hirdetés

Elolvadsz az úszó tacskó láttán, de a videó rámutat a víz veszélyeire is

Szénási Szimonetta

2024. július 25 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

Azt gondolnád, az úszás alapvető készsége kedvenceinknek. Ám fontos tisztázni, mekkora különbségek vannak az egyes kutyafajták között! Az alábbi felvétel kapcsán ezt részletezzük.

hirdetés

Mi másért született volna a kutyaúszás kifejezés, ha nem azért, mert úszni minden kutya tud?! Pedig nem helyes a gondolatmenet: az ebek úszótechnikájához hasonló mozgást hívjuk kutyaúszásnak. A kézzel-lábbal való kezdetleges próbálkozás korántsem profizmusra utal az embereknél sem, és esetükben is téves azt gondolni, hogy előbb-utóbb mindenki kivergődik valahogy a partra. Ugyanígy kedvenceink esetében is kiemelt figyelmet kell fordítani a pancsoló jószágokra, mert egyes fajták kifejezetten rosszul mozognak a vízben. Vagy nagyon hamar elfáradnak. Főleg egy kisebb kutya számára lehet igen kimerítő az úszás.

Egyes kutyafajtáknak nehezen megy az úszás

A videón szereplő tacskó tündéri, látszik, mennyire igyekszik evezni a lábaival. Gazdája pedig nagyon helyesen ott van, segít neki és vigyáz rá. Az ugyanis tökéletesen látszik, hogy az arányok – a hosszú testhez járó rövidke lábak – nem kedveznek a vízi akrobatikának.

Ahogy a tacskók, úgy a többi rövid lábú fajta is nehezebben birkózik meg a vízi mozgással, ahogy a zömök testű angol és francia bulldogok sem vízbe termettek. Esetükben a rövid orruk további nehezítő tényező; emiatt valamennyi brachycephal típusú ebre különösen oda kell figyelni a strandolásnál vagy a medence partján. Így az említett bulldogok mellet a si-cukra, a német boxerekre, de a pekingi palotakutyára is. Az aprócska fajták, például a csivavák vagy a yorkshire terrierek esetében is nagyobb a kockázat.

A kisebb kutyákra ajánlott úszómellényt adni a vízparton / Fotó: Az Én Kutyám

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

A kutya életkora is számít az úszás során

A fajta mellett a fiatalabb, illetve az idősebb, valamint az egészségügyi panaszokkal küzdő kedvenceinkre is fokozottan kell figyelni vízközelben. Egy általában jól úszó, de már korosabb kutya hamarabb elfáradhat mozgás közben. Ugyanígy a testi fájdalmak is akadályozhatják a mozgásban.

Továbbá hangsúlyozzuk, hogy nemcsak a tavak vagy folyók jelentenek veszélyt, de egy kerti medence is elég a tragédiához. Ezért az otthoni lubickolásnál is ügyelj a biztonságra, a medencét pedig mindig takard le, amikor nem használjátok. Esetenként érdemes körbekeríteni, ha a kutya nagyon érdeklődő.

A mentőmellény életmentő a vízparton

Nemcsak úszás közben érdemes mentőmellényt adnod a kutyádra, de csónakázás, hajókázás esetén is, hiszen elég egy rossz mozdulat, és az állat a vízbe eshet.

Ha úszás közben megsérül a kutya

Már csak azért is szemmel kell tartanod négylábúdat a vízben, mert pancsolás közben könnyen megsérülhet. Adtunk már hírt hódtámadásról, de egy éles kő, egy kagyló vagy egy vízbe dobott üveg is megsértheti a kutyát. Továbbá a kutyák is kaphatnak görcsöt, és rosszullét is felléphet. Főleg, ha nagyon meleg van és a nap is tűz.

Utóbbiak miatt ajánljuk figyelmedbe cikkünket, a hőguta, a napszúrás és a hősokk megelőzéséről.

kutya úszás kutyás videó úszás videó

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!