hirdetés

A rókák és a kutyák: ugyan az ősük közös, de sok mindenben különböznek

Berek-Halász Beáta

2024. november 8 - Képek: Getty Images Hungary

Valószínűleg mindenki látott már a közösségi médiában vagy a videómegosztó oldalakon bújós, ragaszkodó rókákról készült videókat, akiket szinte vagy egyértelműen házi kedvencként tartottak. Ezeknek az állatoknak a viselkedése sok szempontból igazán kutyás, ami nem véletlen!

hirdetés

A rókák és a kutyák közös őst tudhatnak magukénak, akitől körülbelül 10 millió évvel ezelőtt váltak el. A kutyafélék családjába tartoznak (Canidae), a kutyaféléken belül azonban két nemzetségbe tömörülnek ezek az állatok: a kutyákéba (Canini) és a rókákéba (Vulpini). Lássuk, milyen különbségek vannak a kutyák és a rókák között!

Ausztrál juhászkutya

Különbségek a kutyák és a rókák között

Bár rokonok, viszonylag távoliak, hisz van néhány nyilvánvaló és meghatározó különbség közöttük. Mindketten az emlősök osztályába, a ragadozók rendjébe és a kutyafélék családjába tartoznak, azonban ezen a ponton különválnak.

1.) Taxonómia

A Vulpini nemzetségbe 17 faj tartozik, ezen belül a Vulpes nembe, amelyben az úgynevezett igazi rókákat csoportosítják, 12 különböző fajt sorolnak. Idetartozik az indiai róka, az afgán róka, az ezüsthátú róka, a pusztai róka, a tibeti róka, a sarki róka, a fakóróka, a homoki róka, a kitróka, a prériróka, a vörös róka és a sivatagi róka. Magyarországon és máshol is a világon a vörös róka az, amely a legszélesebb körben elterjedt.

A Canis nemben pedig, amely a kutyák nemzetségébe tartozik, 7 fajt csoportosítanak. Idetartozik az afrikai farkas, az aranysakál, a prérifarkas, a szürke farkas, a kutya, a dingó, a vörös farkas és az etióp farkas. Magyarországon a közönséges vagy más néven az európai szürke farkas őshonos, amelynek állománya a II. világháború végére lecsökkent, majd teljesen eltűnt. A 80-as években ismét megjelentek farkasok az Északi-középhegységben (Zempléni-hegység, Aggteleki-karszt), ahol azóta is tartósan jelen vannak kis számban.

A rókákat korábban a Canis nemhez sorolták, ám mostanra kimutatták, hogy különállóak.

Magyarországon és máshol is a világon a vörös róka a legszélesebb körben elterjedt rókaféle

2.) Élettartam

A vadon élő rókák 2–4 évig, azonban fogságban akár 12 éves korig is élhetnek. A kutyák élettartama sok tényezőtől függ, különösen a fajtájuktól, a méretüktől és a tartási körülményeiktől. A kis fajták átlagos élettartama meghaladhatja a 15 évet is, míg az óriás fajták általában 8–10 évig élnek.

3.) Háziasítás

A kutyák sok generációs háziasításon mentek keresztül, hogy elérjék jelenlegi helyzetüket. A rókákat ugyan egyelőre nem tekinthetjük háziasítottnak, ám a múltban a Beljajev-kísérlet során megpróbálkoztak vele. Az eredmények megdöbbentőek voltak: már a 4. generációban megfigyelték a farokcsóválást, és a megfigyelések alapján a háziasított rókák nemcsak okosabbnak, de ügyesebbnek és ravaszabbnak is bizonyultak, mint a kutyák. Ide kattintva részleteiben is megismerheted a Beljajev-kísérletet.

A kutyák és a rókák játékstílusa hasonló

4.) Fizikai jellemzők

A kutyákat több ezer éven keresztül szelektíven tenyésztették – a ma ismert fajták jelentős részét a viktoriánus kornak köszönhetjük , hogy a fajták széles skálája kialakulhasson, az apró csivavától a szoborszerű német dogig. A különböző rókafajok azonban sokkal jobban hasonlítanak egymásra. A vörös rókáknak hosszú, bozontos farka, enyhén felfelé ívelő orra és laposabb koponyája van, mint a kutyáknak, ezenkívül átlagosan kisebbek is.

Kutya róka összehasonlítás

Okok, amiért nem szabad rókát tartani háziállatként

A rókák gyönyörű és mókás állatok, emiatt sokak számára vonzóak lehetnek. London városát körülbelül 10 000 róka nevezheti otthonának. Ezek az urbanizált ravaszdik otthon érzik magukat a nyüzsgésben, megszokták az embereket. Emiatt egyes példányok kifejezetten szelídek lehetnek, amit a városlakók közül sokan értékelnek, és ki is használnak. Etetik őket, magukhoz szoktatják.

