hirdetés

Nem csak vakoknak segítenek – ennyi mindenre képeznek segítőkutyát

Gerhát Petra

2024. szeptember 19 - Képek: azenkutyam.hu

Vakvezetők, rohamjelzők, mozgássérülteket vagy autistákat támogatók is lehetnek a segítőkutyák. Szakemberekkel beszélgettünk arról, hogy pontosan mire és hogyan képzik őket.

hirdetés

Bár a kutyák többsége ma már kedvtelésből tartott társállat, egyes példányok bizony munkakutyaként is helytállnak. A terápiás és segítőkutyák ugyan családtagként élik mindennapjukat, a rajtuk látható, látványos hám minden járókelő számára jelzi, hogy fontos feladatuk van. A DOGZ Podcast 7. évadának 8. részében Látrányi Orsolyával és Kovács-Czirják Helgával beszélgettünk arról, mi mindenre lehetnek alkalmasak a segítőkutyák. A stúdióba négylábú társaik is elkísérték őket, így az alábbi felvételen nemcsak a vizsga előtt álló vakvezető kutyákkal, de egy vércukorszint-rohamjelző ebbel is megismerkedhettek. 

Egy uszkár is lehet segítőkutya

A segítőkutyák komoly munkát végeznek

Bár a vakvezető kutyákat, ha másról nem is,  gazdájuk jellegzetes, tájékozódást segítő botjáról könnyedén felismerni, rajtuk kívül még rengeteg állapot és betegség esetén alkalmaznak már segítőkutyákat, róluk sokan nem is gondolnák, milyen komoly szerepük van gazdájuk életében.

A podcastban a két legnagyobb múltú magyar kutyaiskola, a vakvezető kutyákat képző Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola, illetve az egyéb segítőkutyákat kiképző NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület oktatóit kértük fel arra, hogy meséljenek a kutyák kiválasztási folyamatáról, a képzésről, a vizsgákról, és arról, miként tud egy munkakutya egy akár kutyás tapasztalat nélküli családba könnyedén beilleszkedni. A beszélgetésből természetesen az is kiderül, hogy pontosan miben lehetnek négylábú segítőink a segítségünkre.

Az adást megnézheted itt:

Vagy meg is hallgathatod:

A beszélgetés során lapunk újságírója Gerhát Petra, és vendégei,

beszélgettek a segítőkutyák szerepköréről, jogairól, feladatairól. 

Nem minden kutya alkalmas segítőkutyának

Bár a Baráthegyi kutyaiskolának saját tenyészete van, nem minden kiképzőközpont dolgozik a saját almaival. Vakvezetőnek azonban nem minden kutya alkalmas, és sok éven keresztül keresték a megfelelő fajtákat és példányokat, mire úgy döntöttek, inkább saját kézbe veszik az ügyet. Nemcsak méretben és jellemben kell megfelelni a feladathoz egy segítőkutyának, de sokat számít a könnyű ápolás, a rövid szőrzet is. Hogy mi mindenre van szükség, és mi lesz azokkal a kölykökkel, akik mégsem alkalmasak vakvezető kutyának, természetesen kiderül a műsor során.

Az egyéb segítőkutyák, a vakvezetőkkel ellentétben, sok esetben egészen változatos külleműek lehetnek. A NEO-nál akár hozott anyagból, a családi kedvencekkel is dolgoznak. Arra is választ kapunk, hogy pontosan miért is kedvelik mégis leginkább az uszkárokat, illetve egyes uszkár felmenőkkel rendelkező egyéb fajtákat.

A NEO-nál képzett kutyák a teljesség igénye nélkül alkalmasak lehetnek siketek, mozgássérültek segítőinek, de egyes ételallergiák vagy éppen cukorbetegség során is képesek kiszagolni a veszélyt. Képeztek már ki a glutén felismerésére is ebeket, akik extrém érzékeny gazdáik életét képesek az orrukkal megmenteni.

A segítőkutyákra különleges szabályok vonatkoznak

Hiába rendelkezik a jogrend a segítőkutyákról, még mindig rengeteg olyan helyzetbe keverednek mind a kiképzők, mind a későbbi gazdák, ahol ennek ellenére nem tolerálják segítőiket. Hogy ebben az esetben mit lehet tenni, illetve miként tudjuk támogatni a segítőkutyával élőket, arról is szót ejtettünk. Ha érdekel ez az igazán változatos és különleges munkakör, tarts velünk, és nézd meg a DOGZ Podcast legújabb részét!

Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola dogz neo magyar segítőkutya egyesület Podcast segítőkutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!