Mi az a pórázreaktivitás?
2024. szeptember 22 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám
2024. szeptember 22 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám
Hallottad már a pórázreaktivitás kifejezést? A jelenség nagyon meg tudja nehezíteni a gazdák életét, és a kutya is szenved az állapottól. Részletezzük, miként segíthetsz a helyzeten.
Pórázreaktivitásnak azt a jelenséget nevezi a szakirodalom, amikor a kutya nyugtalanná, agresszívvé válik, ha rácsatolják az alkalmatosságot. Ez pedig nemcsak megnehezíti (vagy akár el is lehetetleníti) a sétáltatást, de hosszú távon az állat egészségére is ártalmas. A tartós stressz ugyanis nemcsak mentális, de idővel fizikai problémákat is eredményez. Ráadásul az agresszió más állatok vagy emberek felé is irányulhat.
Mint sokszor hangsúlyoztuk már, a szocializáció elengedhetetlen ahhoz, hogy egészséges, kiegyensúlyozott és a (kutya és ember) társadalomba beilleszkedni képes állatot nevelj kedvencedből. Ennek az alapjait a tenyésztő fekteti le (emiatt is kiemelten fontos, hogy megbízható helyről vásárolj), majd a gazda feladata megismertetni a világ dolgait a kis jószággal. Köztük a pórázzal, valamint a pórázon való sétálással.
Ha ez elmarad, vagy túl későn vezetik be a kutya életébe, érthető módon nem érti majd, miért akarják korlátozni.
Számára ugyanis a nyakörv és a póráz a szabadság korlátozását jelenti. A szorult helyzet csapdára emlékeztetheti, amiből érthető módon szabadulni akar. Jellemző a póráz rángatása mellett a morgás, a nyüszítés, az ugatás, a vicsorgás és a levegőbe kapdosás, de akár oda is kaphat az eb. Nemcsak a gazdájára, de más emberekre, illetve kutyákra is reagálhat így. Ám előfordul, hogy agresszív fellépés helyett inkább elbújik a gazdi mögé.
A szocializáció hiánya mellett van, hogy egy korábbi rossz tapasztalat áll a reaktivitás hátterében. Ha a kutyát bántották vagy büntették séta közben, például rángatták a pórázon, annak következtében félelem és szorongás jelentkezhet. Nemhiába mondjuk el újra és újra, hogy a képzés során a pozitív megerősítés a célravezető.
Amennyiben ti is küzdötök a séták során, vagy úgy gondolod, kedvencednek egy múltbéli sérelem okán nehézséget okoz a pórázon való séta (menhelyről örökbe fogadott kutyusok esetében jellemző), akkor mindenképp keress fel egy szakképzett kiképzőt. Arra készülj fel, hogy nem egyik napról a másikra fogtok túllendülni a problémán, de az esetek többségében, egy tapasztalt szakember segítségével, lépésről lépésre hozzá lehet szoktatni az ebet a pórázhoz. Ehhez valószínűleg hónapokra lesz szükség, de megéri belefektetni az energiát, hiszen egy kiegyensúlyozott kutyával igazán öröm a sétálás!
A tréning mellett a nyugtató feromonok használata is segíthet megnyugtatni kedvencedet, illetve bizonyos esetekben lehetőség van medicinális segítséget igénybe venni. Ezekről azonban kizárólag az állatorvos dönthet!
Elfogadni semmiképp sem szabad a helyzetet, hiszen mindenki szenved tőle, és mint részleteztük, kutyád potenciálisan veszélyes is lehet a többi állatra, illetve a járókelőkre is.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek