hirdetés

Hogyan viselkedj egy segítőkutya közelében? – Szakértőt kérdeztünk

Király Barbara

2024. szeptember 7 - Képek: Getty Images Hungary

Mindenki találkozott már segítő négylábúval az utcán. De te tudod, hogy miként viselkedj egy segítőkutya közelében?

hirdetés

Fontos feladatot látnak el ezek az ebek, hiszen emberek életének megkönnyítésére képzik őket. De hogyan viselkedj átlagemberként egy segítőkutya mellett? Mit szabad, és mit nem szabad tenni? Erről kérdeztük a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet.

Szakértőnk szerint a legfontosabb, hogy viselkedjünk természetesen

Ha találkozunk egy segítőkutyával az utcán vagy a tömegközlekedésen, mit csináljunk?

Szakértőnk szerint a legfontosabb, hogy viselkedjünk természetesen. Ami nem azt jelenti, hogy a kutyát elhalmozzuk élelemmel és simogatással. Gyakran azt gondolják az emberek, hogy segítenek, ha jutalmazni próbálják ezeket az ebeket. Amellett, hogy ez semmilyen kutya esetében nem tanácsos, előfordul, hogy az állat speciális diétán van például különféle allergiák miatt, és ennek megfelelő tápot kap. Így nemhogy nem segítesz, de komoly gondot is okozhatsz a jutalomfalattal.

Mit tilos tenni egy segítőkutya esetében?

Semmiképp ne kezdd el zavarni a munkában (a fekvő pózban várakozás is munka) az ebet! Ne csalogasd élelemmel vagy fütyüléssel, és ne engedd a közelébe a saját családi kutyádat, mondván, egy segítőkutya úgyis barátságos. Gondolj bele, egy segítőkutya naponta hány ilyen esettel találkozik, ami már önmagában is fárasztó, és elvonja a figyelmét a segítő feladatától. Ne nehezítsd meg az eb munkáját.

Semmiképp ne kezdd el zavarni a munkában a segítőkutyákat!

Meg lehet simogatni egy segítőkutyát?

A szakértőnk szerint a legfontosabb, hogy minden esetben kérdezd meg a kutya gazdáját, hogy meg szabad-e simogatni kutyáját. Ugyanis például egy autizmusban érintett személy segítőkutyája akár szociális katalizátorként is tud működni, és a kutya segítségével párbeszéd tud kialakulni ember és ember között.

Hol érdemes tájékozódni ezekről az ebekről?

Minden kutyán fel van tüntetve a kiképző szervezet logója. A hámján, nyakkendőjén beazonosítható, hogy milyen színekben teljesít szolgálatot. Ha érdekel ez a téma, ezekkel a színekkel jó tisztában lenni. A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület készített egy összefoglalót, amiből sok hasznos információt megtudhatsz. Ide kattintva elérheted.

Egy segítőkutya igazán jó társ lehet

Milyen segítőkutyák léteznek ma Magyarországon?

Magyarországon 6 segítőkutya-típus dolgozik:

  • hallássérült-segítő (9),
  • mozgássérült-segítő (22),
  • rohamjelző (2),
  • személyi segítő (32),
  • vakvezető (182),
  • terápiás (354).

A szakértők azon dolgoznak nap mint nap, hogy minél több állatot kiképezhessenek arra, hogy megfelelő segítséget tudjanak nyújtani a hétköznapokban.

A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület munkatársaival is találkozhatsz a Városligetben szeptember 7-én a DOGZ Fesztivál és Konferencián. Minden fontos információt a programokról és az előadókról ide kattintva megtudhatsz.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

DOGZ-2024 segítőkutya személyi segítőkutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!