Egészségesebbek és tovább élnek a társaságkedvelő kutyák
2024. október 15 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 15 - Képek: Getty Images Hungary
Egy tanulmány eredménye azt sugallja, hogy azok a társaságkedvelő kutyák, akik más állatokkal és emberekkel töltik idejüket, tovább élhetnek.
A tanulmány keretében az Arizona State University (ASU) kutatói vizsgálták, hogy a kutyák szociális környezete milyen hatással lehet egészségükre és öregedésükre. Az eredmény azt mutatta, hogy a társaságkedvelő kutyák ilyen tekintetben sokkal előnyösebb helyzetben vannak.
A kutatásokból már régóta tudjuk, hogy a kutyák társasága az embernél képes ellensúlyozni a magány negatív hatásait. Dr. Snyder-Mackler és csapata a tanulmánnyal annak akart a végére járni, hogy ez fordítva is igaz-e.
A vizsgálat során a kutatók több mint 21 ezer kutya-gazdi párosról gyűjtöttek adatokat, ami kiterjedt fizikai aktivitásukra, lakókörnyezetükre, viselkedésükre, étrendjükre és egészségügyi állapotukra is. A szakemberek az eredmények felhasználásával határozták meg azokat a kulcsfontosságú tényezőket, amelyek befolyásolhatják a kutyák szociális környezetét és általános jóllétét. Az adatok elemzése rámutatott, hogy
az emberek és állatok társasága a legjelentősebb tényező a kutyák általános egészség szempontjából. Az erősebb szociális kapcsolatokkal rendelkező, társaságkedvelő kutyák hosszabb, egészségesebb életet élnek.
Sőt, kiderült az is, hogy a társasági kapcsolatok ötször nagyobb súllyal érvényesülnek a kutyák egészségében, mint a háztartások jövedelme és más demográfiai tényezői. Ez azonban nem jelenti, hogy a szociális interakció minden formája ugyanolyan hasznos lenne a társaságkedvelő kutyák számára.
Dr. Snyder-Mackler csapata negatív összefüggést mutatott ki a háztartásban élő gyermekek száma és kutyák egészsége között. A csak felnőttekkel élő kutyák sokkal egészségesebbnek bizonyultak, ami fokozottan érvényesült a fiatalabb kedvencek esetében.
Layla Brassington, a tanulmány társszerzője ezt azzal magyarázta, hogy a felnőtt gazdik stabilabb körülményeket képesek biztosítani és több szabadidővel rendelkeznek. „Azoknak a gazdiknak, akiknek gyermekük van, kevesebb idejük van kutyájukra, mint azoknak, akiknek nincs” – mutatott rá.
Befolyásoló tényező lehet ugyanakkor a kutya személyisége is. Egy introvertált kedvenc például idegenkedhet más állatoktól, és szívesebben töltheti idejét a gazdi társaságában.
Az ASU tanulmányához felhasznált információk a Dog Aging Project elnevezésű tudományos projektből származnak, amelyben már összesen 45 ezer kutya adatai szerepelnek. A kutatók azt remélik, hogy az adatbázis révén a jövőben tovább bővülhet tudásuk társadalmi környezetünk hatásaival kapcsolatban.
„Közeli társainkkal, a kutyákkal mindennapi életünk számos területén osztozunk. Ha megvizsgáljuk, hogy ezek a tényezők hogyan befolyásolják a kutyák egészségét, olyan tudáshoz juthatunk, ami az emberi egészség szempontjából is releváns lehet” – vélekedett dr. Snyder-Mackler.
A vezető kutató konklúziójában arról is beszélt, hogy a szociális kapcsolatok jó hatással vannak a velünk élő kutyákra. De társadalmi viszonyaink, amelyek meghatározzák életünket, őket is negatívan befolyásolják, pedig nekik nem kell fizetésük vagy egészségügyi ellátásuk miatt aggódniuk.
Arról, hogy miért fontos, hogy kedvencednek legyenek kutya barátai, itt írtunk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek