Így lesz az apró kölykökből vakvezető kutya: képeken a hosszú út
2025. január 7 - Képek: Kaszás Tamás / Index
2025. január 7 - Képek: Kaszás Tamás / Index
Rengeteg munka van abban, míg egy kis ebből segítőkutya válik. Fotókon mutatjuk a kétéves folyamat valamennyi állomását, miközben megismerheted Miklós és Atom történetét.
Az Index képriportja igazán szívmelengető módon mutatja be, miként válik egy frissen született kis labradorból egy látássérült ember legnagyobb segítsége. Az átlagosan két évet felölelő időszakot a Baráthegyi Vakvezető Iskola növendékeinek életén keresztül követhetjük nyomon, megismerve nemcsak a vakvezető kutyává válás folyamatát, de számos segítőt is.
Atom élete 2022 nyarán, egészen pontosan június 2-án kezdődött. A csepp labrador aznap született, és még körülbelül 8 hétig élvezhette alomtársai és édesanyja, Zina melegét. A kölykök átlagosan 8–9 hétig maradnak az anyjuk mellett, illetve annál a családnál, ahol az anyakutya él – árulta el Királyné Barkóczi Emese, az alapítvány egyik kiképzője.
Zina Ménesi Gizellának, a kutyaiskola egyik legrutinosabb önkéntesének Erdőszéli otthonában hozta világra kilenc kölykét, Adriát, Aszút, Akácot, Ánizst, Ampert, Akkordot, Azurt, Alfát és történetünk főhősét, Atomot.
A kiskutyák első megmérettetése 6–7 hetes koruk körül érkezik el. Ekkor egy úgynevezett kölyöktesztet végeznek el velük, amely megmutatja, melyik kutya aktívabb, melyik visszafogottabb, és az egyéni érzékenységek is megmutatkoznak.
„Nézzük az idegen környezethez való alkalmazkodást, azt, hogy egy idegen emberrel hogyan teremt kapcsolatot a kutya, az apportkészséget, a kutya fájdalomküszöbét, a dominanciára való hajlamot, és azt is, mennyire érzékeli a kutya a mélységet, és hogyan reagál rá. Azért is ebben a korban tesszük ezt, mert itt még kevés a tanult viselkedés, és a kölyök még jobban mutatja, hogy milyen az alapszemélyisége” – magyarázta az Indexnek Barkóczi Emese.
Ezek a tendenciák abban is segítenek, hogy az adott kiskutya melyik kölyöknevelőhöz kerüljön majd. Ugyanis a 8–9 hetes kort elérve a kiskutyák úgynevezett kölyöknevelőkhöz kerülnek. Ahogy arról korábban részletesen beszámoltunk, ez a mintegy egy-másfél év igen meghatározó a leendő vakvezető kutyák életében.
Mivel a nevelők gondjaira bízott kutyákra komoly feladat vár, ennek megfelelően a nevelésüket is kellő komolysággal kell kezelni. Például a gondozó nem aludhat egy ágyban a rábízott labradorral, de az evés közbeni potyafalatok sem megengedettek az esetükben (ahogy ezt egy hétköznapi kedvenc esetében sem tanácsos bevezetni). Ám ez a különleges vállalás nemcsak kötelezettségekkel, hanem rengeteg örömmel is jár. Miként Komondi Piroska, az alapítvány szakmai vezetője elmondta, nagyon összetartó közösség szokott kialakulni egy-egy alom nevelőiből. Sokan újra és újra vállalják ezt a nemes feladatot, többek között azért is, hogy részesei maradjanak ennek a társaságnak. Továbbá azért, hogy ne legyen túl nagy az űr a szeretett négylábú távozása után. Ebben egyébként célzott tréninggel, valamint pszichológus bevonásával is segíti nevelőit az iskola.
Mindig van egy kis sírdogálás, olyan nincs, hogy valaki úgy engedje el a kutyát, akit legalább egy évig nevelt, hogy ne sajnálja, és ne legyen szomorú. De aki tudatosan úgy neveli fel a kölyköt, hogy ennek célja van, akkor egyben boldog is, hogy kutyája bekerült a képzésbe, és sikerült elérni a célt. A legjobb gyógyír szerintem az, amikor a nagy kutyát rögtön kicserélik egy kicsire
– magyarázta a szakmai vezető.
Tehát miután a növendék eb kikerül a nevelő szárnyai alól, egy 6–8 hónapos kiképzés vár rá. A kiképző első dolga az, hogy felmérje, milyen alapokkal került hozzá a kutya, mik az erősségei, és miben van szüksége fejlesztésre. Ilyen lehet a tömegközlekedési eszközök használata, vagy az engedelmesség fejlesztése ingergazdag környezetben. Hiszen egy vakvezető kutyának minden szituációban helyt kell állnia. Bár a kutya tudja, hogy akkor dolgozik, ha viseli a hámot, ettől függetlenül a szabad programok idején is nyugodt, szófogadó ebnek kell lennie.
A kiképzés egy lefedett szemes vizsgával zárul, amelynek során egy nagyjából egy óra hosszúságú városi útvonalat kell teljesítenie az ebnek a kiképzője oldalán.
Mint Barkóczi Emese kiképző magyarázza, van még egy nagyon fontos lépés a folyamat lezárását, azaz a vakvezető kutya munkába állását illetően. Mégpedig a tökéletes párosítás eltalálása. Ha egy látássérült beadja az igényét egy vakvezető kutyára, az alapítvány részéről az első dolog, hogy meglátogatják az illetőt. Felmérik a lakókörnyezetét, beszélgetnek vele az igényeiről, majd ezek ismeretében választják ki a számára legmegfelelőbb kutyát. Csak ezután kerül sor a személyes találkozásra, ahol kiderül, hogy megvan-e a szimpátia a leendő gazda és a kutya között. Amennyiben igen, úgy megkezdődik az átadó folyamat. Ennek része a tanulás és a rengeteg gyakorlás, majd egy közlekedésbiztonsági vizsga is. Ezt követően lesznek csak jogi értelemben vakvezető kutyás páros.
Nem minden kutya alkalmas a feladatra
Mint az alapítvány munkatársai elmondták, a Baráthegyi Vakvezető Iskola annyiban egyedülálló, hogy az állományt már 30-40 éve erre a munkára tenyésztik. Így már tízből nyolc kutya biztosan alkalmas lesz vakvezetőnek. Korábban, amíg nem vakvezető-vonalas kutyákkal dolgoztak, ez az arány 50-ből 1 volt. Továbbá nemzetközi együttműködések is megvalósulnak már vakvezetőkutya-iskolákkal, így biztosítva a vérfrissítést. Az alapítványtól is kerülnek külföldre kutyák, ahogy hozzájuk is érkeznek; jelenleg az egyik tenyészkan például Amerikából jutott Csehországba, majd onnan érkezett a baráthegyisekhez.
Térjünk vissza Atomhoz, aki 2022. júniusi születését követően augusztus 9-én került Nyékládházára Beához és Lacihoz, akik mindketten a Miskolci Egyetem munkatársai. A házaspárhoz Erdélyi Judit, a kutyaiskola kölyöknevelő koordinátora vitte el a labradorkölyköt, akit leendő nevelői nagy izgalommal és szeretettel fogadtak.
A házaspárt nemes cél vezérelte: Bea édesanyja hosszú ideig támogatta az alapítványt, ám életkora, valamint súlyos betegsége miatt nem vállalhatta a feladatot. Így lánya és veje jelentkeztek a programba, akik egyúttal nagyon szerettek volna hozzájárulni a látássérült emberek életének megkönnyítéséhez is. A házaspárnak aktív nevelőszülői tapasztalatai is voltak, valamint az asszony rendszeresen járt korrepetálni állami gondozott gyerekekhez is.
„Lili lányunk jezsuita gimnáziumba járt Miskolcon, és ott az egyik épületen ki volt írva, hogy nem azért születtünk, hogy csak magunknak éljünk. Mi ezt valljuk. Vallásosak vagyunk, és ez azt jelenti, hogy az embernek nemcsak magára kell gondolnia, hanem a rászorulókra is, és segítenie kell azokat, akik nehezebb helyzetben vannak” – beszélt Laci egy további fontos indíttatásukról.
Atom élete igen izgalmasan alakult a nevelőinél eltöltött időszakban, akik arra törekedtek, hogy minél többféle élethelyzetet megmutassanak a kiskutyának. Elvitték magukkal a munkahelyükre, együtt jártak túrázni, csónakázni, biciklizni, sőt, a labrador még a zenekari próbáikon is lelkes hallgatóságnak bizonyult.
Atom képzése 2023. október 30-án kezdődött, majd a kiképzést követően Emese 2024 májusában találta meg számára a végleges gazdát Bíró Miklós személyében, aki egy genetikai szembetegség folytán hirtelen vesztette el a látását mindkét szemére. Bár elmondása szerint körülbelül 10 éve tudta, hogy egy nap ez be fog következni, megélni mégis megrázó volt a számára túlzás nélkül drámai gyorsasággal lejátszódó folyamat.
November 30-án még kocsit vezettem, december 3-án pedig megkaptam egy papírt, hogy vakság mindkét szemre
– idézte fel az egykori mérnök, akinek látásvesztése miatt a munkáját is fel kellett adnia.
Mivel feleségével közösen ápolják 27 esztendős súlyosan sérült fiukat, így a férfi számára nagyon fontos volt, hogy minél inkább megőrizze az önállóságát. Elvégzett egy egyetemi képzést, azóta coachként dolgozik, valamint 2024 tavaszától a Vakok és Gyengénlátók Heves Megyei Egyesületének elnöki pozícióját is betölti. Atom pedig elhozta számára a mozgásszabadságot is, hiszen a labradornak hála a városban is magabiztosan mozoghat. Előtte számos kisebb balesetet szenvedett, nekiment a tábláknak vagy a bezárt ajtóknak, de vakvezető kutyája mellett ezek már nem jelentenek akadályt a számára.
Az oly szeretett erdei sétákra is újra elindulhatott a labrador oldalán, és szarvaskői otthonában is nagy segítséget jelent a négylábú.
Hogy mit jelent nekem Atom? Azt, hogy képes vagyok tényleg élni. Van egy stabil pont, amire tényleg számíthatok, amikor el vagyok veszve. A városban ha azt mondom Atomnak, hogy menjünk haza, akkor tudja, hogy innen ki kell vinnie a gazdit. Szabadságot, lehetőséget és biztonságot ad
– fogalmazott Miklós.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Miután Bea és Laci elbúcsúztak nevelt négylábújuktól, úgy gondolták, hogy az eredeti tervekkel ellentétben a kölyöknevelő szerepet még magukénak tudnák. Így rövidesen, mindössze nyolc nappal Atom távozása után megérkezett hozzájuk Dióda. És már most úgy érzik, örömmel vállalnák harmadjára is egy labrador gondozását.
„Mi már az elején megfogalmaztuk, hogy úgy tekintjük, hogy ez a kutya valakinek ajándék. Van, amikor karácsonyra olyan ajándékot veszünk valakinek, ami nekünk is tetszik, mégis szívesen adjuk oda, mert örülünk a másik örömének. Mi csomagolgatjuk, hogy aztán akinek szüksége van rá, örüljön neki, és hasznára legyen” – foglalták össze, miként tekintenek ők a vállalásukra.
Azt is megtudhatod, te miként jelentkezhetsz kutyanevelőnek.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek