hirdetés

Robotok és kutyák agilityversenye: tippelj, melyikük nyert! (videó)

Gerhát Petra

2025. január 9 - Képek: azenkutyam.hu

Az ELTE etológusai furcsa versenyt rendeztek a robotkutyák és kedvenceink között. A népszerű kutyasport, az agility versenypályáján szerették volna kideríteni, vajon valaha lesznek-e olyan ügyesek a gépesített négylábúak, mint a kutyák.

hirdetés

Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói a világon elsőként kutyákat és robotokat versenyeztettek egy agilitypályán, hogy kiderüljön, vajon hol tart a szociális robotok fejlesztése. Az első Magyar Kutya és Négylábú Robot Agility Versenyen a szakemberek a legújabb robotikai trendekről és azok társadalmi hatásairól is megosztották tudásukat.

Agilityversenyen mérték össze tudásukat a kutyák és a robotok

Az ELTE Etológia Tanszékén húsz éve zajlanak etorobotikai kutatások az embereket segítő robotok optimális szociális viselkedésformáinak feltérképezésére. „A világon elsőként szerveztünk kutya-robot akadályversenyt. Ma ezek a kisebb és nagyobb méretű robotok már képesek arra, hogy – igaz, emberi segítséggel, de – akár akadálypályákat is le tudjanak küzdeni” – mesélt a verseny hátteréről Miklósi Ádám akadémikus, az ELTE Etológia Tanszék egyetemi tanára, az etorobotika tudományának megalapítója.

„Nagyon sokszor azt kérdezik, amikor meglátnak egy ilyen négylábú robotot, hogy na jó, hát ez nagyon ügyes, aranyos, kedves, de igazából mire is jó?! És valóban, ez egy nagyon fontos kérdés, egyben komoly kihívás a mérnököknek, mert hiába zajlanak technológiai fejlesztések, ha nem konkrét funkciókra hozzuk létre őket. Pontosan azért találtuk ki ezt a vidám versenyhelyzetet a robotok számára, hogy felhívjuk a figyelmet a robotika jelenlegi korlátaira, és ösztönözzük a mérnököket, fejlesztőket a hasznos megoldásokra” – fejtette ki a kutató.

Kutyakiképzők segítették a versenyt

A versenyen a Top Mancs Kutyaiskola és a Kutyával az Emberért Alapítvány öt kutyája mérte össze képességeit a robotokkal. A sportebek segítségével az is kiderült, milyen az, amikor kezdő, illetve világbajnokságot megjárt kutyák teljesítik egymás után a feladatokat az agilitypályán. A robotok versenyében a Bastion Group, az Infuze Robotics, a HUN-REN SZTAKI, az Óbudai Egyetem, és az ELTE Etológia Tanszék robotkutyái, illetve az őket joystickkel irányító fejlesztők mérték össze ügyességüket.

A versenyt az Etológia Tanszék vezető kutatója vezényelte, aki a gyakorlatokat is jól ismerő kutyakiképző és agility-versenybíró. Gácsi Márta szerteágazó etológiai munkásságáról ebben a cikkünkben is olvashatsz.

„Ezek a négylábú robotok részben kínai (Unitree), részben amerikai (Boston Dynamics) gyártásúak. A technológia nagyon előremutató, és bár a gyártásban nem biztos, hogy versenytársak lehetünk, a felhasználás kérdésében, annak megállapításában, hogy miként válhatnak ezek az eszközök igazán értékessé, a magyar kutatók összefogása is sikeres lehet. A háttérként szolgáló tudományág, az etorobotika magyar találmány, a világon mi kezdtünk először azzal foglalkozni, hogy a technológiát hogyan lehet a viselkedéskutatás eredményeivel összekötni és sikeresen továbbfejleszteni” – mondta el Miklósi Ádám.

A rendezvényen díjazták a legjobb robotot és kutyát, és különdíjat kaptak az egyedi megoldást alkalmazók is, mint például a HUN-REN SZTAKI Macskafogó névre keresztelt robotja. Ő ugrani ugyan nem tudott, átlépnie pedig nem mindig sikerült az ugróakadályokat, végül azonban fogta és eltette az útból az utolsó rudat.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

(A nyitókép illusztráció, egy agilityző sinkát ábrázol.)
agility ELTE elte etológia kutya mozgása robot

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!