hirdetés

Ezért nem jó, ha megöleled a kutyádat

Király Barbara

2024. szeptember 7 - Képek: Getty Images Hungary

Sokféleképpen ki lehet fejezni a szeretetedet a kedvenced felé. De vajon idetartozik az ölelés is?

hirdetés

Az ebek oly sok mindent nyújtanak nekünk: szeretetet, társaságot, szórakozást, emellett nagyon ragaszkodóak is, hogy csak néhány pozitívumot említsünk. Éppen ezért, viszonzásképp azt akarjuk, hogy kedvenceink tudják, mennyit jelentenek számunkra. Gyakran azon kaphatjuk magunkat, hogy legyőz minket a vágy annak kimutatására, hogy mennyire szeretjük őket. Helyes, ha valaki kedvességből ölel meg egy kutyát? Ez a megfelelő módja a szeretet kifejezésének?

A kutyákat frusztrálhatja is, ha megöleled őket

Szeretik a kutyák, ha megöleled őket?

A kutyákat kifejezetten frusztrálhatja, ha megöleled őket. Ők ugyanis csak játék vagy harc közben kapaszkodnak össze, így nem fogják érteni, hogy te ezzel szeretnéd kifejezni a szeretetedet.
Azt érezhetik, hogy ezzel csapdába ejtetted őket, hisz nem tudnak semmi elől elmenekülni. Sok esetben elviselik az ebek, ha ezt teszed velük, de

egy nagyon stresszes helyzetben komoly sérüléseket okozhatnak neked, ugyanis közvetlenül az arcod és a nyakad van kitéve a harapásnak.

Ha ezeket a jeleket tapasztalod, ne öleld meg a kutyát

Több cikkünkben is részleteztük már, hogy kedvenced testbeszédének értelmezése mennyire fontos a közös kommunikációtokban. Ebben a helyzetben is jó, ha ismeret a stresszes kutya jeleit. Ezek a jelzések az alábbiak lehetnek:

  • lemerevedik: ha kutyádon azt érzed, hogy merev és elcsendesedik, akkor nem élvezi  a kontaktust. Ha kutyád boldog, akkor laza és nyugodt.
  • elfordított fej: a kutyák, amikor idegesek, nem veszik fel a szemkontaktust. Elkapják a fejüket vagy becsukják a szemüket.
  • leeresztett fülek: az ebek idegességükben hátracsapják a fülüket.
  • ásítás: az ásítás is lehet a kutya stresszjelzése.
  • az orr nyalogatása: általában ez nem egy folyamatos nyalogatás, inkább egy vagy kettő hirtelen nyelvcsapás.

Tanuld meg helyesen kifejezni az érzéseidet!

Mi a helyzet az oxitocinnal?

Úgy tanuljuk, hogy az oxitocin, a boldogsághormon az öleléssel is kiváltható. Ezért hihetik sokan, hogy ez az ebeknél is működik. Ugyan ez a hormon valóban megemelkedhet egy ember-kutya kapcsolatban is, de nem az ölelés által.

Mit tehetsz ölelés helyett?

Felmerülhet a kérdés, hogy mit tegyél az ölelés helyett, hogy megmutasd kedvencednek, hogy mennyire szereted. A legjobb, ha közös programokat, sétákat tesztek együtt. Jutalmazhatod simogatással, játékkal és jutalomfalatokkal is. A lényeg, hogy sokszor nem a fizikai kontaktusban kell keresni a megfelelő módszert, elég, ha szereted őt és figyelsz a testbeszédén keresztül arra, hogy mi a jó és mi a rossz számára.

Próbáld meg más eszközökkel kifejezni szereteted

Idegen kutyák esetében

Ha az utcán találkozol egy idegen kutyával, vagy egy ismeretlen ebbel lépsz kapcsolatba, mindig figyelj rá, hogy ne hátulról közelítsd meg. Kérj engedélyt a simogatásra a gazdájától. Őt semmiképpen sem szabad megölelned, és ne paskolgasd meg a fejét se!

Ebben a cikkben mindent megtudhatsz a kutyák testbeszédéről. Nem csak gazdiknak érdemes elolvasnia!

kutya ölelése kutya testbeszéde ölelés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!