hirdetés

Az újévi pánik nem hiszti! Állatvédők figyelmeztetnek, mit ne tegyél

Szénási Szimonetta

2024. december 30 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu

Az év utolsó, valamint az újév első napja a legtöbb kutya számára rémálom. Ahogy a gazdáiknak is! Rutinos állatvédők foglalták össze, mit tehetsz kedvenced védelmében.

hirdetés

Év végéhez közeledve menetrendszerűen fellángol a vita a tűzijátékot pártolók és az állatok érdekeit előbbre tartó oldal között. Míg előbbiek gyakran azzal érvelnek, hogy egy kis durrogtatás még nem a világvége, és egyetlen éjszakát ki lehet bírni, a másik oldal igyekszik meggyőzni őket, hogy ekkora stressznek semennyi időre nem szabad kitennünk az állatokat. Így a szilveszter és az újév a kutyatartók- és kedvelők számára esetenként parázs szócsatákkal telhet. Az alábbiakban igyekszünk tisztázni a félreértéseket és a hibás gondolatmeneteket, méghozzá a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet nevű, immár 10 éve működő állatvédelmi kezdeményezés tagjainak segítségével.

A sétáltatást időzítsd a kritikus időszakon kívülre / Fotó: azenkutyam.hu

A tűzijáték és a petárdázás valóban hatalmas stresszforrás a kutyáknak

Először szögezzük le: igen, a hangos, fenyegető zajok és a villódzó fények valóban stresszelik az állatokat. És hiába csak egy éjszakáról van szó (ami valójában sosem korlátozódik szilveszterre, egyesek előtte és utána is napokig hangoskodnak, hiába tiltott), kedvenceinknek ennyi épp elegendő, hogy halálra rémüljenek, esetenként akár el is szökjenek félelmükben. Így a legjobb és legállatbarátabb döntés az, ha egyáltalán nem élünk ezzel a fajta mulatsággal.

Másrészt hibás érvelés az is, hogy valójában a gazda felelőssége az állat védelme és biztonságos helyen tartása. Hiszen megesik, hogy a legkörültekintőbb előkészületek ellenére a kutya megszökik újév első napjára, annyira megrémül az égi háborútól.

A hirtelen, nagy erősségű zaj még az általában nyugodt ebeket is megrémisztheti

Nézzük, milyen problémákat tapasztalnak az állatvédők a kérdésben!

A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet nevű kezdeményezés résztvevői évről évre azon fáradoznak, hogy szilveszter éjjelén, valamint újév napján segítsenek az elszökött, menekülő kutyák hazajuttatásán. Miként tájékoztatójukban Pintér Attila fő szervező hangsúlyozza, nagyon fontos a tudatosság az emberek részéről. Éppen emiatt összefoglalták az 5-5 leggyakoribb félreértést, illetve tévhitet mind a gazdák, mind a tűzijátékozók részéről.

1.) Az én kutyám nem fél tőle

Sok kutyatartó meggyőződése, hogy mivel kedvence nem félős, vagy korábban nem volt gondja a szilveszteri durrogtatással, ez már örökre így is marad. Holott bármikor adódhat olyan szituáció, amely az alapvetően nyugodt ebet menekülésre készteti.

2.) Csak az ideggyenge kutyák félnek a tűzijátéktól

Kapcsolódva az előző ponthoz, sokan vallják, hogy csak a reaktív ebekre kell fokozottan figyelni az újévi mulatság idején.

Pedig ekkora hang- és fényártalom minden állatnak terhes.

Személyes tapasztalatom, hogy még az aktív vadászkutyákat is megviseli a hosszú percekig, esetenként akár fél óránál is tovább tartó pufogtatás.

3.) Majd hazatalál!

Egy másik téves elgondolás, hogy a kutyák éles érzékszerveiknek köszönhetően könnyedén hazatalálnak. Egyrészt ez valóban így lehet egy ideális, steril környezetben, ám a potenciális baleseti lehetőségeket (főképp a járműforgalmat) figyelembe véve jelentősen csökkennek az állat esélyei. Másrészt az állatvédők tapasztalatai rámutatnak, hogy sokszor a kutyák annyira kimerülnek a menekülésben, hogy emiatt jártányi erejük sem marad.

