„Azt hallottam, hogy…” – Ezért ne bízz a szóbeszédben, ha kedvenced védelméről van szó
2024. június 13 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 13 - Képek: Getty Images Hungary
Tízmillió szakértő országa vagyunk, de ha a kutyád egészsége a tét, inkább bízz a valódi tudományban.
Felelős gazdiként fontos feladatunk, hogy a kedvencünk tartásával, egészségével és jóllétével kapcsolatos minden információt felkutassunk, és a kutyánk számára a lehető legjobb döntéseket hozzuk. A nagy böngészésben azonban könnyen belefuthatunk olyan tévhitekbe és félreértésekbe, amelyeket egyesek tényként álcázva közölnek. Az egyik legtöbb dezinformáció a kedvencek parazitaellenes védelmével kapcsolatos – mutatjuk, miért nem szabad bedőlnöd nekik.
Akik az időszakos élősködők elleni védelmet hangoztatják, legalább odáig eljutnak, hogy valamilyen szintű biztonságot nyújtsanak a kutyának. Ám bármennyire is logikusnak tűnik, hogy télen a hóban, a belvárosban nincsenek paraziták, ez valójában nem biztos, hogy tényleg így van. Az egyre enyhébb időjárásnak köszönhetően ugyanis kullanccsal a téli hónapokban is találkozhatunk, ahogy egy bolhafertőzött kutyáról sem tűnnek el a paraziták, csak mert lejjebb kúszott a hőmérő higanyszála.
Számos kutatási és statisztikai adat áll rendelkezésre, továbbá állatorvosok is figyelmeztetnek azzal kapcsolatban, hogy
már nem létezik olyan, hogy parazitaszezon.
Ha védelmezni akarod szeretett kutyádat, egész évben gondoskodnod kell a megfelelő készítményről.
A FRONTPRO ® rágótabletta egy akár étel nélkül is beadható, ínycsiklandó falat, ami nem csupán az íze miatt lesz kutyád új kedvence. Gyors és hatékony felszívódása után ugyanis már egyetlen tabletta is 30 napos védelmet nyújt, sőt kedvencünk mellett még lakókörnyezetünket is megvédi: a bolhák a rágótabletta hatására még azelőtt elpusztulnak, hogy elkezdenének petét rakni, így megelőzhető a fertőződés. Ráadásul egyetlen dobozzal 1 hónapig gondoskodhatsz mindenki önfeledt biztonságáról.
Egyes gazdik úgy gondolják, hogy pénzt spórolhatnak azzal, ha „okosan” adagolják az élősködő-ellenes szereket. Például megvásárolják kiskutyájuknak a nagy testű ebeknek szánt készítményt, és csak a felét, harmadát adják oda egyszerre, így tovább elég egy doboz. Ez azonban nemcsak a védelem szempontjából problémás, hanem azért is, mert életveszélybe sodorhatja az állatot.
Nem véletlen, hogy az emberek esetében sem szedhet be bárki bármit. A kutyáknál sem mindegy, milyen mennyiségben tartalmazza a készítmény az adott hatóanyagokat. Nem vagyunk vegyészek, gyógyszerészek, a hatóanyag-koncentrátum esetében pedig általában nem működik az egyszerű logika, és fennáll a túladagolás veszélye.
Sokak másik spórolási tippje, hogy ugyan a megfelelő terméket vásárolják meg a kutyának, de csak fél adagot használnak fel. Azonban ez a gyakorlat is veszélyeket rejt. Amellett, hogy teljesen hatástalanná teszi a készítményt, a nem megfelelő adagolás hozzájárulhat a paraziták rezisztenssé válásához is. Ha a paraziták túlélnek az alacsony dózisú kezelés miatt, generációról generációra erősebbé válhatnak, és ellenállóbbak lesznek a jövőbeli kezelésekkel szemben. Ezzel pedig nemcsak a saját kedvencünket, hanem az összes kutyát veszélybe sodorjuk.
Sok gazdi részesíti előnyben a természetes módszereket a gyógyszerekkel szemben, mivel biztonságosabbnak vélik őket. Fontos azonban megjegyezni, hogy bár egyes természetes szerek bizonyos mértékig hatékonyak lehetnek, általában nem nyújtanak olyan szintű védelmet, mint a jól bevizsgált, kémiai alapú parazitaellenes készítmények. A természetes módszerek hatékonysága nagyban változhat, és nem biztos, hogy elegendőek a súlyos fertőzések megelőzésére.
Kiegészítő védelemként használhatók, de nem helyettesíthetik a célirányosan paraziták ellen gyártott termékeket. A legjobb megoldás gyakran a kombinált védelem, ahol a természetes és a kémiai módszerek együtt dolgoznak a maximális hatékonyság érdekében.
A kutyák parazitaellenes védelmével kapcsolatos tévhitek tehát komoly veszélyeket rejthetnek magukban. Az egész éves védelem biztosítása, és az adagolási útmutatók pontos betartása elengedhetetlen a hatékony védelem érdekében. A természetes módszerek kiegészítőként hasznosak lehetnek, de nem helyettesíthetik a tudományosan igazolt parazitaellenes szereket. A kutyák egészségének és jóllétének megőrzése érdekében fontos, hogy a gazdik pontosan kövessék az állatorvosok ajánlásait, és biztosítsák a megfelelő és folyamatos védelmet házi kedvenceik számára.
A cikket az Az Én Kutyám szerkesztősége készítette a Frontpro megbízásából. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashatsz részletesebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek