4 + 4 érdekesség a welsh corgi pembroke-ról: II. Erzsébet királynő kutyáiról is szót ejtünk
2024. július 23 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám
2024. július 23 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám
Ha meghalljuk, hogy corgi, akkor valószínűleg a legtöbbünk lelki szemei előtt a welsh corgi pembroke képe jelenik meg.
A welsh corgi pembroke egyértelműen a világ egyik legnépszerűbb kedvencévé vált az utóbbi években. Ez részben a néhai angol királynő, II. Erzsébet rajongásának köszönhető. Nem is csoda, hogy mind az uralkodó, mind az átlagemberek ennyire kedvelik, hiszen szeretetteljes és okos fajtáról van szó. Mondhatni, kis testbe burkolt vidámság. Cikkünkben 4 érdekességet hoztunk a welsh corgi pembroke-ról, valamint 4 érdekességet II. Erzsébet királynő corgijairól.
A corgi elnevezés nemcsak hogy nagyon aranyosan hangzik, de jelentésében is igazán találó. A corgi egy walesi szóösszetétel, amiben a „cor” törpét, a „gi” kutyát jelent. Általában ezt az értelmezését szeretik kihangsúlyozni, mert aranyosabb, mint az alternatíva. Más értelmezések szerint ugyanis a „cor” azt jelenti, hogy összegyűjteni vagy felülvigyázni, ami szintén találó, ha a corgi eredeti munkáját nézzük. A rövidke lábakon járó szőrgombócok ugyanis kiváló terelőkutyák; szülőhazájukban pedig elsősorban erre alkalmazták őket, amellett, hogy családi kutya és házőrző szerepében is tetszelegtek.
A corgi az corgi, ám nem minden corgi ugyanolyan. Sokan nem tudják, hogy a welsh corgi pembroke és a welsh corgi cardigan két külön fajtának számít; az AKC besorolása alapján már 1934 óta. Ennek több oka is van. Egyrészt Wales két külön megyéjéből származnak, Cardiganshire-ből és Pembrokeshire-ből, másrészt pedig vannak köztük apró, mégis jelentős eltérések; például a farkuk hossza.
A rövid lábú, puha szőrű és mosolygó kutyákról az a legenda járja, hogy a tündérharcosokat vitték csatába. Amikor éppen nem harcba mentek velük, akkor az aprónép szekereit húzták, és a tündérek marháit terelték. Emiatt van a válluknál a jellegzetes mintázat, amit „tündérnyeregnek” is szoktak becézni.
Érdekesség, hogy még a kezdetek kezdetén volt egy welsh corgi pembroke az Amazon irodájában. Az egyik magasabb pozícióban dolgozó beosztott kedvence volt, a Rufus nevet viselte, és mindennap elkísérte gazdáját dolgozni. Magabiztos léptekkel járta a munkahelye folyosóit, és többeknek mosolyt csalt az arcára. Hamar kinevezték a cég kabalaállatának, és miatta a mai napig kutyabarát az irodájuk. Rufus már több mint 10 éve átsétált a szivárvány alatt, ám szép és hosszú életet élt majdnem 15 éven keresztül. Rufusról, az „Amazon legalacsonyabb önkénteséről” a mai napig megemlékeznek a vállalat weboldalán.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
A néha uralkodó híres volt a corgik iránti szeretetéről; olyannyira, hogy a róla megemlékező szoborcsoporton is helyet kaptak a rövid lábú kedvencek. Még gyermek volt, amikor először találkozott a fajtával; az édesapja, VI. György király vitte haza az első corgit 1933-ban, aki a Dookie nevet viselte, és a család kutyája lett. Később saját corgit is kapott az akkori hercegnő, így megalapozva a későbbi kapcsolatát a fajtával.
Ahogyan az előbb is említettük, az első saját corgija alapozta meg II. Erzsébet királynő kapcsolatát a fajtával. 18. születésnapjára kapta Susant, aki majdnem az összes későbbi corgijának az őse lett.
Az 1980-as évek elején a királynőnek egyszerre 13 corgija volt. Az egykori walesi hercegnő, Diana viccelődve „mozgó szőnyegnek” nevezte a falkát.
Bár az egyértelműnek tűnhet, hogy mindenki a saját kutyáját eteti, egy királynő életébe nem feltétlenül fér bele, hogy mindennap megetesse kedvenceit. Ám amikor II. Erzsébet tehette, átvette a feladatot. A királynő kutyái természetesen minőségi ételt kaptak, amit külön nekik készítettek a szakácsok; jellemzően nyulat, csirkét, rizst és májat ettek a királyi kedvencek. Az állatok etetését és a velük kapcsolatos teendőket pedig legtöbbször a windsori palota vadőre, Bill és felesége, Nancy Fenwick végezte.
Monty kivételével a királynő összes corgija a Sandringham-birtokon található kisállattemetőben lett végső nyugalomra helyezve. Monty a maga nemében hírességnek számított, ugyanis a 2012-es James Bond témájú olimpiai nyitóünnepségen is feltűnt. Őt a balmorali birtokukon temették el.
Az uralkodónő 2022-ben hunyt el, és egy négytagú falkát hagyott maga után. Ha szeretnéd megtudni, hogy mi történt a néhai uralkodó kutyáival, akkor olvasd el róla készült cikkünket.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek