hirdetés

Ismerd meg Beacont, az amerikai tornászok terápiás kutyáját

Molnár Enikő

2024. július 13 - Kép: Getty Images Hungary

A sportolók híresek kitartásukról és elhivatottságukról, ám néha nekik is elkél a segítség. Az amerikai tornászok pedig egy igazán különleges segítővel gazdagodtak.

hirdetés

Cikkünk főszereplőjére, Beaconre, a tornászok terápiás kutyájára egy nagyon fontos feladatot bíztak. A golden retrievernek segítenie kellett az amerikai tornászoknak az olimpiai selejtező átvészelésében.

A sportolók áldozatos munkája

Egy sportban jónak lenni nem egyszerű, céltudatosságot és elhivatottságot igényel. Egy sportban kiválónak lenni pedig egy teljesen új szint, ami még többet követel a sportolótól mind fizikai, mind mentális fronton. A siker pedig sokszor teljes odaadást kíván: például gyakran fel kell áldozniuk a munka és a magánélet egyensúlyát. További terhet jelenthet a folyamatos versenyhelyzet és az elvárások, amiket önmaga elé helyez a sportoló, és amiket mások várnak el tőle. Kimondottan akkor, amikor az országát képviseli egy nemzetközi versenyen, például az olimpián. Egy szó, mint száz, nem egyszerű megküzdeni azzal a stresszel, amit mondjuk egy élsportoló átél. Főleg, amikor egy komoly megmérettetésre készül. Jó esetben ezt azok is tudják, akik a sportolók karrierjét igazgatják, és megadják nekik a lehetőséget arra, hogy ne csak fizikailag, de mentálisan is fel tudjanak készülni az előttük álló kihívásokra. És itt jön képbe az olyan kutyák munkája, mint Beaconé.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Beacon, a tornászok terápiás kutyája

Beacon egy 4 éves terápiás kutya, aki a United States Olympic gymnastics team trialsön saját igazolvánnyal a nyakában járt-kelt, amin rajta volt a neve és a titulusa is, ami természetesen a „Goodest Boy”. Ez a kvalifikációs torna döntötte el, hogy kik vesznek részt a 2024-es nyári olimpiai játékokon Párizsban, így hatalmas volt a tét.

Az egyik versenyző, Sunisa Lee Instagramra is kiposztolta az ebet, és a leírásban röviden háláját is kifejezte a következő szavakkal: „thank god for Beacon”.

Beacon a USA Gymnastics első hivatalos terápiás kutyája. Munkája első ránézésre nagyon egyszerű: legyen barátságos, és fogadja örömmel a simogatásokat, támogassa a résztvevőket. Ám a felszín alatt sokkal többet jelentett az ottléte. Többek közt segítette a sportolókat a relatív nyugalmuk megőrzésében. Természetesen egy ilyen versenyhelyzetben kell egy kis drukk, de a stressz egy bizonyos szint után már nem támogatja a teljesítményt. Sőt, még ronthatja is! Beacon biztosra ment, és nem hagyta, hogy elérjék ezt a szintet a versenyzők.

Terápiás kutyával a mentális egészségért

Simone Biles nevét biztos, hogy mindenki ismeri. Egyrészt kiváló teljesítménye miatt, másrészt pedig azért, mert nyíltan beszélt mentális gátjáról, és felvállalta, hogy milyen kihívások elé állította lelki egészségét a 2021-es olimpia, illetve az azt megelőző felkészülési időszak. Ez egy komoly lecke volt a USA Gymnasticsnak, ahogyan azt elnök-vezérigazgatójuk, Li Li Leung is megfogalmazta:

Nem kérdés, hogy tanultunk valamit Tokióban a mentális jóllét kritikus fontosságával kapcsolatban.

Beacon munkája csak egy része annak a projektnek, amit Leung elindított a tornászok mentális jóllétének támogatásáért. Ennek ellenére rengeteget jelentett a sportolóknak a négylábú jelenléte, aki kiválóan érezte, hogy éppen kinek van rá leginkább szüksége. A terápiás kutyák sokak számára csak aranyos négylábúak, akiket simogatni lehet, ám ennél sokkal többet adnak, sokszor észrevétlenül is. Egyfajta „érzelmi szivacs” funkciót látnak el, ahogyan azt Beacon felvezetője, Tracey Callahan Molnar is kifejtette.

Ezek az odaadó négylábúak felnőtteken és gyerekeken is tudnak segíteni, utóbbira pedig kiváló példa Klébesz Kinga munkája, akivel ebben a cikkünkben készítettünk interjút az állatasszisztált foglalkozásokkal kapcsolatban.

(A nyitókép csak illusztráció.)

olimpia terápiás kutya tornászok terápiás kutyája

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!