Szlovák csuvacs fajtaleírás: hatalmas szív, ikonikus megjelenés
2024. október 28 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 28 - Képek: Getty Images Hungary
Sok magyar pásztorkutyához hasonlóan a szlovák csuvacsot is csak fehér színben tenyésztik az ősi hagyományok értelmében, hogy éjszaka meg lehessen különböztetni a vadállatoktól. A fajta híres mély hűségéről és rettenthetetlen természetéről; bármelyik pillanatban készen áll arra, hogy felvegye a harcot a fegyveres betolakodóval vagy akár a medvével, farkassal a rá bízott javak védelmében.
A szilárd megjelenésű, impozáns szlovák csuvacs szinte a megszólalásig hasonlít a mi kuvaszunkra – és ha járatos vagy a kutyák világában, akkor tudhatod, hogy még számos más fajtára is. Hogy ennek mi az oka, azt máris eláruljuk!
A szlovák csuvacs az északi, sarkvidéki farkasoktól származik, amelyek ősjégkorszaki időkből származó maradványaira Európa hegyvidékein bukkantak. Egészen pontosan a Kaukázus északi lejtőin, a Rodope-hegységben, a Kárpátokban, különösen a Tátrában, Abruzzo hegyeinél, a Pireneusokban és az Alpok északi részén. Ezt felsorolva talán nem is olyan meglepő, hogy a szlovák csuvacs, a pireneusi hegyikutya, az abruzzói juhászkutya, a tátrai juhászkutya és a kuvasz szinte megszólalásig hasonlítanak.
A szlovák alpesi gazdálkodás rendkívül ősi hagyományokkal rendelkezik. A szlovák csuvacs a hegyi juhokkal, a hucul lovakkal együtt képezi alapját ennek a gazdaságnak, amely a különböző állatokat sajátos módon hasznosította. Ezek a hegyvidéki emberek nagyrészt szabadok voltak, nem sújtotta őket középkori kényszermunka. A munkájuk a határok védelme volt, járandóságukat csupán juhtúró formájában fizették. Központjuk Kassán volt, és lényegében egy pásztor- és katonai szervezetet alkottak, amelyet Wallachischer Bundnak hívtak, tagjaik pedig a hegyi legelőkön teljesítették szolgálatukat, mindig őrkutyáikkal együtt. A szlovák csuvacs kiválóan bevált őr-, jelző-, társ-, valamint a pásztorok segítőkutyájaként is. Bevethető voltát szarvasmarhák őrzésében, valamint a baromfi és egyéb háziállatok legelőre hajtásában is hasznosították.
A hegyi gazdálkodókat látogató turisták, akik sajtot és egyéb termékeket vásároltak, örömüket lelték a dús szőrű kölykökben. A fajtát átvitték az alföldekre is, ahol nemritkán luxusfajtaként tekintettek a csuvacsra a különleges megjelenése miatt. A fajta törzskönyvét Csehszlovákiában az 1900-as évek elején alapította Anton Hruza professzor, a brnói Állatorvosi Főiskola tanára. Azóta a csuvacstenyésztők klubja, amelynek központja Pozsonyban található, pontos nyilvántartásokat vezet, és kiállításokat, értékeléseket, versenyeket és bemutatókat tart a köztársaság minden régiójában.
Érdekesség, hogy amikor az ősök maradványaira rábukkantak ezeken a hideg és nedves területeken, mellettük olyan növény- és állatmaradványok is megtalálhatóak voltak, amelyek legközelebbi lelőhelyét a svéd felfedező, Wahlenberg Skandináviában találta meg. Hasonló kapcsolatot találhatunk az északi háziállatokkal, például a már említett hucul lovakkal, amelynek legközelebbi rokona a Gudbrandstal ló. Ugyanez vonatkozik a szlovák csuvacsra, amelynek északi megfelelője a pomerániai juhászkutya (Pommershe Hütehunde).
