Az agresszív kutya viselkedéséért mindig a gazdi a felelős?
2023. szeptember 7 - Képek: Getty Images Hungary
2023. szeptember 7 - Képek: Getty Images Hungary
A köznyelvbe is egyre inkább beférkőzik a mondás, miszerint nem létezik neveletlen kutya, csak rossz gazdi. Egy holland tanulmány alapján a megállapítás igaznak tűnik.
A kutatócsoportot Ineke R. van Herwijnen vezette, az Utrechti Egyetem Állatorvostudományi Karán, ahol a bizonyíthatóan „rossz” kutyákat vizsgálták. A rossz szó ebben az esetben agresszívet jelentett. Két tételben összesen 374 kutyát teszteltek. 2008 és 2010 között 159 ebet, 2020 és 2022 között pedig 215 négylábút. A legtöbb korábbi értekezés, amely agresszív kutyákkal foglalkozott, a fajtára összpontosított. A holland tanulmány a korábbi tanulmányok eredményeire épült, de a vizsgálatoknak volt egyedi aspektusa is. Az agresszív állatok gazdáinak a tulajdonságait is alaposan szemrevételezték. A következőkben megtudhatsz mindent a rossz kutya és a rossz gazdi összefüggéséről.
Az agresszív kutyák gazdái 61%-ban férfiak voltak. A kutyák által megtámadott áldozatok 51%-a volt felnőtt, 13%-a gyermek, 30%-a kutya és 6%-a egyéb állat. A harcias kutyákról többek között az is kiderült, hogy jelentős részük, vagyis 64%-uk nem először támadott meg másokat, 22%-uknál pedig négy vagy annál is több eset történt.
Az agresszív kutyák gazdáinak természetéről akkor kaphatunk igazán hiteles képet, ha azt nézzük meg, hogyan reagálnak a támadáskor. A tulajdonosok többsége, egészen pontosan 63%-uk semmilyen segítséget nem nyújtott, amikor a kutya támadásba lendült, nem próbálta megakadályozni az ebet a cselekedetben.
Továbbá a gazdák 20%-áról kiderült, hogy maguk is agresszíven viselkedtek az áldozattal szemben; fenyegető, megfélemlítő módon léptek fel, szinte semmilyen empátiát nem mutattak. 13%-uk még a helyzet súlyosságát is tagadta annak ellenére, hogy a kutyát az eset miatt el is vették tőle. 9%-uk az áldozatot hibáztatta a történtekért és csak 14%-ukat találták a vizsgálatok együttműködőnek.
A kutatás során rengeteg információt szereztek meg ezekről a gazdákról; 30 viselkedési, személyiségi és állatgondozási tényezőt mértek. Ez rengeteg adatot jelent, így az egyszerűség kedvéért csak a főbb aspektusokról számolunk most be.
A kutatók olyan antiszociális viselkedés megjelenését találták meg ezeknél a kutyatartóknál, mint például a kábítószer-használat, a másokra való ingerült rákiabálás, idegenek megfélemlítése nyilvános helyeken, bűncselekmények, rendbontás, családon belüli erőszak, gyermekbántalmazás, valamint a kutya megfélemlítésre való használata. A vizsgált tulajdonosok 29%-a a felsorolásból 2 vagy több mintát is magáénak tudhatott.
Ezeknek a gazdáknak az állatokkal való bánásmódjában is voltak negatív tényezők. Ilyen volt például az állatkínzás, a kutya elszigeteltségben való tartása vagy épp az ellenkezője, az eb szabadon, felügyelet nélkül való tartása. A tulajdonosok 22%-ánál jegyeztek fel állatkínzást két vagy több alkalommal.
Mivel a tesztek hosszú éveken keresztül zajlottak, így a kutatóknak lehetőségük volt arra is, hogy az idő múlásának hatásait is vizsgálják. Sajnos arra a megállapításra jutottak, hogy az agresszív kutyatulajdonosok jellemzőiben a változások szisztematikusan a negatív irányba tolódtak el.
Az agresszió miatt elkobzott kutyák gazdái között a frissebb minta szerint nőtt azoknak az aránya, akiknél kábítószerrel való visszaélés gyanúja vagy megállapítása történt. Az újabb mintában nagyobb volt azoknak a bejelentéseknek a százalékos aránya is, amelyek szerint egy agresszív kutya gazdája kiabált vagy megfélemlített a környezetében tartózkodó személyeket. Ha ez még nem volna elég, az egyes kutyák többszöri harapásos eseteinek száma is megnőtt.
Sajnálatos módon úgy tűnik, hogy a kutyák esetében az agresszív viselkedés nagyon nagy százalékban a gazdi viselkedéséből, személyiségéből és az általa biztosított tartási körülményekből fakad. Ezeknél az embereknél leginkább az együttműködés hiánya az, amitől a szituáció kezelhetetlennek és ijesztőnek tűnik. Ha gazdiként úgy érzed, hogy kutyád viselkedése aggodalomra adhat okot, javasoljuk, hogy mindenképpen keress fel egy terapeutát vagy trénert!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek