hirdetés

Így reagálnak a kutyák, amikor a családtagok vitáznak: az idősebb ebekre nagyobb hatást gyakorolnak ezek a helyzetek

Hangai Lilla

2024. december 5 - Képek: Getty Images Hungary

Kiderült, a kutyák inkább az áldozattal tartanak, mint az agresszorral a családi viták során.

hirdetés

Ha például férj és feleség heves vitát folytat, nem meglepő, hogy ez érzelmi hatással van a családban élő gyerekekre, akik tanúi ennek. Az ilyen jellegű problémák a családi dinamikával foglalkozó pszichológusok kutatási területei közé tartoznak. Modern társadalmunkban a kutyákat gyakran családtagként kezelik, a kutatási eredmények alapján pedig tudjuk, hogy monitorozzák érzelmi állapotainkat, és ennek megfelelően reagálnak. Eddig azonban kevés családi dinamikával foglalkozó kutató vizsgálta, hogy az otthoni konfliktusok milyen hatással lehetnek a háziállatként tartott kutyákra, akik szintén megfigyelik ezeket az interakciókat. Ma mégis arra teszünk kísérletet, hogy megértsük, a viták milyen hatással vannak a kutyákra.

A kutyák jóllétére egyértelműen negatív hatással van a családtagok vitája

A kutyák a családi dinamika részei

A kutatások szerint az emberek 94%-a családtagként tekint a kutyájára, és a gyermektelen millenniál nők 72%-a kifejezetten vallja, hogy jobban szereti kutyája társaságát, mint a gyerekekét. Tekintve, hogy a kutyák mentális reakciói gyakran hasonlítanak a 2-3 éves emberi gyerekekéhez, feltételezhető, hogy a családi dinamika szemléletű megközelítés a kutyák viselkedésének vizsgálatára érdekes és értékes kutatási terület lehet. Úgy tűnik, hogy ez volt az indíttatása annak az argentin kutatócsoportnak is, amelyet Laura Analía Rial vezetett a Buenos Aires-i Egyetem Orvostudományi Karán.

Legutóbbi vizsgálatuk alapvető protokollja egy megrendezett vita volt két családtag között, amelyet saját otthonukban folytattak le. A vitát kutyájuk figyelte, miközben a kutatók Zoomon (egy online videós konferenciák lebonyolítására alkalmas rendszer – a szerk.) keresztül rögzítették a kutya reakcióit. Két külön tanulmány készült, amelyek gyakorlatilag azonosak voltak. Kivéve a vita intenzitását, valamint az agresszor által mutatott harciasság és ellenségesség mértékét, illetve az áldozat alázatos és legyőzött viselkedését.

A hím kutyák inkább támogatták a vitában alulmaradtat, főleg ha az nő volt

A tipikus, agresszióra adott reakciók

Biztosan hallottál már az emberek tipikus reakcióiról fenyegető, agresszív helyzetekben. Ezek a harc vagy menekülés, angol nyelvterületen a fight or flight. Azonban van még két kevésbé ismert válasz is: a lefagyás és a megalázkodás (freeze or fawn). Az előbbinél az alany nem mutat reakciót, így nem jelent fenyegetést az agresszorra. Míg az utóbbi esetében megpróbálunk az agresszor kedvében járni, hogy biztosítsuk őt arról, hogy az ő oldalán állunk.

Az is fontos, hogy mi történik, miután az agresszív esemény véget ér. Mivel az érintettek egy család tagjai, továbbra is kapcsolatban kell maradniuk az agresszorral és az áldozattal, ha ugyanabban a háztartásban élnek. Itt többféle viselkedési reakció lehetséges. Először is, egy egyén folytathatja a megalázkodó viselkedést, hogy elnyerje az agresszor jóváhagyását. Alternatívaként érzelmi támogatást, vigaszt és megnyugvást nyújthat az áldozat számára. Természetesen az is lehetséges, hogy az egyén menekülő viselkedést tanúsít, például elhagyja az otthont, vagy egyszerűen elkerüli az érintett családtagokat. Ne feledjük, hogy itt a vita viselkedésbeli utóhatásait vizsgáljuk, amelyet a kutya vagy a gyermek csak megfigyelt, de nem vett aktívan részt benne.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

A családi vita megfigyelésének érzelmi hatásai

A két tanulmány, amelyet ebben a friss kutatásban végeztek, hasonló eredményeket hozott, azonban a második tanulmány (ahol a szimulált vita intenzitása és időtartama jelentősen nagyobb volt) valamivel tisztább eredményeket adott, ezért erre az kísérletre összpontosítunk most.

A családtagok vitájának megfigyelése stresszválaszok növekedését idézte elő a kutyákban, ami ugyanolyan hatás, mint amit a gyerekek is tapasztalnak hasonló helyzetekben. Más kutatások kimutatták, hogy a kutyák képesek megkülönböztetni a pozitív és negatív emberi érzelmeket; és egy családi vita rengeteg kellemetlen érzelemmel jár. A szerzők összegzése szerint:

Ezek az eredmények azt sugallják, hogy az emberek által kifejezett negatív érzelmek megjelenése stresszviselkedéseket vált ki [a kutyákban], és hatással van jóllétükre.

Az adatok kiegészítő elemzése azt mutatta, hogy minél idősebbek voltak a kutyák, annál stresszesebbek lettek, amikor családi vitákat figyeltek meg. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy több tapasztalatuk van, és így jobban képesek értelmezni az emberi érzelmeket.

A konfliktus megfigyelése közben a kutyák nem próbáltak beavatkozni, és nem próbáltak elmenekülni sem. Egyszerűen a helyükön maradtak, és a vitázó feleket figyelték, főként az agresszort.

A viták hatása a kutyák reakciójára

A kutatás legérdekesebb eredményei a családtagok között zajló megrendezett vita utóhatásai során figyelhetők meg. Miután a vita véget ért, a két érintett fél a szoba ellentétes oldalára húzódott, és csendben maradt. Nem reagáltak a kutya viselkedésére. Miután a helyzet elcsendesedett, a tanulmányban részt vevő 23 kutyából 15 az áldozat közelébe ment, nem pedig az agresszorhoz. Ezután hajlamosak voltak az áldozat körül maradni, és több időt töltöttek vele, mint a másik, agresszívabb családtaggal. A kutyák által nyújtott vigasz ebben a tanulmányban elsősorban az összetört, legyőzött áldozat felé irányult. Összességében a kutyák inkább kerülték az agresszor közelségét.

Egy érdekes kiegészítő elemzés azt mutatta, hogy a hím kutyák nagyobb valószínűséggel mutattak békéltető viselkedést, mint a nőstények. Különösen akkor, ha az áldozat nőnemű volt.

Miért állnak a kutyák az áldozat oldalára?

Nem lenne biztonságosabb, ha az agresszorral tartanának, aki egyértelműen megnyerte ezt a konfliktust, és aki esetleg később az agresszióját a háziállatra is irányíthatná? A szerzők úgy értelmezik ezt a támogató viselkedést, mint genetikai hajlamot. Úgy gondolják, hogy „az emberekkel való kötődésük alapvető része” ez a viselkedésminta. Hozzáteszik:

Ez különösen fontos nemcsak a háziállatként élő kutyák esetében, hanem azoknál a tevékenységeknél is, ahol olyan emberekkel lépnek interakcióba, akik gyakran fejeznek ki negatív érzelmeket, például fizikai fájdalmat átélő vagy pszichológiai nehézségekkel küzdő páciensekkel.

Más szóval, a kutyák azért próbálják vigasztalni a családi viták áldozatait, mert lényegében minden kutya genetikailag arra van programozva, hogy érzelmileg támogató terápiás kutyaként viselkedjen.

agresszió kutya családtag kutya viselkedés kutya viselkedés tanulmányozása tanulmány

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!