hirdetés

A nyugimellény valóban a stresszes kutyák megmentője lenne?

Hangai Lilla

2024. szeptember 13 - Képek: Getty Images Hungary

„Itt van az ősz, itt van újra…” Nem, sajnos nem tudtuk kihagyni ezt a magas labdát; többek között azért sem, mert ez a számunkra oly kedves évszak kissé sokkolóan adta tudtunkra, hogy nincs mese, megérkezett. Bár ebben az időszakban recsegő-ropogó viharoktól már ritkán kell tartani, az erősebb szél és a hangos eső mind olyan dolgok, amelyek hatással lehetnek az érzékenyebb kutyákra.

hirdetés

Akinek pedig volt valaha dolga stresszes kutyával, az jól tudja, hogy a gazdi bármit hajlandó kipróbálni annak érdekében, hogy a négylábúja ne féljen. Mivel a kutyusnak nem tudjuk elmagyarázni, éppen mi történik, számos olyan terméket találunk a piacon, amelyek ezekben a nehéz helyzetekben hivatottak segítséget nyújtani. Ilyen a nyugimellény is. Lássuk máris, hogy mi is ez pontosan, hogyan lehet használni, és milyen arányban válik be.

A vizsgálatok szerint a nyugimellény nagy arányban nyújt segítséget a szorongó kutyáknak

Mi az a nyugimellény?

A nyugimellényt persze nem csak viharok alkalmával lehet használni: segítséget nyújthat minden olyan eseménynél, amely stressz okoz a kutyánál. Legyen ez utazás, állatorvosi látogatás vagy tűzijáték. Sőt, akár bevethető szeparációs szorongó ebeknél is, akiket egyedül kell hagyni. De a tréning alatt is jó szolgálatot tehet, hogy a négylábú kiegyensúlyozottabb maradjon.

A terméket állatorvosok és szakértők fejlesztették ki, és tulajdonképpen hasonlóan működik, mint a babáknál a pólya, vagy az embereknél a súlyozott paplan. Állandó, enyhe nyomást gyakorol a testre, amely segít megszüntetni a stresszt, a szorongást, a félelmet vagy az izgatottságot. Különböző méretekben kaphatók, így a vásárlás előtt alaposan tájékozódj arról is, hogy a gyártó szerint hogyan kell lemérni hozzá a kutyát.

Valóban hatásos lehet a nyugimellény?

Phil Blizzard feltaláló Dosi nevű kutyáját egy régi pólóba tekerte, amelyet ragasztószalaggal rögzített egy vihar során; így indult el az eredeti nyugimellény, a ThunderShirt története. Azóta pedig már bizonyíték van arra, hogy a pólyázás és a szoros ruházat az állatoknál is csökkentheti a szorongást.

Szenior mopsz nyugimellényben: 

Temple Grandin tudós szarvasmarhákkal dolgozva jött rá, hogy a gyengéd nyomás segített megnyugtatni az állatokat, mielőtt oltást kaptak volna. 2014-ben pedig, a The Journal of Veterinary Behaviorben közzétett tanulmányban kutatótársaival a ThunderShirt hatását vizsgálták a szívritmusra és a szorongó kutyák viselkedésére. A csapat azt találta, hogy amikor a mellényeket a gyártó utasításai szerint viselték, a bepólyált kutyák szívritmusa átlagosan kevésbé emelkedett, és kevesebb stresszviselkedést mutattak. Tehát a termék valóban működhet, de az eredmények szerint csak akkor, ha megfelelően szorosra húzzák.

Denise Herman, az Empire of the Dog alapítója és vezető trénere szerint azonban a nyugimellény sem csodaszer. Még akkor sem, ha saját kedvencének például sokat segít. Azonban úgy véli, hogy a kutyák között elért sikerarány elég meggyőző ahhoz, hogy érdemes legyen a kipróbálásra.

Azt tanácsolja, hogy kérjen a gazdi tanácsot az állatorvosától, mielőtt idős vagy szívproblémákkal küzdő kutyánál alkalmazná a mellényt. És mindenképpen kerüljük annak használatát extrém melegben! Valamint kiemelten fontos, hogy a bevezetését minden esetben fokozatosan tegyük meg. Vagyis hogy ne akkor vessük be először, ha jelentkezik a probléma. Ez azt jelenti, hogy először csak mutassuk meg a kutyának, és közben jutalmazzuk, hogy létrehozzuk a pozitív asszociációt. Amikor úgy látjuk, hogy készen áll arra, hogy fel is öltsük rá, először csak néhány percet maradjon rajta néhány napon keresztül. Így amikor eljön a nagy pillanat, már természetes lesz számára az új eszköz.

kutya stresszel kutya stresszes kutya szorongás ellen nyugimellény

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!