hirdetés

Törpének törpe, de igazi terrier – Milyen karakterű valójában a yorkie?

Csupor Erik

2024. október 9 - Képek: azenkutyam.hu, Of New Deal Kennel

Miért veszélyes az ágyra ugrálás egy yorkshire terrier számára? Egészséges fajtának mondható-e? A világ egyik legkisebb kutyafajtájáról Radvánszky Katalinnal, a Magyar Yorkshire Terrier Egyesület elnökével beszélgettünk.

hirdetés

Beszélgetések során gyakran elhangzik, és korábban ön is említette, hogy a yorkshire terrier nevelése nem egyszerű, a miniatűr termete ellenére. Miért van ennek ekkora jelentősége egy ilyen apró kutya esetében?

R. K.: Éppen a termete miatt sok leendő gazda hajlamos elfelejteni, de tudomásul kell venni, hogy a yorkie egy terrierfajta. Nem a sarokban ülő plüsskutya, ezt nem is szabad elvárni tőle. Nagyon okosak, nagyon rafináltak és fifikásák. Én többször voltam szemtanúja annak, hogy komplett családok irányítását tudják megvalósítani. Természetesen ez mindig attól függ, hogy az adott emberi közösség, család mit enged meg nekik. Én a hozzám kölyökért érkezők közül általában eltanácsolom azt, aki nem tudja a napi mozgásszükségletét biztosítani ennek a kiskutyának. Akár egy lakásban is le lehet mozgatni őket, ha például rossz az idő, de nagyon szeretnek kimenni.

Élvezik a kertet és a természetet, jól úsznak, és kirándulópartnerként sem utolsók.

Ténylegesen ők nem az a társaságikutya-kategória, akik egész nap elnyúlva fekszenek a kanapén, és másra nincs is igazán igényük. Az én kutyáim 10-12 évesen is nagyon szívesen mozognak, futnak, sokat játszanak, labdáznak. Ilyen értelemben tehát a besorolásuk és a termetük is megtévesztő, hiszen nekik nem ideális az egész napi lakásban ücsörgés és lazsálás.

Hiába kicsi, igénye van a mozgásra / Fotó: Of New Deal Kennel

Korábban említette a yorkshire terrierek speciális szőrszerkezetét. Mennyire gondozásigényes ez a szőrzet, mire számítson egy leendő tulajdonos?

R. K.: Miután olyan szőrük van, mint a mi hajunk, a szőrhullás egyáltalán nem jellemző rájuk. A kutyaszőrre allergiásoknak sincs bajuk tőle, hiszen az aljszőrzet hiánya miatt nem hullajtja a szőrét. Azokat a kutyákat, akiknek nincs hosszúra hagyva a szőre, illik egy-két naponta alaposan átfésülni. Velük érdemes eljárni kozmetikushoz is , a megfelelő karbantartás miatt.

A hosszú bundát rendszeresen fésülni kell / Fotó: Of New Deal Kennel

Sok kis méretű divatfajta érintett komoly egészségügyi gondokkal. Mi jellemző a yorkshire terrierekre?

R. K.: Szerencsére a yorkie egy hosszú életű fajta, az átlagos élettartamuk 13–14 év, de nagyon sok esetben megérik a 15–16 évet is. Komoly betegségek nem jellemzőek rájuk, nem érzékeny a szemük, és nem érintettek komoly szembetegségekben sem, ami azért ritka a kis termetű fajtáknál. Egy olyan dolog van, ami, hasonlóan egyéb kis testű ebekhez, rájuk is jellemző. Ez nem más, mint a patella luxatio, ami a térdízület vagy a térdszalag lazaságát jelenti.

A beteg kutyák jellemzően 30%-a örökletesen jelentkezik, és sajnos 70% körül van azok aránya, ahol a gazdik okozták az elváltozást.

Például azzal, hogy engedik felugrálni ezeket a minikutyákat mindenféle ágyra vagy kanapéra. Ez nem tesz jót nekik, és különösen nem a térdüknek. Gondolja végig, egy nagy testű kutya sem ugrál fel és le rendszeresen mondjuk az első emeletre vagy emeletről. Egy yorkshire terriernek pedig egy ágynak, vagy a kanapénak a mérete olyan, mintha mondjuk egy rottweilert vagy egy boxert az első emeletig ugráltatnánk föl. A fajtának körülbelül egyéves koráig tart ez a meglehetősen veszélyes időszaka, ez alatt az időszak alatt kell meggátolni az ilyen típusú fel és le ugrálást. Utána tulajdonképpen már nagyon stabilan és fixen tudnak jönni-menni a kutyák, és akkor már mérsékelten akár néha ugrálhatnak is, mert addigra ezek a térdszalagok kellőképpen megerősödnek, és nem jelentenek problémát.

A kölykökre fokozottan ügyelni kell / Fotó: Of New Deal Kennel

Vigyázni kell a szaporítókkal!

A fajtának sajnos még egy olyan betegsége van, amit szűrni nem lehet, mert csak az ivarérettséggel jön elő, és szerencsére nem egy túl gyakori betegség. Ez a combcsontfej elhalása, amikor ez a csontrész elkocsonyásodik. Sajnos erre a rendellenességre genetikai szűrés nem létezik, de meglehetősen jól lehet műteni.

Több génösszetevős a betegség, de ha valaki kutyájánál ez véletlenül előfordul, akkor a műtéttel korrigálni lehet úgy a helyzetet, hogy a kutya életvitelét a későbbiekben nem zavarja majd.

Az ilyen kutyákat természetesen nem vonjuk be a tenyésztésbe, mert nem szeretnénk, ha tovább örökítenék mindezt. Sajnos hiába törekszünk minden ilyen probléma végleges kiszűrésére, egy ennyire népszerű fajta esetében, mint amilyen a yorkshire terrier, ez szinte lehetetlen. Én lassan 30 éve foglalkozom már velük, és amikor kezdtem a tenyésztői pályafutásomat, már akkor is az egyik legnépszerűbb fajta voltak, és manapság is a világ top 5 legnépszerűbb kutyája közé tartoznak. Ennek sajnos van egy hátulütője is: túl sokan láttak bennük üzleti lehetőséget, és sokan kezdték el szaporítani ezt a fajtát. Érdemes tehát megfelelően tájékozódni, és vásárlás előtt akár felkeresni az egyesületünket. Mindig szívesen adunk tanácsot annak érdekében, hogy sikerüljön elkerülni a szaporítók csapdáját.

Csupor Erik genetikai rendellenesség interjú kistestű kutya patella tenyésztés terrierek yorkshire terrier

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!