hirdetés

Miért van szüksége a kutyáknak minden életszakaszukban rutinra?

Király Barbara

2024. augusztus 5 - Képek: Getty Images Hungary

A kutyák különböző életszakaszaiban is jó, ha van valamilyen rutin, amihez tudják tartani magukat. Mutatjuk, miért.

hirdetés

Sok gazdi meglepődik, hogy mekkora előnnyel járhat a rutin a kutyáknak. Különösen fontos az étkezési és a sétálási rutin kialakítása, ez sokat segít a szobatisztaságra szoktatásban is. Nézzük meg, miért jó különböző életszakaszokban ez a rutin, és hogyan tudod kialakítani.

A rutin kialakítása kölyökkorban

A legfontosabb a kölyökkutyák rutinhoz szoktatása, ugyanis sok minden itt dől el. A napirend elengedhetetlen a szobatisztaságra nevelésnél, az étkezési szokások kialakításánál és a könnyű beilleszkedésnél is. A következetesség kulcsfontosságú, de a jól kialakított rutin stabilitást, biztonságérzetet ad a kiskutyának. Egész életre megkönnyítheti a kutyáddal való együttélést, ha már kölyökkorban kialakulnak szokások.

A legfontosabb a kölyökkutyák rutinhoz szoktatása, ugyanis sok minden itt dől el

Felnőttkorban is fontos a rutin

Amennyiben a kutyádat kölyökkorában sikerült megfelelő szokásokhoz szoktatni, akkor felnőttkorában sokkal egyszerűbb dolgod lesz vele. A felnőttrutin sajátosságai azonban a kutya életkorától, fajtájától, fizikai erőnlététől, általános egészségi állapotától, érdeklődésétől és egyéb tényezőktől is függhetnek. Nem feltétlenül kell percre pontosan beosztanunk a napot, de ha az étkezések és a séták időpontja jellemzően nem változik, az már adhat egy keretet a mindennapoknak.

Azt is fontos látni, hogy a rutin hiánya egyes kutyáknál szorongást okozhat, ami viselkedési problémákban nyilvánulhat meg.

Idősebb kutya rutinja

Néhány idős kutyánál kognitív diszfunkció alakul ki, amely a demenciához hasonló állapot. Ilyenkor rengeteget segít az állatnak, ha hasonlóan telnek a mindennapjai, mert a hirtelen változások megzavarhatják az ebet. Érdemes ez esetben a már megszokott rutinba kapaszkodni. Az állatok mozgásigénye és étkezése ilyenkor azonban különböző okok következtében megváltozhat, és érdemes a régi szokásokat az aktuális élethelyzethez, a kutya igényeihez igazítani.

Elengedhetetlen az étkezi szokások kialakítása

Néhány tipp a napi rutin kialakításához

Minden kutya más és más, így a szokások kialakítása is állatonként változhat. De van néhány tipp, amit érdemes megfontolni a rutinok kialakítása előtt.

  •  Legyél rugalmas.
    A rutin nem azt jelenti, hogy mindent percre pontosan ugyanakkor kell csinálnod mindennap kutyáddal. Mindkettőtöknek komoly szorongást okozhat, ha valamiért nem sikerül tartani az időpontot. Sokkal jobb, ha nagyobb időintervallumokat adsz magatoknak, és leginkább a következetességre figyelsz.
  •  Legyenek egyértelműek az elvárásaid.
    Amikor egy szokást próbálsz kialakítani, figyelned kell arra, hogy mindig következetes légy, és ez az egész családra is igaz. Összezavarja az állatot, ha egyszer megengedett számára valami, máskor viszont nem. Ha például azt akarod, hogy a kutya ne menjen fel az ágyra, akkor egyszer se engedd fel. A család minden tagja tartsa be ezeket a szabályokat, hogy a kutyának egyértelmű legyen a kérésetek.
  •  Edzési és ápolási rutinok fontossága.
    Az mozgás és az ápolás is olyan programok közé tartozik, amit az állat könnyebben kezel, ha rutinná alakul az életében. Megkönnyíted a dolgod, ha kiskora óta hozzászoktatod ehhez.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

etetési rutin napi rutin rutin

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!