Kutyák, akik túlzottan ragaszkodnak: mindent a tépőzár-effektusról
2022. február 16 - Képek: Getty Images Hungary
2022. február 16 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyák szeparációs szorongása túlzott kötődésben is megnyilvánulhat. Ilyenkor a tulajdonostól való elválás nagyon nehézkes, komoly frusztrációt okoz, az állat mindenáron próbálja is elkerülni. Ezt a jelenséget nevezik tépőzár-effektusnak.
Vannak bizonyos fajták, amelyek hajlamosak túlzottan ragaszkodni csak egy személyhez, és tartózkodnak másoktól, sőt egyenesen komoly frusztrációt okoz nekik, az adott gazditól vagy gondozótól való távolmaradás. Általában a terelőkutyák és a munkakutyák lehetnek hajlamosak erre, mivel szelektíven arra tenyésztették őket, hogy emberekkel dolgozzanak. Gyakran egészen egyedi köteléket alakítottak ki a pásztorral, vagy értük felelős személlyel, aminek viszont az lehet a következménye, hogy modern korunkban ugyanennek a fajtának a tagjai nem mozdulnak a gazdi lába mellől.
Azok az állatok, akik nem dolgoznak szó szerint együtt gazdájukkal, vagy nem a fent említett munkakutyák közé tartoznak, egy régi sérülés miatt is szoronghatnak. Különösen jellemző ez azokra, akiket elhagytak vagy elveszítették gazdájukat, majd máshová kerültek. Gyakori jelenség, hogy ezek az ebek az elhagyástól való félelemben élnek, és emiatt túlzott kötődés alakulhat ki bennük. Mások azért lesznek ragaszkodóak, mert tulajdonosaik gyakran tudtukon kívül jutalmazzák ezt a viselkedést. Sok gazdinak jól eshetnek a félelem jelei, mivel összekeverik őket a hűséggel. Fontos megérteni azt, hogy a túlzottan tapadó kedvencek, akiknek az ember a világ legközepét jelenti napi 24 órában, gyakran valójában szenvednek a félelemtől és az önbizalomhiánytól.
Az első lépés a probléma fennállásának elismerése. A túlzott kötődés hosszútávon működésképtelen, ha a kutya szorong és stressz jeleit mutatja, amikor tulajdonosa távol van. A gazdi nélkül olykor nem esznek, nem játszanak, és nem csinálnak semmit, amit a normál, egészséges, magabiztos kutyák cselekszenek. A frusztrációt gyakran rombolással nyilvánítják ki, illetve gyakori a bepisilés vagy a házba való ürítés is.
Az első és legfontosabb módszer az, ha nincs hatalmas kontraszt az ottléted és a távolléted között. Ha túlzott figyelmet fordítasz például az elválás folyamatára, azzal csak erősíted a szorongást. Érdemes lehet edzeni kedvencedet, gyakorta kimenni az ajtón majd visszajönni, így előbb-utóbb meg fogja érteni, hogy mindig hazatérsz. Az is érdemes gyakorolni, hogy egyáltalán ne vegyél tudomást arról, amikor a kutya ugat vagy nyafog a figyelemért, azaz ne erősítsd benne a rossz viselkedésmintákat.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek