hirdetés

Már támad a kutyák rettegett növénye: ezeken a helyeken is megbújhat

Szénási Szimonetta

2024. május 3 - Képek: Getty Images Hungary, Rácz Brigitta / Az Én Kutyám

A toklász néha hosszú hetekig komoly szenvedést okoz az állatnak, míg a gazdi megtalálja a veszélyes „betolakodót”. Eltávolítása a kényes helyekről mindig orvost igényel!

hirdetés

Gazdaként egészen biztosan tudod, miért veszélyes a zöld egérárpa, közismertebb nevén a toklász a kutya számára: a növény termését védő lándzsaszerű burok száradás során valóban pengeélessé válik. Ráadásul az alakja miatt a kutya testébe fúródva csak előrefelé halad. Így ha nem veszed észre időben, olyan mélyre juthat, hogy muszáj lesz megműteni az állatot.

A növény bárhol, még a belvárosban is megtalálható, így minden kutyásnak figyelnie kell!

Minden kint töltött idő után ellenőrizd az alábbi helyeket

A növény formája miatt (olyan, akár egy nyílvessző hegye) bekövetkező „előrehaladás” komoly fájdalmat okoz a kutyának, aki így többszörösen megszenvedi a találkozást – ami szinte elkerülhetetlen. Az egérárpa ugyanis igen elterjedt gyom, ott van erdőn és mezőn, a kertekben, de még a városok zöldterületein, sőt, a járdaszegély három szál fűszála mellett is felüti a fejét. És mivel már több helyen találkozhatunk vele, rövidesen pedig elkezd száradni (ám jómagam még tavalyi példányt is szedtem ki a szekrényből elővett ágyneműből!), így fontos időben beszélnünk róla.

Így valamennyi kutyatartónak tudnia kell arról, mekkora problémát okoz, és ehhez mérten lehetőleg kerülni kell a direkt találkozást, a séták után pedig tüzetesen át kell vizsgálni az ebeket. Valamennyi séta után! (Ez egyébiránt a kullancsok miatt is lényeges teendő.)

Az egérárpa száradás után válik veszélyessé / Fotó: Rácz Brigitta / Az Én Kutyám

A toklász a kutya teljes testfelületén megbújhat, és ezalatt szó szerint minden testtájat kell érteni, beleértve a nyálkahártyákat is! Ugyanis a növény a mancsok, pontosabban a lábujjak köze mellett a genitáliáknál, a száj belső részén, valamint a fülek és a szemhéj belsejében is meg tud bújni. Sőt, kedvenced fel is szippanthatja. Képzelheted, mekkora kín ez a kutyának! A test belsejében pedig további sérüléseket, valamint gyulladást okoz, ami az állat általános egészségi állapotára is kihat.

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

Ezért bízd az orvosra

Emiatt az említett „búvóhelyeket” is ellenőrizd kedvenceden sétálást követően. Amennyiben pedig találsz benne, csak abban az esetben próbáld te kiszedni, ha az a bundában van, vagy csak picit akadt bele az állat bőrébe. Máskülönben könnyen beletörheted, amit aztán még nehezebb lesz az orvosnak eltávolítani. A kényes helyeken – mint a szem, az orr, a száj, a fülek vagy az intim testtájék – pedig semmiképp se piszkáld a toklászt, helyette mihamarabb induljatok el a rendelőbe!

Az érzékeny területekről mindig az állatorvos távolítsa el a toklászt!

Nem szabad csak úgy kitépni

Amiről fontos még beszélnünk, az a gyomirtás mikéntje. Még jó szándékból se kezdd kitépkedni, majd eldobálni a növényt, mert az így még gyorsabban fog száradni. A rengeteg ott maradt „lándzsa” pedig így még több állatra jelent majd veszélyt. Helyette dobd a komposztálóba vagy a zöldhulladékgyűjtőbe.

Ebben a cikkben további veszélyt jelentő növényeket ismertetünk, amiktől óvni kell kedvencedet.

állatorvos mérgező növények műtét növény séta sétáltatás toklász városi kutyatartás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!