A szlovák csuvacs erős csontozattal, vastag, fehér bundával rendelkezik, élénk temperamentumú, éber, rettenthetetlen és figyelmes. Évszázadok óta hozzászokott a szlovák hegyvidék, különösen a Tátra zord éghajlatához. Az FCI standardjában a méreteit szigorúan rögzítették. A kanok 62–-70 cm-es marmagassággal rendelkeznek, súlyuk 36–44 kg. A szukák 59v65 cm-esek, súlyuk 31v37 kg. Tehát valamivel kisebb, mint a mi kuvaszunk, ám kiállása rendkívül impozáns. Mozgása könnyed, ügető, bármilyen terepen és időjárási körülmények között gyorsan és mozgékonyan közlekedik.
A fajta szőrzete az igazi ékessége. Kizárólag fehér lehet, a fültőnél megengedett némi sárgás árnyalat. A dupla bunda hullámos, a kanok esetében gyönyörű sörényt figyelhetünk meg. A fülek magasan tűzöttek, lekerekítettek, a szemek barnák és ovális alakúak. Az ajkak és az orr feketék.
A szlovák „cuvat” szó jelentése „hallani”, amely kiemeli a fajta éberségét és szakadatlan figyelmét. Bátorsága, kitartása és hűsége nem ismer határokat. Temperamentuma élénk, életteli, figyelmes és kiegyensúlyozott. Egy megfelelően szocializált és nevelt csuvacs magabiztos, nyugodt természetű állat. Bár a hűségét már többször kiemeltük, emellett kifejezetten önálló is, amire szüksége is volt munkája ellátása során. Az idegenekkel szemben óvatos, ám mind a gyerekekkel, mind más háziállatokkal általában kifejezetten jól kijön.
A csuvacs szereti és értékeli a társaságot, nagyra tartja a családja jelenlétét, ám egyedül is jól megvan, ha úgy alakulnak a dolgok. A legjobban nagyobb családban vagy olyan háztartásokban érzi jól magát, ahol vannak haszonállatok, és egy nagy udvar, porta, amit őrizhet. Városi tartása nem ajánlott. Egy ma is kiválóan működő munkakutyáról van szó, amely teljes mértékben képes eredeti feladatkörének ellátására, ám megfelelő mentális és fizikális stimuláció mellett akár családi kutyaként is tartható. Ebben az esetben a házőrzői feladatokat ösztönösen fogja elvégezni.
Számoljunk azzal, hogy ennek a kutyának nem lesz elegendő napi egy óra séta, ha nem biztosítunk neki eredeti foglalkozásához hasonlatos körülményeket. Bár ahogy említettük is, jól tolerálja az egyedüllétet alkalmanként, alapvetően egy család részeként érzi magát jól, közel a szeretteihez, bevonva őt a napi teendőkbe.
A rendszeres heti ápoláson túl az időnkénti fürdetés segít tisztán tartani a csuvacsot, és megőrizni legjobb formáját. Az ápolás remek lehetőség a kötelék erősítésére is, így nem érdemes kihagyni ezért sem. A dupla szőrzet a vedlési időszakban komolyan hullhat, így ilyenkor akár napi rendszerességű kefélés is indokolt lehet.
Az erős, gyorsan növő körmöket rendszeresen érdemes vágni, hogy elkerüljük a töredezést, benövést. A füleket gyakran ellenőrizni kell, hogy megelőzzük a fülzsír és szennyeződések felhalmozódását, amik fertőzéshez vezethetnek. A fogakat is napi, kétnapi, esetleg heti rendszerességgel mosni kell, ugyanis számos komoly betegség melegágyai lehetnek a fogproblémák.
A szlovák csuvacs alapvetően egy kifejezetten egészséges fajta, de ahogy a nagyobb testű ebeknél, úgy nála is előfordulhat csípőízületi diszplázia. Ez egy örökletes betegség általában (az arra hajlamos kutyáknál azonban később is kialakulhat), így emiatt is kifejezetten fontos, hogy megbízható tenyésztőtől vásárolj, aki igazolni tudja, hogy mind a kiskutyák, mind a tenyészegyedek maradéktalanul egészségesek.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek