Sírnak a kutyák bánatukban vagy örömükben?
2024. április 9 - Képek: Az Én Kutyám
2024. április 9 - Képek: Az Én Kutyám
A szakértők szerint a kutyák is megélik mind a 6 alapérzelmet, melyek között van az öröm és a bánat is. Erre a gondolatmenetre ráfűzve azt a tényt, hogy az ebek is termelnek könnyet, talán többen is elgondolkodtak már azon, hogy sírhat-e egy kutya szomorúságában vagy boldogságában.
A következőkből kiderül, hogy a sírás a kutya esetében egy lehetséges reakció-e arra, ha az valamilyen intenzív érzelmet tapasztalt meg.
Az emberekhez hasonlóan a kutyáknak is vannak könnycsatornáik, amelyek termelnek könnyet annak érdekében, hogy a szemet tisztán és hidratáltan tartsák. Az elvezetés mechanizmusa azonban más, a felesleges folyadék visszafolyik a torok és az orr felé.
Ha a kutya szemében vagy a szeme környékén könnyet fedezünk fel, az a következő okok miatt lehetséges:
Amennyiben a könnyezés hosszú távon fent áll, és a többi leírt tünetet is tapasztalod, mindenképpen vidd el kedvencedet az állatorvoshoz! Most, hogy a kötelező és fontos elemeket tisztáztuk, lássuk a címben feltett kérdésre a választ.
A legtöbb tanulmány és kutató egyetért abban, hogy az emberek esetében a könnyek enyhülést hoznak az érzelmi fájdalmakra vagy bármilyen erős érzelemre, fizikai fájdalomra. Könnyünk természetes fájdalomcsillapítót is tartalmaz olyan fehérjék formájában, mint a prolaktin és a leucin-enkefalin. Ezért érezzük jobban magunkat egy kiadós sírás után. A sírás érzelmi állapot hatására, és a könnyezés, amely érzelemmentes, nem összekeverendő. Bár számos állat könnyezhet, köztük a kutyák is, egyelőre úgy tűnik, hogy a sírás egyedülállóan emberi élmény.
Ugyanakkor 2022-ben készült egy nagyon érdekes tanulmány, melyben olyan ebeket vizsgáltak, akik hosszú idő után találkozhattak újra szeretett gazdájukkal. A vizsgálatok eredményei kimutatták, hogy bár a kutyák nem sírtak örömükben, tehát nem csordult ki a könnyük, a könnytermelésük megnövekedett az élmény hatására. Az elméletüket tesztelve a kutatók oxitocinoldattal kezelték a kutyák szemét, amely hatására szintén megemelkedett a könnytermelés. Ez arra utal, hogy az oxitocin közvetítheti a könnyelválasztást a gazdi és a kutya találkozása során. És mint tudjuk, az oxitocint boldogsághormonként is szokás emlegetni, amely többek között a kötődés kialakulásáért felelős.
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek