagy más zavaró szokásaik vannak, akkor a viselkedésterápia lehet a megoldás. 

Azok az elvek, amelyeket a kutyák és a gazdik bármelyik kiképzési helyzetben megtanulnak, mindkettőjük mindennapjait szolgálják majd. Szem előtt kell tartani a leckék alapelveit, hogy a szorosabb köteléket alakíthassanak ki, azonban ez sok idővel és az együttműködés megtanulásával jár.

Foglalkozzunk kutyáinkkal minél többet!

Mikor kezdjük?

Az engedelmességi tanfolyamot bármely életkorban elkezdhetjük, de tény és való, hogy a kutyák 12–14 hetes kora az ideális. Az ennél kisebb ebeknél nehéz lehet fenntartani a figyelmet az általában egyórás foglalkozás alatt. A kiképzés kemény munka lehet, mert a kölykök gyakran kimerülnek a 30 perces foglalkozás után is.

Az engedelmességi tréning felépítése

Az első fázisban az engedelmességi kurzus egy sor egyéni órából áll. Ez azért van így, mert minden kutyának eltérő igényei vannak, és a képzés során is figyelembe kell venni az egyéni különbségeket. Miután az alapparancsokat megtanulják, általában csoportos órákkal folytatódik a képzés, ami jó lehetőség az ebek szocializálódására.

engedelmességi tréning kutya oktatás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!