Elképesztő légi felvétel: így mozgat több száz birkát két terelőkutya
2024. augusztus 17 - Képek: Az Én Kutyám
2024. augusztus 17 - Képek: Az Én Kutyám
Ebből a perspektívából még hihetetlenebb, mire képes mindössze két terelőkutya.
Miként a felvétel leírásában olvasható, a két terelőkutya hiba nélkül szolgáltatja vissza a nyájat, azaz egyetlen jószág sem hibádzik a munka végére. Lenyűgöző precizitás, ami igen magas intelligenciát és jó képességeket tesz szükségessé az ebek részéről. Nem véletlenül tartják nagy becsben ezeket a négylábúakat, hiszen egy terelőkutya munkája felbecsülhetetlen, egyúttal nélkülözhetetlen a pásztor számára. Ugyanígy a gazda oldaláról is elengedhetetlen a felkészültség, valamint a kutyával való teljes összhang. Igazi csapatmunka ez! Az alábbi felvétel megtekintése felér egy meditatív pihenővel.
Érdekesség, hogy fajtánként nagy az eltérés, mely terelőkutya milyen módszerrel mozgatja a rá bízott állatokat. Miként korábban részleteztük, 4 típusa létezik a terelésnek. Ezek az alábbiak:
1.) Header: az ilyen stílusú kutyák az állatállománnyal szembefordulva dolgoznak, oldalról terelve a nyájat. Ilyen terelőkutya a border collie, aki a szemkontaktust felvéve lép kapcsolatba a rá bízott jószággal. Az ilyen típusú ebek kiválóan teljesítenek az elkóborolt példányok visszaterelésében is.
2.) Heeler: ez a módszer épp ellentétes az előzővel, hiszen itt a nyáj mögül irányít az eb, például az ausztrál juhászkutya vagy a corgi. Ezek a terelőkutyák javarészt marhákkal dolgoznak, amelyek jobban tűrik a csipkedést, amit az ebek alkalmaznak az irányítás során.
3.) Tending: van, amikor a kutyák kerítést alkotva veszik körül a jószágot, ami lassabb mozgást eredményez. Ilyen technikával dolgoznak a németjuhászok vagy a beauce-i juhászkutyák. Leginkább nyílt terepen tartott állatoknál hasznos ez a módszer, ahol az állat egyrészt könnyebben elcsatangolhatott, másrészt a ragadozók támadásainak is jobban ki volt téve. Ilyen környezetben a kutyáknak őrző-védő feladatot is el kell látniuk.
4.) Drover: hosszabb távok, például a vásárba tartó út során a távolság és a potenciális veszélyhelyzetek miatt fáradhatatlan, önálló és elszánt ebekre van szükség, mint az óangol juhászkutya vagy a nagy svájci havasi kutya.
Ha szeretnél jobban elmélyülni az egyes terelőkutyák történelmében, ajánljuk figyelmedbe fajtaleírásainkat. A cikkben említett fajtanevekre kattintva mindent megtudhatsz az adott kutyáról. Ugyanakkor ne maradjon ki a három magyar terelőkutya se! A mudi, a puli és a pumi kialakulásáról itt írtunk.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek