hirdetés

Így válassz megfelelő ruhát a kutyának: van, amire valóban szüksége van

Szénási Szimonetta

2024. szeptember 19 - Képek: Az Én Kutyám

Sorra vesszük, mely ruhadarabokra van szüksége négylábúdnak, és melyek azok, amik csak a divatozásról szólnak. A megfelelő méretre is kitérünk.

hirdetés

Bár már számos alkalommal hangsúlyoztuk, szögezzük le ismét: a kutyaruhák nem pusztán a mai gazdák hóbortjáról szólnak! Számos olyan élethelyzet és körülmény van, amikor valóban szükséges, sőt életmentő ruhát adni a kutyára. Ilyenek a viszontagságos időjárási körülmények, de a vízközeli aktivitások és egyes egészségügyi állapotok is. Függ az eb fajtájától is, szükséges lesz-e az adott körülmények között bármiféle viseletre.

Egyes kutyáknak már ősszel is elkél a pluszréteg / Fotó: Az Én Kutyám

Milyen ruhát érdemes beszerezni a kutyának?

1.) Pulóverek és különböző típusú kabátok

Nagyon is aktuálisak a különféle pulóverek és esővédő kabátok, amelyeket elsősorban a rövid vagy szimpla bundájú, szőrtelen, fázósabb ebeknek ajánlunk. De az idősebb, érzékenyebb, akár egészségügyi panaszokkal élő, valamint a még kölyök és fiatal kedvenceknek is szükségük lehet az extra rétegre.

Télen pedig a vastagabb, bélelt és vízhatlan darabok lesznek az ideálisak ezen kedvenceknek.

Többféle kabáttípus létezik / Fotó: Az Én Kutyám

2.) Láthatósági mellény

A sötétben való séták idején életmentő lehet a fényvisszaverő mellény viselése mind a kutyának, mind a gazdinak!

3.) Lábbelik

A kutyacipők is különböző típusban érhetők el. Vannak vékony, nyári viseletek a felforrósodott aszfalt elleni védelem érdekében, ahogy vékonyabb anyagú, valamint bundásabb csizmák a hideg, később havas és jeges útviszonyokra. Érzékeny, illetve sérült mancsú ebeknek nagyon fontos kiegészítők, de szélsőséges körülmények között minden kutyának hasznos viselet lehetnek. Főleg, ha benti tartású kedvencről van szó.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

4.) Szorongásgátló mellény

A nyugtató vagy nyugimellényként is ismert kiegészítő célja, hogy csökkentse az állat szorongásszintjét. Ha kedvenced gyakran feszült, stresszes, esetleg reaktív, akkor érdemes beszerezned egyet. Itt ismertettük részletesen, miként működik.

5.) UV-szűrős viselet

Bár már nem aktuális, a teljesség igénye miatt említsük meg a nyáron kiemelten praktikus UV-szűrős ruhadarabokat, amik a rövid és világos bundájú, illetve csupasz kutyáknak nyújtanak nagy védelmet a napsugárzás ellen.

6.) Mentőmellény

Bár nem most van a strandolás szezonja, de még bőven akadhat alkalom vízparti aktivitásokra, sőt, akár mártózásra is. A kisebb testű, fiatalabb, illetve idősebb, az egészségügyi problémákkal küzdő, valamint a rövid lábú és a brachycephal, vagy köznyelviesen rövid orrú kutyák esetében nagyon fontos, hogy ilyenkor viseljenek mentőmellényt.

A mentőmellény is alapfelszerelés egyes kutyusok számára / Fotó: Az Én Kutyám

7.) Hűsítő mellény

Szintén nyáron praktikus, de említsük meg a hűsítő mellényeket, amelyek a nagy kánikulában remekül hűtik az ebeket, ezzel segítenek megelőzni a hőgutát.

Hogyan válassz ruhát a kutyának?

Az első lépés, hogy leméred a kutyádat. Kabát, pulóver és mellény esetén szükség lesz a mellkas körfogatára, valamint a hát hosszára. A legoptimálisabb, ha olyan helyen vásárolsz, ahol rá is próbálhatod kedvencedre az adott ruhadarabot. A túl szűk ruha amellett, hogy kényelmetlen, el is szoríthatja a kutya vérkeringését. Míg a bő darabokba belegabalyodhat, vagy bármiben fennakadhat útközben, így azok igen balesetveszélyesek. Az ideális, ha még kényelmesen rá tudod adni, ő pedig fesztelenül tud mozogni benne. A szakemberek a több ponton záródó, állítható pántú darabokat javasolják.

Fontos, hogy az eb fesztelenül tudjon mozogni a kabátban / Fotó: Az Én Kutyám

A ruha anyaga legyen puha, ne legyenek benne zavaró, szúrós varrások, és megfelelően szellőzzön is. Kiemelten fontos szempont, hogy ne legyen rajta semmi olyasmi, amit lerághat az eb, és természetesen az anyag maga se legyen mérgező. Egyes festékanyagok például bőrirritációt vagy allergiát okozhatnak. A praktikum miatt fontos, hogy könnyen tisztítható legyen, akár mosógépben is.

Ilyen ruhát soha ne vegyél a kutyának!

Röviden térjünk ki arra is, melyek azok a darabok, amikre semmi szüksége az állatnak. Ezek a pizsamák, a különféle jelmezek és fejre rakható kiegészítők, ahogy sapkára és sálra sincs szüksége a kutyádnak! Ezek amellett, hogy csak zavarják és stresszelik az állatot, balesetveszélyesek is.

Hozzá kell szoktatni az állatot

Arra készülj fel, hogy az első alkalmakkor kedvenced nem biztos, hogy rajongani fog a pulóver vagy az esőkabát viseléséért. Hogy élesben már ne okozzon gondot, a legjobb, ha fokozatosan, még a lakásban hozzászoktatod ezek viseléséhez, dicsérettel és jutalomfalatokkal motiválva az ebet. Ugyanez igaz a lábbelikre is, amik szintén ellenállást válthatnak ki.

brachycephal kutya cipő esőkabát kabát kutyaruha mentőmellény nyugimellény

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!