4.) Van benne mikrochip, majd hazahozzák

Az, hogy a kutyában van egyéni azonosító (transzponder, avagy chip), alapvető fontosságú, ám arra apellálni, hogy majd valaki megfogja, leolvassa az adatokat, és hazaviszi az elcsatangolt ebet, abszolút felelőtlen hozzáállás. Amellett, hogy számos baj érheti a kutyát, ha meg is találják végül, nem biztos, hogy azonosítani is tudják a gazdáját. Sok kutyatartó ugyanis nem frissíti az állatorvosnál a mikrochipen rögzített adatait, ami ellehetetleníti az eb hazajuttatását. Arról nem is beszélve, hogy a törvényi előírásnak még mindig sokan nem tesznek eleget, és nem is rakatnak chipet a kutyájukba.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

5.) Nem foglalkozom a félelmével, mert azzal csak megerősítem a viselkedést

Tévedés azt gondolni, hogy a félelmet az odafordulás erősíti meg az állatban. Ahogy egy kisgyerek esetében, a kutyáknál sem válik be a probléma ignorálása. Helyette tegyél tudatos lépéseket kedvenced védelmében! Időzítsd késő délutánra az utolsó sétát, és már akkor is legyen dupla póráz az eben, nehogy egy korai mulatozó megijessze! Otthon sötétíts be, és a televízió bekapcsolása is segíthet, elnyomva vele a külső zajokat. A stresszes pillanatokban pedig legyél kedvenced mellett, próbáld elterelni a figyelmét játékkal, vagy simogasd megnyugtatólag. Arra pedig fokozottan ügyelj, nehogy bárhol kereket oldhasson!

6.) Ez „hiszti”, hiszen akkor a vihartól is megijedne minden állat

A fenti mondat csak egy laikus szájából hangozhat el, hiszen vihar esetében egyrészt egy természeti jelenségről beszélünk, amely része a normális világrendnek, másrészt vannak olyan kutyák, akik valóban félnek mind a viharoktól, mind a tűzijátékozástól. Az állatvédők rámutatnak, hogy a vihar közeledtét az állatok megérzik a légköri változásokból, így van idejük elvonulni, míg a tűzijáték derült égből érkezik.

Egyes ebeknek a vihar is félelmetes

7.) Egy estét ki lehet bírni!

Szintén gyakori érv, ám annak, akinek a remegő, vacogó, szűkölő kutyája mellett kell töltenie azt az egyetlen estét, ez kevéssé lesz vigasz. Arról nem is beszélve, amikor a szilveszter lesz az állat utolsó éjszakája, mert menekülés közben baj érte. Ráadásul, mint fentebb írtuk is, mindig vannak, akik elő-, majd utószilvesztereznek, petárda és tűzijáték kíséretében.

8.) Jogom van jól érezni magam!

Szubjektív, ki mit tart szórakoztatónak, ám az, hogy van lehetőség egy megadott idősávban tűzijátékot használni, még nem jelenti azt, hogy kötelező is. A törvényi keretek betartása azonban az, így a megadott időszakon kívüli tűzijáték-használat, a petárdázás pedig mindig tilos. Ezenfelül az állatvédők rámutatnak, hogy a szórakozás nem veszélyeztetheti senki testi épségét, ahogy a nyugalmát sem. Az pedig már az emberi oldal, hogy aki nyugodtan szeretné tölteni az estét, annak a jogai is sérülnek a hangoskodás következtében.

A te szórakozásod ne menjen más rovására! / Fotó: azenkutyam.hu

9.) A gazda dolga vigyázni az állatra

Ez jogos a házi kedvencek esetében egészen addig, míg valaki nem tiltott időszakban, például az utcán kezd tűzijátékozni. Hiszen erre a váratlan zajra nem lehet felkészülni. Ezenfelül a kóbor állatoknak nincs gazdája, a tűzijáték pedig őket is zavarja.

10.) Ez hagyomány, tűzijáték nélkül nem igazi a szilveszter

Valójában csak pár évtizede pufogtatunk szilveszterkor, ráadásul hazánkban 1946 és 1993 között tiltott volt a magántűzijáték. A fényfestés egy remek alternatívája lehet, és sok esetben látványosabb is, mint a hangos égi parádé.

Mit tegyél, ha elszökött a kutya szilveszter vagy újév napján?

A legfontosabb, hogy kedvencedben legyen mikrochip, az ahhoz rögzített adatok pedig érvényesek is legyenek. A változásokat az állatorvosodnak kell jelentened, aki rögzíti azokat a PetVetData nevű rendszerben. Ha nyoma veszett az ebnek, először értesítsd a doktort, aki ezen a felületen is fel tudja tüntetni, hogy az állatot keresik. A környékbeli állatvédő szervezetekkel is vedd fel a kapcsolatot, küldj nekik friss képet a kutyáról, amit posztolj a közösségimédia-felületeken is. Érdemes valamennyi helyi csoportban megosztani a felhívást, hogy minél többekhez eljusson.

mikrochip szilveszter újév ünnep kutyával

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!