Ez az 5 tipp segít, ha bepisil a kutya
2023. augusztus 12 - Képek: Getty Images Hungary
2023. augusztus 12 - Képek: Getty Images Hungary
Egy rövid séta alkalmával is számtalanszor megáll az eb, hogy könnyítsen magán vagy megjelölje a területét, de ez a viselkedés sajnos a lakásban is megjelenhet. Számos oka lehet annak, hogy a kutya bent vizel: a betegségtől kezdve a nem megfelelő tréningen át egészen a jelölgetésig.
Ha tudod, hogy a kutya estében egyszerű pisilés vagy jelölés zajlik éppen, könnyebben korrigálhatod azt.
A vizelettel való jelölgetés a kutyáknál egy teljesen normális viselkedés. Ebben az esetben az eb nagyon kis mennyiségű vizelettel megjelöl egy tárgyat vagy helyet, amely általában függőleges felületű: ilyen lehet egy kerítésoszlop, egy fatörzs, az ember lába szára vagy a fal éle.
A kanok, sőt még néha a szukák is felemelik ehhez a művelethez az egyik hátsó lábukat, hogy minél magasabbra kerüljön a minta. (Így könnyebben megérzik majd más kutyák.) A viselkedés általában akkor kezdődik, amikor a kutya eléri a serdülőkort (6-9 hónap körül), és leginkább az ivaros kanokra jellemző, de ez abszolút nem kizárólagos.
A múltban a jelölgetést területi magatartásnak tekintették, ám ma már tudják, hogy a háznál tartott ebek nem jelölik meg a területüket. Ezt az eljárást más kutyákkal való kommunikációra használják. Leginkább az „Itt vagyok!” jellegű üzenethez lehetne hasonlítani. A kutya vizeletében lévő feromonok rendkívül sok információt hordoznak; ilyen a négylábú egészségi állapota, szexuális fogékonysága és valószínűsíthetően még a hangulata is.
Ahogy az előzőkből kiderült, a blökinek mindenképpen érdemes a névjegyét kint hagynia, ahol más ebek is járnak. De miért viselkednek így a házban is?
A jelölés megváltoztatja a házban az uralkodó szagokat, és elősegítheti, hogy a kutya jobban érezze magát a környezetében. A vizelet feromonokat tartalmaz, amik azt jelzik a négylábúnak, hogy minden rendben van, biztonságban van. Ám sajnálatosan a viselkedés utalhat stresszre és szorongásra is.
Azonban, ha a benti ürítés nem jelölgetés, hanem a kutya „egyszerűen” bepisil, annak a következő okai lehetnek a teljesség igénye nélkül:
Ha nehezen tudsz különbséget tenni a kettő között a legjobb, amit tehetsz, hogy megfigyeled, mikor, hol és mennyit ürít a kutyád. A jelölgetés általában serdülőkorban kezdődik, a bepisilős balesetek kölyökkutyáknál, esetleg újonnan befogadott, mentett ebeknél vagy nagyon idős négylábúaknál jelentkeznek. Az előbbiek esetében az új szabályok és a rutin teljes ismeretének hiánya az ok, az utóbbiaknál a hólyagproblémák vagy a kognitív hanyatlás.
A jelölés szinte mindig kis mennyiségben történik, több helyen is megjelenhet és mindössze néhány másodpercet vesz igénybe, míg a hólyagját kiürítő blöki egy helyen hagy maga után egy nagyobb tócsát és az egészséges egyedek esetében a vizelés körülbelül 20 másodpercig tart.
Mielőtt bármit is tennél, ki kell zárni az egészségügyi problémákat! Ha bizonytalan vagy, mindenképpen vidd el kedvencedet az állatorvoshoz. Jobb félni, mint megijedni!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek