hirdetés

Románia 4 őshonos kutyafajtája: a Kárpátok óriásai

Berek-Halász Beáta

2024. október 31 - Képek: Getty Images Hungary

Románia majd több mint 238 000 km²-es területével az Európai Unió 8. legnagyobb területű országa, mégis csak 4 őshonos kutyafajtát tudhat magáénak. Ezek az ebek tökéletesen alkalmazkodtak a hegyvidéki, vad körülményekhez. Mutatjuk, kik ők!

hirdetés

Az őshonos román kutyafajták megjelenése tükrözi a buja, nagy kiterjedésű erdőket és hegyvonulatokat, amelyek olyan különlegessé teszik az országot. Erdeiben ma is élnek farkasok és medvék, így hát nem is csoda, hogy az ország őshonos fajtái óvatosak, éberek, rettenthetetlenek, és mind rendkívül nagyok. A romániai kutyatenyésztést a Román Kennel Club (Asociația Chinologică Română) szabályozza. Mind a 4 fajtát hivatalosan is elismeri az FCI. Legutoljára a román corb került bajnoki státuszba, helyét pedig a II. fajtacsoportban, a Pinscherek, schnauzerek – molosszerek – svájci hegyi- és pásztorkutyákban foglalhatta el.

A mioritic pásztorkutya a Kárpátok hegyvidékének őrzőkutyája

Íme, a román kutyafajták

1.) Bukovinai pásztorkutya

A bukovinai pásztorkutya, avagy Ciobănesc Românesc de Bucovina egy természetes fajta, amelynek eredete a Kárpátokhoz köthető, kifejezetten Bucovina tartományhoz. Az FCI 2019-ben fogadta el teljes mértékben hivatalos fajtaként. Ezt a kifejezetten ritka kutyát eredetileg a farkasok és medvék távoltartására tenyésztették ki. Kiváló nyájőrző; rettenthetetlen harcos még az olyan ragadozó állatokkal szemben is, mint a medve, a farkas vagy a hiúz. Nagy termetű, tekintélyparancsoló, büszke kutya. Szőrzete a fejen, a lábakon többnyire rövid, a testen hosszabb, fehér, fehér-bézs, szürke vagy fekete foltokkal. Marmagassága nemtől függően 64–78 cm, súlya 50–90 kg. Várható élettartama 10–12 év.

Bukovinai pásztorkutya

2.) Kárpáti pásztorkutya

A kárpáti pásztorkutyát, avagy a Ciobănesc Românesc Carpatin a Kárpátok Duna vidéki területén élő kutyákból származik. Évszázadok óta a legfőbb kiválasztási szempont a használhatóság volt, így a fajta jellemvonásai a mai napig is változatlanok. Románia legkisebb kutyafajtáját az állatállomány és a javak őrzésére használták. Mozgékony, erőteljes megjelenésű, intelligens, méltóságteljes, nyugodt és önálló gondolkodású munkakutya. Az FCI 2015-ben fogadta el hivatalos fajtaként. Szőrzete a fejen és a lábakon többnyire rövid, a testen és a farokon hosszabb; színezete halványsárga fekete árnyalással (farkasszürke). Fehér foltok a pofán, a homlokon, a nyakon, a mellkason, a végtagokon és a farokon megengedhetők. Marmagassága nemtől függően 59–73 cm, testsúlya 32–45 kg. Várható élettartam 12–14 év.

Kárpáti pásztorkutya

3.) Mioritic pásztorkutya

A mioritic pásztorkutyát, vagyis a Ciobănesc Românesc Mioriticet a Kárpátok hegyvidékének természetes fajtájából tenyésztették ki a használhatóságot alapul véve. Terelésre és őrzésre is használták. Az FCI 2015-ben fogadta el hivatalos fajtaként. Hatalmas, erőteljes, bozontos kutya, amelynek neve a román mioară szóból ered, ami fiatal bárányt jelent. A szőrzet bőséges a fejen és a testen, durva szerkezetű, egyenes, minimális hossza 10 cm. Színezete fehér vagy szürke, de lehet piebald foltos is. Marmagassága nemtől függően 65–75 cm, súlya 50–60 kg. Várható élettartam 12–14 év. Nyugodt, engedelmes és jól nevelt kutya, jellemzően elkötelezett a családja iránt. Általában különösen erős köteléket alakít ki gazdájával.

Miortic pásztorkutya

4.) Román corb juhászkutya

A román corb juhászkutya, vagyis a Ciobănesc Românesc Corb egy természetes fajta, amelyet a Déli-Kárpátok területén és a Kárpátok alatti régiókban (Dâmbovița, Argeș, Prahova megyék, Brassó) tenyésztettek ki. Ez a nagy termetű, bátor és büszke eb kiváló őrzője a jószágoknak, habozás nélkül száll szembe a ragadozókkal vagy bármilyen illetéktelen behatolóval. Kiegyensúlyozott, nyugodt, jól fejlett őrző-védő ösztönnel rendelkezik, engedelmes, és mélyen ragaszkodik a gazdáihoz. Az FCI 2024 szeptemberében fogadta el hivatalos fajtaként. A fajta generációk óta ismert, kifejezetten nagy számban élnek őshazájukban. Holló néven is ismertek éjfekete szőrzetük miatt, amely közepes hosszúságú, dupla rétegű és tömör. A mellkason és a végtagokon fehér jegyek elfogadottak. Marmagassága nemtől függően 65–80 cm, testsúlya 50–60 kg. Várható élettartama 12–14 év.

Román corb juhászkutya fürdik

bukovinai pásztorkutya juhászkutya kárpáti pásztorkutya mioritic pásztorkutya pásztorkutyák román corb juhászkutya román kutyafajták

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!