Sok izom, kemény akarat: kinek ideális a rottweiler?
2024. október 9 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 9 - Képek: Getty Images Hungary
Sokan ismerik, szinte mindenkit érdekelnek, de keveseknek valók igazán: az őrző-védő fajták nehézbombázói, a német rottweilerek.
Elmondjuk, mit érdemes megfontolnia egy rottweilervásárláson gondolkodó leendő kutyatulajdonosnak, és arról is beszélünk, kiknek való igazán a rottweiler.
Léteznek olyan elméletek, amelyek szerint a rottweilerek ősei az ókorban kerültek Germánia provinciába, a mai Németország területére. Ezeket az elméleteket hitelt érdemlően bizonyítani még senki nem tudta. Ami viszont biztosnak tűnik, hogy a fajta ősei a késő középkorban jelentek meg Rottweil városa környékén, ahol a nagy testű helyi kutyákat keresztezték különböző pásztorkutyákkal. Elnevezésük mutatta az eredeti felhasználási területüket: sokáig rottweili mészároskutyának hívták őket, akik végleges formájukat és karakterüket a 20. század elején értél el. Azóta a rottweilereket szolgálati kutyaként alkalmazzák nagy sikerrel, szinte a világ minden részén.
A rottweiler egy rendkívül bátor és magabiztos kutyafajta, aki ráadásul hatalmas testi erővel rendelkezik. Környezetével szemben érdeklődő és semleges, de azonnal őrző-védő üzemmódba kapcsol, ha úgy érzi, hogy a szeretteit veszély fenyegeti. Inkább egygazdás kutya: ez az egyik oka annak, hogy nem elterjedtebb a fegyveres testületeknél, hiszen a gazdaváltást nehezen vagy egyáltalán nem viseli el. A szűkebb családi körrel kapcsolatban elfogadó és kedves, hatalmas testi ereje és kemény karaktere ellenére nem hajlamos a gyengébbeket bántani. Egy 1994 és 2003 között készült statisztika alapján népszerűsége ellenére a gyerekek elleni harapásokban a sor végén van, az ilyen eseteket arányos százalékában még a labradorok is megelőzik.
A rottweiler óriás testű kutyafajta, marmagassága 60–68 cm között mozog, súlya pedig 40–50 kg között. Bundája sűrű és rövid, alj- és fedőszőrzettel is rendelkezik. Szabályos színe a fekete, tipikus vörösesbarna jegyekkel a nyaka alsó részén, a mellkason, a lábakon és a szemei fölött. Testalkata zömökebb, de rendkívül izmos és erős. A rendszeresen mozgatott és edzett rottweilerek mozgása robbanékony.
A rottweilerek kiemelkedően jól és átlagon felül képezhetőek, szinte mindenre megtaníthatóak, de elsősorban az őrző-védő munkában teljesítenek kiválóan. Az ezzel a fajtával foglalkozó kiképzők véleménye szerint nem annyira sokoldalúak, mint például a malinois-k, vagy a munkavonalú német juhászkutyák. Szolgálati kutyaként azonban rendkívül hatékonyak, hiszen kemények, értelmesek és intelligensek. Erős idegrendszerrel rendelkeznek és jól terhelhetőek. A rottweilerekkel dolgozó kutyakiképzők soha nem felejtik el megemlíteni, hogy azért is nagyon kedvelik őket, mert az őrző-védő képzést követően más fajtákkal szemben nagyon gyorsan, szinte percek alatt visszanyugszanak az alaptemperamentumukra. Képzésükhöz komoly tapasztalat szükséges, hiszen egy nagy méretű, rendkívül domináns fajtáról van szó.
A rottweiler egy kifejezetten nagy mozgásigényű fajta, részben múltjából adódóan, részben pedig azért, mert ezt a hatalmas izomtömeget bizony karban kell tartani. Tulajdonképpen minden kültéri mozgásformát szeret, sőt követel; erre szocializációja miatt is szükség van. Imád labdázni, sétálni, futni, úszni, de igazán elemében a kutyasuliban van, ahol intellektuális terhelést is kap. Minden olyan tevékenység a rottweiler kedvencévé válhat, ahol nemcsak testi erejét, de agyát is használnia kell.
Átlagos élettartama 8–12 év, a szukák átlagban 2 évvel tovább élnek. Alapjában véve egészséges fajtáról van szó, ám időnként megjelenik náluk a csípőízületi diszplázia, ami a tenyészetekben már szűrhető. Az utóbbi években a divat hatására megjelenő, nagyobb, bőrös fejű egyedeknél egyre gyakoribbak a szem- és szemhéjproblémák.
Keménysége, ereje és domináns hajlamai miatt ez a fajta nem feltétlenül kezdő kutyás mellé illik. Megfelelő kezeléséhez, képzéséhez határozottságra és tapasztalatra van szükség; tétova, magában is bizonytalan személyiség ne válasszon rottweilert magának, hiszen ez a kutyafajta bizony megérzi a gyengeséget, és főként a kanok hajlamosak átvenni a falkavezérséget. Ha mégis kezdő kutyáshoz kerülne rottweiler, a tapasztalatlan tulajdonos inkább szukát válasszon magának, és vegye nagyon komolyan a kutyaiskolába járást, ahol a kutyát és a gazdát is megtanítják majd, hogyan jöjjenek ki egymással.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek