A sportág, ahol mindennek tökéletesnek kell lennie: obedience-versenyzővel beszélgettünk
2024. november 23 - Képek: Sport Canine Sportegyesület
2024. november 23 - Képek: Sport Canine Sportegyesület
Interjúnk második részében is érezhető Nóra rengeteg munkája és elhivatottsága az obedience iránt. Láthatjuk, mi mindent tesz a kutyákkal való közös munkába, és abba, hogy ez a sport sokak számára elérhető legyen.
Bartha Nórával, a MEOESZ Obedience Sportbizottság tagjával az interjú első részében arról beszélgettünk, Nóra miként ismerkedett meg a sporttal, az mióta létezik Magyarországon, valamint mit lehet tudni a hazánk és más országok viszonyáról a versenyzés kapcsán. Interjúnk második felében lehetőséget nyújtunk a sportág mélyebb megismerésére.
B. N.: Hú ez egy jó kérdés! Az biztos, hogy sokan. Hogy őszinte legyek, ez egy olyan sport, ahol nem jön gyorsan az eredmény, ahol kevés időráfordítással nagy eredményeket lehet elérni. Ezért sokan hamar feladják. Kipróbálják, érdeklődnek, aztán megakadnak az egyes szint után, hisz a kettes már nagyon nehéz. Szóval vannak lemorzsolódások, és mindig jönnek újak is. Azért ennek a sportnak is megvan a maga szépsége; annyira tökéletesnek kell lennie mindennek, hogy már ez egy kihívás. Kihívás, hogy a kutyával szimbiózisban együtt mozogjunk, és az állat minden jelzésünkre egyből reagáljon. Én azt mondom, hogy körülbelül 70 versenyző biztos, hogy van Magyarországon.
B. N.: Ha magas szinten szeretnéd űzni ezt a sportot, amin azt értem, olyan céljaid vannak, hogy világbajnokságon szeretnél részt venni, akkor már a kutya 8 hetes korától érdemes. Hogy őszinte legyek, a border collie a favoritja ennek a sportnak, hiszen a kivitelezendő feladatokhoz ennek a fajtának van meg a mozgáskultúrája és a munkamorálja. Ettől eltekintve nagy számban jelennek meg más fajták is, amelyek szép eredményeket érnek el. Ilyenek például a vadkacsavadász retrieverek, a golden retrieverek, de a malinois-k is jó helyezéseket tudnak elérni. Volt már Európa-bajnok egy golden retriever is. A lényeg, hogy bármilyen kutyával el lehet indulni.
B. N.: Amennyiben világbajnokságra is szeretne kvalifikálni a versenyző, alapfeltétel, hogy a kutyáknak törzskönyvesnek kell lennie, és el kell érni a 3. szintet. De az Obedience Sportbizottság weboldalán részletesen megtalálható minden információ ezzel kapcsolatban. Itthon és nem rangos versenyeken, vizsgákon bármelyik osztályban, bármilyen kutyával (keverékkel is) elindulhatnak a versenyzők. Ehhez MEOESZ (Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége) teljesítménykönyv is szükséges.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
B. N.: Hivatalos versenyt csak a MEOESZ-szel már szerződött egyesület szervezhet. A pályázatnak tartalmazni kell a tervezett versenyek/vizsgák időpontjait, a rendezvény jellegét, a helyszín megnevezését és a pontos címet. A vizsgára/versenyre való jelentkezés módja a rendezvény felelősének elérhetőségén történik. Ezen információknak mindenki által elérhetőnek kell lennie.Valamint meg kell adni a rendezvényre való jelentkezés megnyitásának napját, és a leadásának a határidejét is. Tájékoztató jelleggel meg kell küldeni az események leírását, mint például a verseny- és vizsganapok, valamint ringek számát, a helyszínt, hogy milyen a talaj, mekkora a pálya mérete. Ezek mellett a zárt és nyitott akadályok képes illusztrációját továbbítani kell. A tervezett teljesítménybírók, valamint segédbírók megnevezését a rendezvény előtt 1 hónappal elegendő megküldeni. Mindezek mellett versenynaptárat is készítünk, ha netán valahol ütközés lenne. Előfordul, hogy két különböző egyesület ugyanarra a napra szervezne; ilyenkor megnézzük, hogy a helyszín is ugyanaz-e. Ha igen, az némi átszervezést igényel.
Először általában létre szoktunk hozni eseményt a Facebookon, amelynek az a lényege, hogy tényleg mindenki számára elérhető legyen, hogy bárki tudjon rá nevezni. Zárt körű versenyszervezés nincs, az nem engedélyezett. Általában egy héttel a verseny előtt szoktuk lezárni a jelentkezési időszakot, és utána történik meg a beosztás, amelyről minden résztvevőt tájékoztatunk. A regisztráció a helyszínen zajlik, majd azt követően elindul a verseny. Van, amikor egy pálya van; ebben az esetben egymás után jönnek az osztályok. Ha több pályán zajlik a verseny, akkor az adott pályára van kiírva, hogy melyik versenyzőnek hol kell részt venni a versenyen. Sorszámot kapnak, és annak megfelelően derül ki, hogy hányadikként léphet majd pályára a versenyző.
Sikeres feladat-végrehajtás Enzóval:
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek