Az állatok szeretetét és tiszteletét nemcsak gyakoroljuk, hanem tanítjuk is
2024. július 29 - Képek: Rex Kutyaotthon Alapítvány
2024. július 29 - Képek: Rex Kutyaotthon Alapítvány
Dr. Király Péterrel, a DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadójával beszélgettünk a Rex Kutyaotthon Alapítvány jelenéről és jövőjéről.
A Rex Kutyaotthon Alapítvány évente több mint ezer állatot ment meg, ivartalanít és ad örökbe. Oktatóprogramjain és rendezvényein évről évre több ezren ismerkedhetnek meg a felelős állattartás alapjaival. Az állatmentési tevékenység mellett a kezdetektől kiemelt figyelmet szentel az állatvédelmi szemléletformálásra. Az alapítók hisznek abban, hogy az állatok jövője a felnövekvő generációk ismereteitől és lelkületétől függ. Ennek szellemében működtetik és fejlesztik folyamatosan a Rex Alapítvány állat- és természetvédelmi központját, a 2004-ben megnyílt Rex Állatszigetet is.
„Hiszek abban, hogy a Teremtő mindent beleadott, és remekműveket alkotott, amikor megteremtette és gondjainkra bízta az állatokat. Porontykorom óta ösztönös késztetést érzek arra, hogy szorosabb barátságot kössek a minket körülvevő lenyűgözően sokszínű szőrös tollas és pikkelyes lényekkel” –kezdi dr. Király Péter a beszélgetést a Rex Kutyaotthon Alapítvány kezdetéről.
Nagy utat tett meg dr. Király Péter azóta, hogy kezdő állatorvosként az egykori újpesti sittlerakó helyére megálmodta az állatok szigetét. Ez az álom már valóra vált, köszönhetően az alapítóhoz hasonló jóérzésű munkatársaknak, önkénteseknek és támogatóknak, akiket ugyanaz a nemes cél vezetett. Ez a cél az, hogy jobbá akarják tenni a világot: az emberek és állatok világát egyaránt.
A Rex Állatsziget létrehozásával a munka nem állt meg: „Állatvédelmi központunkban az állati történeteket napról napra maga az Élet írja. Hitem szerint emberré válásunk legemberibb eseménye az volt, amikor a farkast magunkhoz vettük. Embertelenné válásunk legszégyenletesebb megnyilvánulása pedig, amikor a kutyát sorsára hagyjuk. Alapítványunk 32 évvel ezelőtt azzal a céllal jött létre, hogy felkaroljuk az embertelenség áldozatait, és megtanítsuk utódainkat arra, hogy miként tudnak állatszerető emberré válni” – folytatja dr. Király Péter a motivációval kapcsolatos gondolatokat. – A mi Állatszigetünk egy olyan hely, ahol az állatok szeretetét és tiszteletét nemcsak gyakoroljuk, hanem tanítjuk is. Ez a legfőbb missziónk.”
Az állatok szeretetének és tiszteletének szellemében a Rex Kutyaotthon Alapítvány munkatársai megálmodták a Felelős Állattartás Házát, amelynek megépülése és működése elképzelhetetlen összefogás nélkül. Az országos oktatóközpont a tervek szerint generációknak nyújthat segítséget abban, hogy megismerjék négylábú társainkat. A Felelős Állattartás Háza létrejöttével a jövő generációi interaktív módon ismerkedhetnek meg az állatok szükségleteivel és a felelős állattartás alapjaival. Emellett az állattartók rendszeres szakmai képzésben részesülhetnek.
A projekt ötletének létrehívója az a gondolat, miszerint felelős gazdának lenni napjainkra nagy szakértelmet igénylő tevékenységgé vált. Ennek érdekében minden állattartónak, valamint az állatok védelmével, illetve mentésével foglalkozó civil szervezeteknek és hatóságoknak egyaránt fontos elsajátítani az állatokkal való teendők naprakész fortélyait. A Felelős Állattartás Házában intézményesített keretek között elindulhat a felelős állattartásra nevelés nemzeti programja, amelynek keretében évről évre sok ezer óvodás és diák fogadását és több száz felelős állattartó és állatvédelmi szakember képzését tervezzük. Az oktatási épületben kapna helyet az ország első kutyamúzeuma is, a kutyákkal és kutyatartással kapcsolatos ismeretek egyedülálló gyűjteménye.
A hazánkban egyedülálló Felelős Állattartás Háza életre hívása kettős célt szolgál. Az alapvető cél az, hogy ismeretterjesztő oktatóközpontként működjön, amely naprakész ismereteket nyújt az állatok jóllétéről és a felelős állattartásról. Az ismeretek minden korosztály számára elérhetőek lesznek, de elsősorban a gyermekek a főbb célcsoport. Ezenkívül magas színvonalú szakmai képzési lehetőséget kínál hazai és külföldi állatvédő szervezetek és hatóságok, valamint magánállatvédő csoportok részére.
Tehát az alapvető cél egy olyan országos feladatot ellátó oktatóközpont életre hívása és üzemeltetése, ahol felelős állattartók generációi nevelkedhetnek. A projekt közvetlen célkitűzései között szerepel a civil természet- és állatvédelmi központ létrehozása, Környezeti Nevelési Hálózat működtetése, a pedagógusok természet- és állatvédelmi szemléletformálása továbbképzésekkel a köznevelési feladatok átvállalásával. Fontos cél a diákok természet- és állatvédelmi szemléletformálása élményalapú oktatással a köznevelési feladatok átvállalásával, vagy az állatvédő szervezetek és hatóságok, egyéb állatvédő csoportok magas színvonalú szakmai képzése.
Bár még a Felelős Állattartás Háza egy megvalósulóban lévő terv, a Rex Kutyaotthon Alapítvány gyerekek részére állatismereti élménytáborokat is szervez, ahol legfőbb missziójukat, az állatok szeretetét és tiszteletét megismertetik a táborozókkal. A táborlakók, az alapítvány mindennapi munkájába való bepillantás mellett, az állataikkal érkező vendég előadók révén különleges állatokkal is találkozhattak. Az idei táborok különböző témaköröket öleltek fel. A „Csodálatos Állatdoki” tábor a felső tagozatos diákokat avatta be az állatorvoslás rejtelmeibe. Az állatkerti, állatkórházi és rendelői látogatások mellett a gyermekek betekinthettek az MR-vizsgálatok és az állatorvosi fizikoterápia műhelyébe, műtéteken, sőt egy boncoláson is részt vehettek. A „Vadállatok Szigete” az egzotikus tájak állatvilágát idézte. A bátrabbak még óriáskígyót is simogathattak az Életfa állatsimogató jóvoltából.
Idén sem hiányoztak az emberszabású majmok. „Rokonaink végveszélyben” című előadásában a Jane Goodall Intézet magyarországi munkatársa bemutatta a brit főemlőskutatót is, aki életét a csimpánzok tanulmányozásának szentelte, és aki a jövő generációjába fektetett bizalmat és tudást tartotta a legfontosabbnak a természethez való pozitív viszonyulás kialakításában. A „Természetfürkész” tábor a hazai erdők és vizes élőhelyek élővilágával ismertette meg a kisdiákokat. A legkedveltebb program az a félnapos kirándulás volt, melyet az Állatsziget szomszédságában elterülő rendkívüli fajgazdagságú vízi világ nagy ismerője, rovarász biológusa tartott.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
A „Vízipók és barátai” című interaktív expedíció során a gyerekek az ismertebb gerincesek mellett a gerinctelen állatvilág képviselőivel is testközelből ismerkedhettek meg. Élő vízirovarokat foghattak kézbe, csibort és csíkbogarat simogathattak, víziskorpiót sétáltathattak a tenyerükön, és szitakötőt engedhettek el a kezükről. Péter szerint „a gyermekek gyakran egészen más dolgokra kíváncsiak, mint amit mi, felnőttek feltételezünk. Azt hisszük, hogy elborzadnak egy boncolástól, holott számukra épp ez az egyik legnagyobb sláger”.
Szeptember 7-én a DOGZ Fesztiválon személyesen is megismerkedhetsz az alapítvány munkájával és gazdira váró kutyusokkal. A Rex Kutyaotthon Alapítvány izgalmas programokkal várja a családokat és a gyermekeket.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek