Több száz életet mentettek: ilyen volt a szilveszteri állatmentés 2024-ben
2025. január 14 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 14 - Képek: Getty Images Hungary
Ezer talált kutya, ötszáz önkéntes és két nap megfeszített munka. A legtöbb eb ugyan hazatalált, de még mindig sokan várják a gazdijukat. A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet vezetőjével, Pintér Attilával beszélgettünk.
Immár 10 éve, hogy a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet önkéntesei készenlétbe állnak az év utolsó, illetve a következő év első napjaiban. Az ország minden szegletében várják a hívásokat elveszett és megtalált, sérült és ijedt állatokról. Mint kiderült, idén is ezres nagyságrendben volt szükség a munkájukra, a kutyák mellett azonban most macskák is segítségre szorultak. Pintér Attilával, a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet vezetőjével többek között arról beszélgettünk, hány állat várja még a gazdáját, és milyen visszafordíthatatlan károkat okoz a felelőtlen bulizás.
A 2024–25-ös év fordulóján mintegy 500 önkéntes segítette a Szilveszteri Állatmentő Ügyelet munkáját országszerte. Amint azt Pintér Attila, a kezdeményezés fő szervezője magazinunknak elmondta, mind a 19 vármegyében jelen voltak az ünnepi időszak során. A legtöbben Pest vármegyében, és azon belül Budapesten voltak, de szép számú résztvevő volt Fejér, Baranya és Győr-Moson-Sopron vármegyékben is.
„Azt, hogy az önkéntesek önmagukban mennyi állatot mentettek, nem tudjuk, de valószínűleg ezres nagyságrendről lehet szó, mert csak az ügyelethez közel 700 állatot jelentettek be Facebookon, és telefonon keresztül még több mint százhoz kértek segítséget. Ez valamennyivel kevesebb, mint az elmúlt években, de ennek nem nagyon örülhetünk. Egyrészt, mert nyilván sok kutya nem jut el hozzánk, vagy azért, mert hamar hazakerül a chipnek és a helyi állatmentőknek köszönhetően, vagy mert soha nem keresi a gazdája” – összegezte kérdésünkre a fő szervező.
Szomorú statisztikai adatokat is sikerült megtudnunk, a szilveszteri ügyeletesekkel kapcsolatba került állatok közül 15-en nem élték meg 2025-öt.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
„Sajnos mint minden évben, most is nagyon sok állat van, akinek a sorsa még nem rendeződött, mert a fenti 700 kutyának valamivel több mint a fele, 420 állat, tehát 62 százaléka jutott csak haza. Ez valamelyest még nőhet a következő napokban, de sokkal nem, mert az ügyelet 10 éve alatt minden évben 50–60% körül volt a hazakerülési arány” – mutatott rá az állatmentő.
Még mintegy 100 kutyának nincs meg a tulajdonosa. 70 kutyát keresnek, 60 kóbor ebet pedig észleltek ugyan a bejelentők, de nem tudják, jelenleg hol lehetnek.
„Rengeteg kutyában ugyanis még most sincs chip, pedig már 12 éve kötelező. Még régebb óta mondjuk mi és minden más állatmentő is, hogy szilveszter körül zárják el a kutyákat, és jobban vigyázzanak rájuk a gazdák, de mégis sokszor ez elmarad” – összegezte Pintér Attila az évről évre visszatérő problémákat. – „De a másik oldal, a tűzijátékozók nagy része sem a törvényeket, sem az alapvető együttélés normáit nem tartja be. Már december elején több városból jelezték, hogy esténként lőttek fel tűzijátékot, és minden évben karácsony végétől az év első hétvégéjéig bármikor, akár fényes nappal is tűzijátékoznak, pedig csak szilvesztereste lenne erre lehetőségük a törvény szerint. A petárda birtoklása már 20 éve tilos, mégis minden évben használják a pirotechnika szerelmesei.
Márpedig az nem várható el egyetlen gazdától sem, hogy egy héten, vagy akár 1 hónapon keresztül éjjel-nappal vigyázzon a kutyájára, főleg, ha a kutya mellé dobnak petárdát szilveszter előtt vagy után napokkal, hetekkel.
A Szilveszteri Állatmentő Ügyelet ideiglenes állatmentő szolgálat, így támogatásukra közvetlen lehetőség nincs. Azonban kíváncsiak voltunk arra is, miként tudnánk mi, hálás gazdik, állatszerető emberek segíteni munkájukat. Pintér Attila szerint az lenne a legnagyobb támogatás, ha nem lenne szükség a munkájukra, ehhez viszont mind a gazdik, mind a bulizók oldaláról sokkal több empátiára lenne szükség.
A még gazdájukat kereső, az ügyelet által talált állatok fotóit az alábbi képre kattintva tudjátok megnézni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek