hirdetés

A kutyák orra életmentő: a leheletből is képesek érzékelni a testben lévő rákos sejteket

Király Barbara

2024. augusztus 2 - Képek: Getty Images Hungary

Mindenki ismeri a kutyák kimagasló képességeit a szagazonosítás terén, azonban vannak olyan ebek, amelyek életeket mentenek ezen adományukkal.

hirdetés

Amerika speciálisan képzett kutyái képesek a rákot azonosítani.

A kutyák szaglása nagyon sokat segíthet a rák korai diagnosztizálásában

Így képesek a kutyák a rákot azonosítani

A rákos sejtek nagyon jellegzetes szagot termelnek; megdöbbentő lehet, de a betegség késői szakaszaiban még az emberi orr is képes ezt érzékelni. A kutatók becslése szerint a kutyák szaglása akár 100 000-szer is jobb lehet, mint a miénk, így már a betegség korai szakaszaiban is képesek érzékelni ezt a jellegzetes szagot. Még akkor is, amikor a rák még nem terjedt el az eredeti kialakulási helyéről. Figyelemre méltó, hogy nem is szükséges közvetlenül a daganatot szagolniuk. A kutyák ezt a szagot olyan anyagokból is képesek érzékelni, mint a lehelet.

Ez jelentősen leegyszerűsíti a kutyák rák felismerésére való kiképzésének munkáját. Dina Zaphiris, az In Situ Foundation nonprofit, rákot azonosító kutyákat képző szervezet alapítója kifejlesztette az első protokollt ezen négylábúak képzésére. A cél az, hogy ezt az életmentő tudást mindenkinek elérhetővé tegyék, akinek szüksége van rá.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Minden In Situ-kutya legfeljebb nyolc hónapig tartó kiképzésen vesz részt. Ez idő alatt orvosok által gyűjtött és a szervezethez küldött lehelet-, plazma-, vizelet- és nyálmintákat szagolnak. Több mint 300 egyedi minta megszagolása után a kutyák képesek megkülönböztetni az egészséges mintát a rákos mintától. Megtanulják „általánosítani” is a szagot, ami azt jelenti, hogy a korábban tesztelt minták szagát át tudják vinni új, hasonló mintákra.

A kutyaorr egy varázslatos szerkezet, amely számos területen van a segítségünkre

A mechanikus orr kifejlesztésében is segédkeznek

Az In Situ készül bevezetni az első olyan programot, amely kórházi támogatással rákot felismerő kutyákat alkalmaz a nyilvánosság körében. A cél, hogy korai szűrést biztosítsanak például a kaliforniai tűzoltóknak, akik a tűzvészek során rengeteg méreganyagnak vannak kitéve, így számukra nagy a rák kialakulásának kockázata, különösen a halálos kaliforniai erdőtüzek miatt.

Más helyeken a rákot felismerő kutyákat nem közvetlenül a nyilvánosság korai szűrésére képezik ki, hanem arra, hogy segítsenek a kutatóknak adatokat gyűjteni, amelyeket egy „mechanikus orr” – egy olyan eszköz, amely a kutya orrához hasonlóan képes érzékelni a szagokat – kifejlesztéséhez használnak. Így nem lesz szükség több kutya kiképzésére vagy az élőlényekkel való munka kiszámíthatatlanságának figyelembevételére.

Sok rák esetében jelenleg nincs elérhető szűrési módszer: az emberek csak akkor tudják meg, hogy a betegségben szenvednek, amikor már tüneteik jelentkeznek. Jelenleg egyetlen ráktípus esetében sincs megbízható szűrési módszer a betegség legkorábbi szakaszában. Ez azt jelenti, hogy a nem túl távoli jövőben a kutyák orra sok ezer életet fog megmenteni, akár mechanikus orrként, akár valódi, négylábú barátként.

kereső kutyák kiszagolja a rákot kutya rák kutya szaglása segítő kutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!