Vadrókát azonban sok szempontból nem etikus háziállatként tartani. Ha az állatnak minden esélye megvan arra, hogy természetes környezetében élhessen, tehát nem sérült, akkor mindent meg kell tennünk azért, hogy amennyire lehet, háborítatlanul éljenek mellettünk még akkor is, ha az emberi terjeszkedés miatt fizikálisan egyre közelebb kerülünk egymáshoz.

1.) Vadállatok

A rókák ma már számos élőhelyen honosak, beleértve a városi és vidéki területeket is. Vannak olyan esetek, amikor megszokják az emberek jelenlétét, és szívesen veszik a számukra kint hagyott ételt. Ezt azonban nem szabad összetéveszteni a háziasítással. A rókák túlélése egyelőre nem függ az emberektől közvetlenül. Akkor tesszük a legjobbat, ha hagyjuk, hogy vadállatként boldoguljanak. Ha találtál egy sérült, orvosi ellátásra szoruló példányt vagy véleményed szerint egy magára hagyott kölyköt, mindenképpen értesítsd a helyi állatmentő szervezetet, akik profi módon el tudják látni az állatot, és rehabilitálják, ha arra van szükség.

2.) Megváltozott viselkedés

A rókák kutyafélék, és mint ilyenek, nagy szemfogakkal rendelkeznek a zsákmány leterítéséhez és széttépéséhez. Az ritkán fordul elő, hogy a szabadon kóborló rókák megharapnak egy embert – bár itt felhívnánk a figyelmet a veszettségre. Azzal azonban például egy rókakölyök befogadásakor a laikusok nem számolnak, hogy a szexuális érést követően a vadállatok viselkedése megváltozik. Az addig kezes jószágok egy teljesen új oldalukat mutathatják meg, ahol már számolhatunk a harapással, a jelöléssel vagy az irreálisan hevesnek tűnő viselkedéssel.

A vadon élő rókák 2–4 évig, azonban fogságban akár 12 évig is élhetnek

3.) A veszettségről bővebben

A veszettség heveny agy- és gerincvelő-gyulladással járó vírusos betegség, amely elsősorban a veszett állat nyálával terjed, és általában halálos kimenetelű. Emberek és állatok esetében is, ha már megjelentek a tünetek, a túlélés esélye rendkívül alacsony. A vírus valamennyi emlős állatot megbetegíthet, így minden házi és vadon élő fajtában kialakulhat; a madarak azonban kevésbé fogékonyak a fertőzésre.

A betegség világszerte előfordul. Európában az elmúlt két évtizedben a sikeres mentesítési programoknak köszönhetően jelentősen visszaszorult az esetek száma. Néhány éve az Európai Unió támogatásával Kárpátalján is megkezdődött a rókavakcinázási program, amelynek célja, hogy a lakosság felismerje a betegségre utaló tüneteket, és jelentse a gyanús állatokat az állat egészségügyi hatóság felé. Azonban az Ukrajnában tomboló háború miatt az ottani hatóságoknak nem volt lehetősége vakcinázni az állományt az utóbbi években, így hazánkban is több alkalommal jelentettek veszett állatot.

A veszettségen kívül a vadrókák számos egyéb vírust is hordozhatnak, amelyek veszélyt jelenthetnek kutyáinkra. Ilyen például az adenovírus és a parvovírus; valamint ennek tetejébe még paraziták széles skáláját is hordozzák.

DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

4.) Tényleg illegális a tartásuk?

Bár egyes országokban a rókák házi kedvencként való tartása illegális, hazánkban a faj dúvadnak minősül, vagyis a tartása nem élvez különösebb figyelmet. Tehát Magyarországon a róka dúvad, de nem veszélyes vagy védett állat, így tartását sem tiltja törvény. Ez azonban nem jelenti azt, hogy érdemes is tartani őket. Talán a fentiekből is kitűnik, hogy valóban fantasztikusa állatokról van szó, akiknek a legjobbat akkor tesszük, ha a távolból csodáljuk őket. Tudod, nem szükséges mindent birtokolni, amit szépnek vagy lenyűgözőnek találunk.

Azoknak, akik egy rókára hasonlító, de háziasított és kiképezhető kedvencet szeretnének, érdemes lehet megismerkedni például a shiba inuval vagy a finn spiccel. Ám attól óva intünk, hogy csupán a küllem alapján válassz fajtát! Alaposan tájékozódj, hogy megtudd, képes leszel-e kielégíteni a fajta szükségleteit, és be tudod-e illeszteni az életritmusodba.

kutyafélék róka vörös róka

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!