A fehérzaj a kutyáknál is működik?
2024. november 16 - Képek: azenkutyam.hu
2024. november 16 - Képek: azenkutyam.hu
A zavaró hanghatások tompítására gyakran javasolják az úgynevezett fehérzaj alkalmazását. Érdemes megvizsgálni, hogy négylábú társaink esetében is hatásos lehet-e az alkalmazása.
Mielőtt megvizsgálnánk, miként hat a fehérzaj a kutya állapotára, röviden foglaljuk össze, miről is van szó pontosan. A fehérzaj olyan véletlenszerű, folyamatosan ismétlődő gépi hangokat jelöl, amelyek az emberi fül által érzékelhető összes frekvencián egyszerre és ugyanolyan intenzitással hallatszanak, összegzi a Dívány. (Ebben különbözik az úgynevezett barna- vagy rózsaszín zajtól, azok esetében ugyanis a hang folytonosan emelkedik, majd süllyed, nem folyamatos.) A fehérzajra példaként említhetjük a porszívó, a légkondicionáló, a ventilátor vagy a hajszárító zúgását. Ez a folyamatos hanghatás elnyomja a zavaró, hirtelen támadó zajokat, ezáltal azok nem zavarják meg a nyugalmat. Alkalmazását gyakran javasolják rossz alvóknak, de hasfájós kisbabák megnyugtatására is bevethető. Ma már nem kell a háztartási gépekre támaszkodni, kaphatók direkt fehérzaj-generátorok. Az eddigi tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a fehérzaj pozitív hatásait a kutya is élvezheti.
Most, hogy közeledik az ünnepi időszak, amely a többségnél nagy jövés-menéssel, hangos ünnepléssel, szilveszter estéjén tűzijátékozással, petárdázással telik, érdemes felkészültnek lenni kedvenced védelmében. Ahogy az érzékenyebb ebeknek a viharok idején is szükségük lehet támogatásra. Ám nem csak a szorongással küzdő vagy reaktív kutyák profitálhatnak a fehérzaj áldásos hatásaiból, hiszen a szokatlan zajok, erős hanghatások szinte kivétel nélkül zavaróak az állatok számára.
Az alábbi videóban hallhatod, mit nevezünk fehérzajnak.
Rossz alvó, demenciával küzdő, szeparációs szorongást vagy reaktivitást mutató kutyák, a beszoktatás idejét töltő kölykök, valamint idős, koruknál fogva már érzékenyebb négylábúak esetében is hasznos lehet a fehérzaj alkalmazása. Továbbá a már említett nagy hanghatásokkal járó események, például a rettegett tűzijátékozás idején.
Számos fehérzajt kibocsátó készülék érhető el a piacon, és vannak már olyan készülékek, amelyek érzékelik a környezeti hanghatásokat, például a tartós kutyaugatást, és arra kapcsolnak be. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy egy tartósan szorongó, reaktív kutya esetében nem elegendő csak így megpróbálni megoldani a problémát (és hosszú távon nem is lesz hatásos!)
Ha úgy látod, hogy kedvenced nagyon érzékeny, folyamatosan stresszes, problémát okoznak neki a társas szituációk, akkor feltétlenül kérj szakemberi segítséget.
Egy hozzáértő kutyaviselkedés-terapeuta, kiképző, de akár az állatorvosotok is tud tanácsot adni, miként segíts négylábú társadon. A doktor felkeresése már csak azért is elengedhetetlen, mert egészségügyi panaszok is okozhatják a nyugtalanságot. Ezt a megfelelő vizsgálatokkal ki kell zárni, vagy ha bebizonyosodik, hogy valami baj van, akkor annak kezelése lesz az elsődleges. Másrészt valószínűleg hosszabb folyamatnak néztek elébe, amelynek során a szocializáció, a kondicionálás, valamint a további esetleges viselkedést befolyásoló problémák feltárása fog történni. Ennek kiegészítéseként azonban a fehérzaj sokat segíthet a mindennapokban.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
A fehérzaj mellett számos eszköz áll még rendelkezésünkre a kutya megnyugtatására. Ilyen az úgynevezett nyugtató mellény, a különféle feromonos készítmények, de kaphatók már természetes összetevőkből álló nyugtató hatású készítmények is. Utóbbiakat kizárólag orvosi jóváhagyással szabad alkalmazni, ám alapvetően azt tanácsoljuk, hogy minden új praktika bevetése előtt konzultálj a doktorotokkal.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek