Nincs menekülés: minden gazdit lebuktatnak, aki nem tartja be a legalapvetőbb szabályt
2023. szeptember 6 - Fotó: GettyImges
2023. szeptember 6 - Fotó: GettyImges
A kutyásokra vonatkozó szabályt pontosan azért hozták, hogy egyszerre szolgálja az állatok és emberek egészségügyi igényeit. De sokan nem foglalkoznak vele, ezért a hatóságok a tudomány segítségével buktatják le a mulasztókat.
Egy DNS-adatbázis segítségével nyomon követhetővé váltak azok a gazdik, akik nem szedik fel a földről és dobják szemetesbe a kutyaürüléket. A ritka, ám hatékony módszert a világ több pontján már korábban is alkalmazták. Ezennel Franciaország vezetné be a szigorítást a gondatlan kutyatartókkal szemben, akiknek kutyája után ürülék marad az utcán.
A módszert eddig a spanyol Valencia városában, az izraeli Tel-Avivban és London egyes részein jó ideje tesztelik, méghozzá nagy sikerrel. Ezen felbuzdulva a dél-franciaországi Béziers polgármestere, Robert Ménard a napokban bejelentette, hogy kezdetét veszi az utcai kutyaürülékek kivizsgálása. A városvezetés ezzel szeretné elősegíteni, hogy minden kutyatartó felelősségteljes módon szedje fel a földről, amit sétáltatás során kedvence ott hagyott. A programot két éves próba időszakkal indítják el ősz elején.
Ahhoz, hogy a hatóságok képesek legyenek beazonosítani az utcai ürülékből vett mintát, előzetes DNS mintákat kell venniük.
Ennek érdekében a város lakói számára kötelezővé tették, hogy mindenki, aki kutyát tart, záros határidőn belül vigye el állatorvoshoz, hogy ott nyálmintát vehessenek az ebtől.
Ez kivétel nélkül minden kutyatartóra vonatkozik. Ezekből a mintákból tevődik össze a DNS-adatbázis. Amint ez elkészült, a hatóságok az utcán hagyott ürülékből mintavétel alapján képesek lesznek megállapítani, hogy mely kutya gazdája mulasztott.
A nyálminták leadására három hónapos türelmi időt szabtak ki. Mindenki, aki leadja a mintát, egy úgynevezett DNS útlevelet kap, amely a továbbiakban hivatalos okmányként fog szolgálni.
A gazdik tehát mulasztást követnek el akkor is, amikor nem takarítják fel az utcán a kutyaürüléket, és akkor is, ha nem tartják maguknál sétáltatás alatt a DNS útlevelet.
A kiszabható pénzbírság összege 112 euró (közel 41 ezer forint). Hogy miért volt szükség erre a szigorításra? A város polgármestere szerint szükséges megtanítani az embereket arra, hogy ha kutyát vállalnak, akkor minden téren legyenek felelősségteljes és kötelességtudó gazdik.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek