hirdetés

Aidi fajtaleírás: az alig ismert ősi védelmező

Mádi-Krezinger Cintia

2024. január 15 - Képek: Getty Images Hungary

kokoni Aidi domestic atlas mountain dog white fur fluffy cute shepherd Closeup portrait enjoying outdoors beautiful day

Az aidi vagy más néven atlaszi hegyikutya több mint ezer éve az ember hű társa – igaz, manapság már csak nagyon ritkán találkozhatunk vele származási helyén, Észak-Afrikán kívül. Az eredetileg gazdák által használt munkakutya a mai napig megőrizte a fajta jellegzetességeit, populációjának viszonylagos elszigeteltsége miatt pedig a legegészségesebb kutyák közé tartozik.

hirdetés

A bátorságáról és védelmező ösztönéről híres aidi kiváló őrkutya, aki évszázadok óta vigyáz az észak-afrikai juh- és kecskecsordákra Marokkó, Líbia, Tunézia és Algéria területén. Az utóbbi időben családi kedvencként is tartják őket olyan vidéki otthonokban, ahol az állatnak lehetősége van a folyamatos kinti testmozgásra. Ezek a kutyák nagyon függetlenek és hajlamosak lehetnek a túlérzékenységre, ezért olyan tapasztalt gazdi mellé valók, aki kitartó és következetes képzést biztosít a számukra.

Eredet

Az atlaszi hegyikutyaként vagy berber kutyaként is ismert aidi pontos eredete nem ismert, de a kutatók közös álláspontja szerint – ahogy nevéből is következtethetünk rá – a fajta az Atlasz-hegységből, azon belül is Marokkóból származik. Feltételezések szerint ősi fajta, amelyet még a föníciaiak tenyésztettek, bár ebben a kérdésben nem született konszenzus.

Noha az aidi gyakran megtalálható a legelőkön az állatok mellett, valójában egyáltalán nem pásztorkutya. 1963-ban tévesen atlaszi juhászkutyaként osztályozták, de hat évvel később korrigálták a nevét a fajtastandardban. Ennek a kutyának a feladata ugyanis az őrködés és a védelem, terelésre nem alkalmas – és nem is várja el tőle senki ezt a tudást.

A nyáj védelme mellett az évek során az aidi vadászkutyaként is debütált. Általában egy másik észak-afrikai fajtával, az arab agárral dolgozik együtt. A két fajta kiváló csapatot alkot: rendkívül jó szaglásával az aidi felfedezi a zsákmányt, majd jelzi az agárnak, aki hihetetlen gyorsasággal éri utol a prédát.

Fajtastandard

Az aidi egy közepes termetű, masszív, nagyon strapabíró kutya, amely híres erejéről és mozgékonyságáról. Izmos, erőteljes testfelépítésű, de nem ügyetlen, esetlen állat. FCI besorolás szerint a II. Csoportba tartozik (pincserek, schnauzerek – molosszerek – svájci hegyi- és pásztorkutyák), azon belül is a molosszerek és hegyi típusú kutyák közé.

23-25 kiló közötti súllyal a hímek 53-63 cm, míg a nőstények 51-61 cm magassággal rendelkeznek. Az FCI által meghatározott fajtastandard szerint azonban a kutyák külseje szempontjából az elsődlegesen mérvadó tényező nem a magasság vagy a súly, hanem az állat testének arányai:

  • A test hossza válltól fenékig / marmagasság – 10 : 9
  • Mellkas mélysége / marmagasság – 1 : 2
  • Orr hossza / fej hossza – 11 : 24
  • Koponya hossza / koponya szélessége – 1 : 1

Az aidi különbözik a legtöbb afrikai kutyafajtától, mivel vastag, két rétegű szőrzettel rendelkezik, ami létfontosságú a hegyi élet változó hőmérsékleteihez. A bunda lehetővé teszi számukra a testhőmérséklet szabályozását nagyon meleg és nagyon hideg körülmények között is, és megfelelő védelmet biztosít az erős afrikai naptól is. Ezen felül a sűrű szőrzet fizikailag is védi őket; őrkutyaként páncélként szolgál a nagyragadozók, például farkasok támadásai során.

Sokféle színben előfordulnak, többek között fekete, sárgás-barna, vörös, fekete-fehér és brindle. A jellegzetes szőrös farok impozánsan hosszú. A nyak és a mellkas környékén lévő szőrzet különösen bozontos, olyan, mint egy oroszlán sörénye, és extra védelmet nyújt a harapások és karcolások ellen.

Erős állkapcsuk és erős fogazatuk van. Ajkaik sötétek, füleik félig állnak fel, és szemük lehet bármilyen árnyalatú, az aranytól a barnáig. ‘Medve-szerű’ fejük és orruk arányban van az izmos és karcsú testükkel.

Jellem

Rendkívül hűséges és védelmező, családjával szeretetteljes és odaadó. Idegenekkel szemben azonban rettentően gyanakvó, és ha úgy érzi, hogy a területét veszély fenyegeti, akár agresszívvá is válhat.

Mivel hajlamosak az ellenségeskedésre, nélkülözhetetlen, hogy az aidi már kölyökként szocializálódjon más emberekkel és állatokkal, hogy ne mindenkiben az ellenséget lássa. Eredeti munkáját a mai napig tökéletesen végzi; gyakorlatilag folyamatosan őrködik, és amint valami szokatlant észlel, azonnal hangos ugatással jelzi a közelgő veszélyt.

A fajtának kiemelkedően magas az energiaszintje, ezért a romboló és egyéb nemkívánatos viselkedések elkerülése érdekében elengedhetetlen a folyamatos fizikai és mentális stimuláció. A rendszeres képzésre pedig azért is szükség van, mert ha egy aidi lehetőséget kap a dominanciára, nagyon rövid idő alatt nagyon rossz viselkedéseket mutathat.

Ideális környezet

Nem meglepő, hogy az aidi nem érzi jól magát a négy fal között, és a kert méretét illetően is nagy igényei vannak. Akkor a legboldogabb, ha viszonylag nagy területet őrizhet, és folyamatosan azt érzi, hogy van feladata. Ez a fajta remek családi kedvenc is lehet, de kizárólag akkor, ha megtörtént a korai szocializáció és a család minden tagja következetes az állat nevelésében.

Ápolás

A sűrű, vastag dupla szőrzet miatt az aidi rendszeres ápolást igényel. Külső szőrzetük durva és érdes, míg aljszőrzetük puha tapintású. Évente egyszer vagy kétszer teljesen átvedlenek, de a köztes időszakban is hullatják a szőrüket. Legalább heti rendszerességű fésülésre van szükségük, illetve fürdetésre, ha a bundájuk nagyon koszossá válik. Fontos azonban, hogy ne fürdessék túl őket, mert ennek következtében elveszíthetik szőrzetük időjárásálló képességét. Korlátozzuk a fürdetést évenkénti egy-két alkalomra.

Minden kutyánál fontos rendszeresen ellenőrizni a szemeket és füleket, hogy időben észrevegyük az esetleges elváltozásokat. Fontos, hogy az aidi már korán megszokja, hogy a heti szőrzetápolási rutin közben hozzáérünk ezekhez a testrészekhez. A fogukat is figyelni kell, hogy ne rakódjon le rajtuk fogkő; kölyökkortól kezdve javasolt a napi fogmosás, hogy ehhez is hozzászokjanak.

Gyakori egészségügyi problémák

Az aidi az egyik legegészségesebb kutyafajta; nem hajlamos semmilyen ismert egészségügyi problémára. Ám ez természetesen nem jelenti azt, hogy a fajta példányai sosem lehetnek betegek. Éppen ezért – mint minden kutyának – az aidit is rendszeres állatorvosi vizsgálatra kell vinni, és gondoskodni kell a szükséges védőoltásokról és paraziták elleni védelemről.

aidi atlaszi hegyikutya fajtaleírás hegyikutya őrkutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!