hirdetés

5 kutya, akiket csak kevesen ismernek: ritka kincsek

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 22 - Képek: Getty Images Hungary

Vannak olyan fajták, amelyeket már a legkisebbek is azonnal felismernek. Ám egyes ebekről csak ritkán hallani, vagy látni őket. Most öt ilyen különlegességet hoztunk el nektek.

hirdetés

Sőt, a listán szerepel olyan ritka kutya is, aki országa határait sem hagyhatja el. Nézzük is őket!

Coton de Tuléar

1.) Coton de Tuléar, Madagaszkár féltve őrzött kincse

A kis fehér pamutkutyát (cotton jelentése pamut) olyannyira óvták az idegenektől, hogy sokáig csak a sziget előkelőségei élvezhették kedves, bohókás társaságát. A fajta története több mint legendás: a szóbeszéd szerint egy hajó süllyedt el Madagaszkár partjainál, amelyen kutyák is utaztak, feltehetően rakományként. A jószágok túlélték a hajótörést, és kiúszva a partra idővel keveredtek a helyi ebekkel. Így született meg a Coton de Tuléar.

A helyi nemesség féltve őrizte különleges kedvenceit, ám a turisták 1960-ban felfedezték maguknak a kis kutyákat. Nekik köszönhetően jutottak el Európába is, ahol a Nemzetközi Kinológiai Szövetség (Fédération Cynologique Internationale; FCI) 1970-ben, az Amerikai Kennel Klub (American Kennel Club; AKC) azonban csak 2014-ben ismerte el a fajtát.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

2.) Pungsan, a kincsként őrzött ritka kutya

Szintén a nemzeti érdekvédelemnek köszönhető, hogy nem botlunk úton-útfélen pungsanokba. Észak-Korea nemzeti kincsét ugyanis tilos kihozni az országból. Így ezt az izmos, atletikus munkakutyát leginkább képeken csodálhatjuk.

A pungsan a sapsali és a jindo mellett a harmadik ősi koreai kutyafajta, helyzetéből adódóan pedig ő a legritkább. Hazáján kívül szinte sehol sem ismert, továbbá egyik nemzetközi kennelklub sem ismeri el a fajtát.

3.) Azawakh, a sivatag gyémántja

Az afrikai Száhel-övezetben kitenyésztett azawakh olyan ritka, hogy évente mindössze néhány tucat alom születik belőle hazájában. A különleges agár csak ránézésre törékeny, feladata ugyanis, hogy a sivatagi környezetben is hatékonyan őrizze a nomád népek állatállományát. Ehhez pedig különleges állóképességre van szükség. Az egyik legkülönlegesebb vadászebként tartják számon a világon.

Az azawakh szemre törékeny, de nagy állóképességű kutya

4.) Norvég lundehund, a hatujjú vadász

A távoli norvég szigetekről származó lundehund olyannyira egyedi, hogy sokáig kétségbe vonták azt is, valóban kutya-e. Természetesen az, méghozzá kiváló vadászeb. Névadójára, a lundára való vadászatra tenyésztették ki.

A kis lundehund számos egyedi jellemzővel büszkélkedhet

Megjelenése sem mindennapi, ugyanis mind a négy mancsán 6-6 ujj van, talppárnái pedig hosszúkásak. Mindezt a sziklás talajviszony indokolja; a hatodik ujját úgy képes mozgatni, mint az emberek a hüvelykujjukat. Emellett képes elzárni a hallójáratait is, ami akkor válik hasznára, amikor szűk járatokba kell követnie a zsákmányt. Egy lappföldi régészeti lelet alapján feltételezik, hogy a fajta túlélte a jégkorszakot is.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

5.) Louisiana catahoula leopárdkutya

A beszédes nevű ebet a legendárium szerint az indiánok világító szemű kutyájának is nevezték szikrázó tekintete okán. Míg a mondák szerint régen nagyvadakra vetették be őket, ma leginkább Észak-Amerikában találkozhatunk a fajta képviselőivel, ahol elsősorban szarvasmarhák terelésére használják őket. 1979-ben a catahoulát Louisiana állam hivatalos kutyájává választották.

Nem véletlenül hívták világító szemű kutyának

A fajta érdekessége, hogy bár igen ritka, a televízió képernyőjén mégis gyakran felbukkan. Például a Veronica Mars és a Dr. Csont című sorozatban. Emellett Sylvester Stallone kedvenceként is hallhattál a leopárdkutyáról. A színész 14 évig lehetett Spooky nevű kedvencének büszke gazdája.

azawakh coton de tuléar leopárdkutya norvég lundehund pungsan ritka fajták vadászkutyák

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!