Kinek való a jugoszláv farkasölő? – A DOGZ-on élőben is találkozhatsz vele
2024. augusztus 29 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 29 - Képek: Getty Images Hungary
Impozáns, méltóságteljes, tekintélyt parancsoló kutya, de a sarplaninac, vagy közismertebben a jugoszláv farkasölő, csak megfelelő kezekbe való. Amellett, hogy cikkünkből megtudhatod, milyen az ideális gazdajelölt, a szeptember 7-i DOGZ Fesztivál és Konferencián személyesen is megismerkedhetsz a fajtával.
A visszajelzések alapján egyértelmű, hogy ti, olvasóink, szeretitek a nagy testű kutyákról szóló írásainkat. Ennek okát egyrészt abban látjuk, hogy ezen fajták méretükkel és megjelenésükkel megidézik a vadon élő állatokat, amivel kivívják a csodálatunkat, és némiképp a félelmünket is. Hogy egyik véglet felé se hajoljunk el, s ne váljon egy-egy fajta se divatossá, se rettegetté, kiemelten fontos számunkra a hiteles tájékoztatás ezen a téren. Részletezve az adott kutya kiválóságát, de mellette azt is, milyen nehézségek és kihívások adódhatnak a tartásánál. A sarplaninac, ami sarplaninai vagy jugoszláv juhászkutya, illetve jugoszláv farkasölő néven is ismert, csodálatos eb mind küllemében, mind képességeit tekintve, de nagy baj is származhat abból, ha nem hozzáértő gazda mellé kerül.
Igen beszédes az az adat, hogy a fajta standardjában csupán minimumértékek vannak megadva a sarplaninac méreteit tekintve. Eszerint egy kan nem lehet kisebb, mint 55 centiméter, a nőstények minimális magassága pedig 54 centiméterben van meghatározva. Súlyuk 35 és 70 kilogramm között változik. Ehhez az impozáns mérethez középhosszú bunda társul, igen dús aljszőrzettel, ami ellenállóvá teszi a kutyákat az időjárás viszontagságaival szemben. Ehhez pedig szükségük van az eredeti feladatkörüket tekintve, ami a nyáj védelme a vadállatokkal szemben.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Eredete vitatott, de a fajta ősei feltételezhetően a balkáni régióból áramló népességgel érkeztek, és legnagyobb számban a Macedóniához tartozó sarplaninai vagy Šar-hegység környékén terjedtek el. Itt olyan vadakkal találták szembe magukat, mint a beszélő névből kikövetkeztethető farkasok, valamint az aranysakálok és hiúzok. Sőt, medvékkel is szembe kellett szállniuk, ha a helyzet úgy hozta. A sarplaninac a fajtaleírások szerint módfelett hatékony, ha küzdelemről van szó, akár kisebb falkában, akár egyedül is hárítja a vadak támadását.
Őrző-védő feladatköréből adódóan az idegenekkel módfelett bizalmatlan és távolságtartó. Ugyanakkor a gazdájával és a családjával szemben alázatos, hozzájuk nagyon ragaszkodik.
Utóbbi jellemzője vonzó lehet, de a munkaköre megkívánta temperamentumot sem szabad figyelmen kívül hagyni. A méret és az erő mellett ugyanis egy juhászkutya nemcsak roppant intelligens, de mindig képes az önálló feladatmegoldásra, amire hajlik is. Hiszen a nyáj őrzésekor sem volt lehetősége a pásztor útmutatásaira támaszkodni, ha felbukkant a jószágra leselkedő ragadozó. Ez az önállóság pedig problémát jelenthet, ha nem megfelelően nevelik. Kontroll híján ugyanis veszélyt jelenthet a környezetére – ami nem a kutya hibája, hanem a gazdáé!
Mindezek után összegezzük, milyen körülmények ideálisak a fajta képviselőinek, és mit kíván meg a gazda részéről a sarplaninac tartása. Bár nagy testű kutyáról van szó, nem kifejezetten nagy mozgásigényű ebek, ám ha a helyzet úgy kívánja, terjedelmesebb távokat képesek megtenni, akár futva, még időskorukban is. Így szükségük van a térre. Az állatok őrzése mellett nagyobb udvarok őrzésére is kiválóan alkalmasak.
Az említett bizalmatlansággal is számolni kell:
egy jugoszláv juhászkutya senkit nem fog beengedni a területére. Mivel mozgékonyak, így a betolakodó üldözése sem okoz problémát a számukra, veszélyhelyzetben pedig azonnal támadnak.
Mindezek miatt óriási felelősség egy ilyen kutya tartása, és a gazdának garantálnia kell azt, hogy neki szót fogad az állat, valamint biztosítani kell azokat a körülményeket, hogy a kutya valóban a saját birtokán belül maradjon.
A belső tulajdonságai mellett fontos, hogy egy kifejezetten egészséges fajtáról van szó, amelynek átlagos élettartama 12–13 év. Mérete ellenére nem nagyétkű kutya, és különösebb gondozást sem igényel.
Szeptember 7-én a Városligetben számos kutyafajta mellett a sarplaninac is képviseli magát a DOGZ Fesztivál és Konferencián. Többek között emiatt se maradj le Magyarország legnagyobb idei kutyás eseményéről!
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek